BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 07. 12. 2020 PDF Tisk

Regenerace těla po onemocnění covid-19

Prodělali jste v nedávné době onemocnění covid-19? Pak udělejte něco pro své tělo – zkuste jemnou a hravou jógu. Jak nám může právě jóga pomoci v rámci rekonvalescence? 

Regenerace těla po onemocnění covid-19

Je známo, že covid-19 je onemocnění, které se projevuje zvláštní, ale velice silnou únavou. Vyčerpání však nastává i u zdravých jedinců v důsledku přemíry ne příliš optimistických zpráv, kterými nás každý den zahlcují média. Veškerá pozornost jako by se zaměřila pouze a jen na tuto pandemii.

Covid-19 napadá lidský dýchací systém. Ovšem nejde pouze o onemocnění jako takové. Tím si mnoho z nás již prošlo a ty, co mají tohle všechno úspěšně za sebou, čeká další cesta –regenerace těla, aby získalo zpět tolik potřebnou energii, sílu a celkové zdraví. Říká se, že proces obnovy může být pomalý, protože tělo je nesmírně vyčerpané. Doporučuje se proto dobře jíst a navrátit imunitní systém a úroveň živin zpět do normálního stavu. Pomalu, ale důsledně.

Kromě správného jídla a dostatku spánku mohou pomoci jógové ásany. Podle Namity Piparaiya, specialistky na životní styl, jógu a ájurvédu a zakladatelky Yoganamy, je jóga vynikající pomocí během procesu zotavení, protože pomáhá zvýšit potřebnou energii.

„Důraz by měl být kladen na zlepšení kapacity plic a mechanismů přirozené očisty dýchacího systému. Nedílnou součástí je také zvládání stresu, protože covid není pouze o závažnosti onemocnění jako takového, ale významnou roli hraje i stres z toho, že jste právě vy chytili ten obávaný virus. Naučit se pracovat se stresem a obnovit funkci plic by tedy mělo být hlavním cílem, na který by se jógová praxe měla zaměřit.“

Jóga by měla být jemná a přizpůsobená tomu, jak se člověk momentálně cítí a na co jeho tělo stačí. Celá praxe by pak měla zahrnovat relaxaci, dechová cvičení a meditaci, která je velice účinná pro zklidnění mysli a znovunalezení celkové pohody.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné