BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 17. 09. 2020 PDF Tisk

Řekněte to ptákům: Jóga v parku nabízí spojení s přírodou

Protáhnout se. Dýchat. Najít svůj střed. Zaposlouchat se do ptačího zpěvu. To vše a vlastně mnohem víc vám přinese jóga v parku!

Řekněte to ptákům: Jóga v parku nabízí spojení s přírodou

Ve středu ráno se v Sheplerově parku přes ulici od Lawton Family YMCA shromáždila malá, ale o to víc zapálená skupina jogínů. Vede ji Gaylene Kolker, která pracuje pro Lawton Family YMCA více než deset let.

Normálně je tato lekce nabízena tři dny v týdnu pondělí/středa/pátek ráno v interiéru, ale kvůli COVID-19 byla přemístěna do nádherné přírody. Nebo spíše do takové přírody, kterou centrum Lawton může nabídnout.

„Na józe je hezké to, že ji můžete praktikovat vlastně kdekoliv a kdykoliv a nepotřebujete k tomu skoro nic. Snad jen kvalitní podložku a chuť se protáhnout. Praxe venku je ale skvělá volba už proto, že jóga je o spojení – těla, mysli a ducha a tím pádem také o spojení s přírodou.“

Ve stínu stromů, které většinou lemují každý park, a tudíž není výjimkou ani ten Sheplerův, Kolker rozvine podložku a pomalu začne nenásilně vpravovat každého účastníka lekce do tajů jógového rytmu. Začíná se šavásanou, následují jemné, protahovací ásany, pozice jako bojovník či strom, až se nakonec dojde opět k šavásaně.

„Není nic lepšího než cvičit venku. Stromy nabízí příjemný stín a také chládek, což je pro ty, kdo jsou skutečnými jogíny, naprosto dostačující,“ uvádí Kolker.

Jednou z jogínek je Gabrielle Riley, mladá matka, která dva roky navštěvuje kurzy Kolker a nedávno začala vést své vlastní lekce jógy.

„Když jsem začala s jógou, měla jsem krátce po narození svého prvního dítěte a jen těžko se mi dařilo hubnout těhotenstvím nabraná kila. Navíc jsem měla problémy s oběhovým systémem, který mi způsoboval necitlivost levé poloviny těla. Nakonec mi jóga pomohla skutečně zhubnout a cítit se znovu krásná a fit,“ svěřuje se Riley.

Ale nebyla to pouze těhotenská kila, kterých se Riley díky józe zbavila. Po porodu trpěla poporodní depresí. Díky pravidelné praxi však překonala i tuto obtíž a dnes jógu doporučuje všem, kteří se zkrátka chtějí cítit dobře.

„Po porodu jsem měla velké deprese. Jóga mi pomohla vyrovnat můj serotonin a soustředit se více na uzdravení než na můj aktuální stav,“ vysvětluje Riley. „Základem všeho je naučit se správně dýchat. Když to neumíme, naše tělo i mysl se dostávají do stavu neustálé úzkosti, neboť dýcháme mělce a rychleji, než bychom měli. Pomalejším dechem se naučíme také ovládat svou mysl, což ovlivní mnoho našich rozhodnutí.“

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné