Relaxace 24. 08. 2021 PDF Tisk

Relaxace – cesta ke spokojenému žití

Možná se vám zdá, že jste odpočatí, že máte dostatek energie, ale pokud jde o relaxaci, je potřeba ji tvořit vědomě. Se všemi aspekty, které k ní patří.

Relaxace – cesta ke spokojenému žití

Chcete-li účinně bojovat proti stresu, musíte aktivovat přirozenou relaxační reakci svého těla. Mohou vám pomoci techniky, jako je hluboké dýchání, vizualizace, meditace či jóga.

To nejlepší pro nás
Pro mnoho z nás je relaxace synonymem skoku na gauč s pytlíkem brambůrek a sladkým nicneděláním. Ne že by to tak občas nešlo, nicméně to není ten nejlepší způsob, jak se zbavit škodlivých účinků všeho, co nás během dne potkalo. 

Cílem je aktivovat přirozenou relaxační reakci těla, tj. stav hlubokého odpočinku, který eliminuje stres, zpomalí vaše dýchání a srdeční frekvenci, sníží krevní tlak a vrátí vaše tělo a mysl zpět do rovnováhy. Můžete toho dosáhnout pomocí cvičení relaxačních technik, jako je hluboké dýchání, meditace, rytmické cvičení, jóga nebo taiči.

Skvělou zprávou pak je, že většinu těchto technik zvládnete sami, takže platit za masáže nebo akupunkturu pokaždé, když přijdete z práce, opravdu není potřeba.

Podstatné je uvědomit si, že neexistuje žádná relaxační technika, která by fungovala na všechny. Každý je jiný. Správná technika je ta, která ve vás rezonuje, odpovídá vašemu životnímu stylu a dokáže soustředit vaši mysl tak, aby vyvolala relaxační reakci. To znamená, že k nalezení techniky (technik), která vám bude nejlépe sedět, je potřeba jít cestou prvotních pokusů a omylů, kdy budeme postupně eliminovat to, co nechceme, až se nakonec dopracujeme k tomu, co nám dělá dobře. Jakmile se tak stane, pravidelné cvičení může pomoci snížit každodenní stres a úzkost, zkvalitnit spánek, zvýšit energii, zlepšit náladu, celkové zdraví a pohodu.

Jaké jsou možnosti? 

  • Hluboké dýchání
    Hluboké dýchání je jednoduchou, zato velice účinnou relaxační technikou. Je snadné se ho naučit, lze jej praktikovat téměř kdekoli a poskytuje rychlý způsob, jak zkontrolovat hladinu stresu. Hluboké dýchání je také základním kamenem mnoha dalších relaxačních postupů a lze jej kombinovat s dalšími relaxačními prvky, jako je aromaterapie či hudba. Proces vám sice může usnadnit stažená aplikace či hudba, ale vše, co opravdu potřebujete, je vlastně jen klidné místo a pár minut svého drahocenného času.

  • Progresivní svalová relaxace
    Jedná se o jakýsi dvoustupňový proces, při kterém systematicky napínáte a uvolňujete různé svalové skupiny v těle. Pravidelným tréninkem se důvěrně seznámíte s tím, jaké napětí – a také úplné uvolnění – cítíte v různých částech svého těla. To vám poslouží jako návod v situacích, kdy vaše tělo začne reagovat na jakékoliv známky svalového napětí, které doprovází stres. V okamžiku, kdy se naučíte uvolnit tělo, uvolníte také svou mysl. Progresivní uvolnění svalů lze kombinovat s hlubokým dechem pro intenzivnější eliminaci stresu.

  • Meditace skenováním těla
    Jedná se o typ meditace, která zaměřuje pozornost na různé části těla. Stejně jako při postupném uvolňování svalů začínáte chodidly a propracováváte se dál. Ale místo toho, abyste napínali a uvolňovali svaly, se jednoduše soustředíte na to, jak se cítí každá část vašeho těla, aniž byste tyto pocity označili jako „dobré“ nebo „špatné“. 

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, dobrý pocit a uvolněná mysl vám budou tou správnou odměnou. A to se počítá!

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné