Životní styl 07. 02. 2022 PDF Tisk

Řekněte ano pohybu na čerstvém vzduchu!

Zima je bezesporu krásné období, ale ne úplně každý ji má rád. A když už, tak musí nastat takový ten ideál, kdy sice mrzne, ale přesto svítí slunce, a nejlépe pokud jsme na horách a všude kolem je spousta bílého a křupavého sněhu… Ale takových dní, bohužel, není většina. A proto se stále častěji zavíráme doma a pobyt venku omezujeme na nezbytně nutnou dobu. U sportování to platí zrovna tak. Přednost dostávají opět vnitřní prostory a venkovní sportování odkládáme na jaro, a to i přesto, že platí známé: „Není špatné počasí, jen špatně oblečený člověk.“

Řekněte ano pohybu na čerstvém vzduchu!

Ale nechybí vám vzduch? Protože čerstvý a zdravý vzduch je dnes v interiérech spíše vzácností. Máme stále dokonalejší a lépe těsnící okna, v kancelářích klimatizace, to už o větrání nemůže být vůbec řeč. Všichni to známe, vejdeme do místnosti a okamžitě máme pocit, že vzduch je na padnutí, ale obyvatelé uvnitř nic necítí. Problém je v tom, že na zápach, který provází nevětrané místnosti, si člověk překvapivě rychle zvyká. Bohužel někteří lidé si místo pořádného větrání zakoupí osvěžovač vzduchu chemického původu, jehož jedy se v nevětrané místnosti ještě zkoncentrují. Je tedy možné, že se ráno budíte s lehkou bolestí hlavy, cítíte se unaveni a usínáte při poradách. Naše tělo má spousty odpadních cest a ta nejdůležitější, kterou se zbavujeme až 70 % odpadních látek, je dýchání. Během jednoho dne se nadechneme nejméně dvacet tisíckrát a spotřebujeme při tom přibližně 15–20 tisíc litrů vzduchu. Přitom vzduch si nemůžeme jen tak vybírat, jako např. jídlo. Takže nestačí jen zdravě jíst a pít, ale je také důležité dbá na to, co dýcháme. Pokud chceme dýchat zdravý vzduch, musíme pravidelně a efektivně větrat a hlavně se nevyhýbat pohybu venku.

Provětrejme se
Pořádně se tedy oblékněte, nejlépe do několika slabších prodyšných vrstev, a vyrazte do svého oblíbeného parku na delší svižnou procházku. Pročistíte si nejen plíce, ale i hlavu. Pokud jdete sami, pokuste se, místo poslouchání hudby ze sluchátek, soustředit na sebe a na svůj dech. Tak jako když provozujete pránájámu na svých jógových podložkách. Hrajte si s dechem, prohlubujte ho, prodlužujte nádech i výdech. Zkuste po dlouhém nádechu na stejně dlouhou dobu dech zadržet, při výdechu zrovna tak. Pozorujte, jak vzduch proudí vaším tělem.

A pokud budete mít chuť, můžete se i rozběhnout. Zklidněte si dech do pravidelné frekvence, ale v duchu stále zůstávejte u své „meditace“. Jde totiž o jakousi vaši „meditaci v pohybu“. Urovnejte si myšlenky a vědomě „odhoďte“ ty, které vás příliš obtěžují, snažte se nemyslet na nic konkrétního. Jste jen vy, tady a teď, posloucháte svůj pravidelný dech, dýcháte čerstvý vzduch a užíváte si každičké chvíle, kdy můžete být sami sebou. Možná budete nakonec překvapeni, kolik jste toho uběhli.

A až budete zase doma v teple, můžete si protáhnout a zregenerovat tělo nějakou svou oblíbenou jógovou sestavou.

Můj tip po běhání:

  • poloha hory (tadásana),
  • bojovník I, II (vírabhadrásana I, II),
  • pes hlavou dolů (adhómukhašvanásana),
  • pes hlavou vzhůru (urdhvamukhašvanásana),
  • poloha dítěte (bálásana),
  • poloha hole (dandásana) a kleští (páščimóttánásana),
  • můstek (sétubandhásana), příp. kruh (čakrásana),
  • poloha šťastného dítěte (ánandabálásana),
  • poloha blaženosti (suptabadhakónásana)
  • a na závěr pozice mrtvoly (šavásana).
  • Namasté.

Objednat předplatné