Relaxuj a pracuj lépe!

05. 03. 2018


Naučit se odpočívat, zjistit, kdy dost je opravdu dost, a pak pracovat, jak nejlépe to jde. Aneb jak úzce souvisí produktivita práce se správně zvolenou relaxací. Dříve to bylo jinak. Když lidem stagnovala produktivita práce, většinou si dali kafe, šli se projít nebo si popovídali se svými spolupracovníky. Dnes nastala změna. Klíčem ke znovunalezení produktivity je správná relaxace. S tím přišel britský The Guardian.

Vše ale začíná již mnohem dřív. Před samotným příchodem do práce. Potřeba kvalitního spánku, dobré snídaně, času, kdy si v klidu na pár minut s kávou posedíte u dobré knihy, a když pak přijdete do práce, bude to jistě s úsměvem na rtech a nabitou trpělivostí se poperete s jakýmkoliv pracovním problémem. A protože jsou smích a dobrá nálada nakažlivý, zaručí šíření pozitivity jistě skvělý start pracovního dne nejen pro vás, ale pro celý váš kolektiv.

Možností, jak se zrelaxovat během pracovního dne, a vůbec, jak se zrelaxovat od práce, je nepřeberné množství. Důležité je zvolit si to, co vám samotným nejvíce vyhovuje. Pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější typy, jak dobít baterky.

Jógová pauza

Pokud si v práci dovolíte malé, ale více časté pauzy na to, abyste protáhli své tělo, bude to jistě efektivnější, než když pauzy mít nebudete. Sami sebe pak přistihnete, že častěji odbíháte pro kávu nebo alespoň na toaletu, protože soustředit se v jednom kuse na práci zkrátka není možné. Stačí pár minut jógy, která protáhne páteř zatíženou dlouhým sezením, a sami pak uvidíte změny.

Jděte se nadýchat čerstvého vzduchu!

Pokud máte v práci terasu, sedněte si na pár minut na čerstvý vzduch, aby vaše tělo dostalo tu správnou dávku kyslíku. Pokud terasu nemáte, nevadí, skočte si ven na malou procházku.

Vemte si den volna!

Proč ne. V případě, že už je toho na vás vážně moc, dejte přednost sobě a vypněte. Vezměte si den volna a věnujte ho všemu možnému, hlavně ne přemýšlení nad tím, že zítra do práce zase musíte. Jděte si zacvičit, na kávu s kamarádkou, udělejte si radost nějakým dárkem. I to je totiž relax od práce. Ono zkrátit pracovní týden z pěti dnů na čtyři je samo o sobě povzbuzující. Někdy den volna dobije vaši energii tak, že až se do práce vrátíte, budete sami ze sebe překvapení, jak moc vám jde od ruky.

Myslete na svou dovolenou 

Není nad to odjet někam, kde nebudete vůbec vědět, co je práce. Každoroční dovolená nejen že dobije vaše baterky, ale také vám vrátí chuť se do práce zase vrátit. A proto ji plánujte, už to vám navodí lepší náladu a pocit, že za dny strávené v práci vás čeká pořádná odměna.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket