BLESKOVĚ
Technika cvičení 25. 09. 2022 PDF Tisk

Ranní praxe pro líná, chladná rána

Podzim už na dveře doklepal – otevřel je, vstoupil a léto zůstalo za nimi. Ačkoliv nám tady nechal dozvuky jeho „babí“ podoby, která je milá a příjemná, rána už jsou chladná, večery jakbysmet a nám se často nechce z vyhřáté postele vystrčit nos, natož celé tělo. Co nám pomůže překonat nechuť vstávat?

Ranní praxe pro líná, chladná rána

Zazvoní budík, rozlepíte oči a první pohledy směřujete k oknu. Skrze zatažené žaluzie ještě neproniká žádné světlo – snad jen to, které vydávají pouliční lampy. Co to znamená? Že je venku stále tma. Co ještě? Že i přesto musíte vstávat. Dny se krátí, noci prodlužují. To je neměnný fakt, který je třeba respektovat a přijmout – přišel podzim, a tak se temným ránům a večerům nevyhneme. Co ale můžeme udělat? Změnit náš přístup. Vstávání si zpříjemnit. S tím pomůže jóga.

Ranní praxe pro chladná rána

Nechce se vám vstávat? Tak nevstávejte. Poležte si ještě. Začněte den jógou. Ale nařiďte si budík dříve, abyste na to měli dostatek času a nemuseli se stresovat tím, že „nestíháte“. Začněte v poloze šavásany – na zádech, s rukama podél těla, dlaněmi vzhůru. Mějte zavřené oči a sledujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Přesuňte se do sedu do diamantové polohy, kdy si sednete mezi paty. Sledujte dechové pohyby, kopírujte myslí dechovou dráhu.

Poté rozhýbejte páteř a začněte se s nádechem prohýbat a s výdechem hrbit jako v poloze kočky. Několikrát zopakujte, zastavte ve vyhrbení a nadechněte se do něj. Obraťte dechové kolo a pokračujte tak, že se ve vyhrbení nadechnete a v prohnutí vydechnete. Několikrát zopakujte, zastavte a poseďte si ve výchozí poloze. Chyťte se za paty a otevřete hrudník v poloze velblouda. Dýchejte a otevírejte se novému dni a tomu, co přináší. Po návratu kompenzujte záklon rotací, nejprve ale protáhněte paže a ramena.

Začněte kroužit pažemi – nad hlavou se chytněte za lokty, a abyste mohli dokončit kroužek, pusťte se a poté dělejte kroužky na opačnou stranu. Několikrát zopakujte, pak spojte dlaně nad hlavou, vytáhněte se za pažemi vzhůru, otevřete hrudník, spodní žebra stáhněte dolů a k sobě a vtáhněte břicho, stejně jako svaly pánevního dna. Prodýchejte, spusťte paže, položte hřbet pravé dlaně na pravou lopatku a s nádechem se za levým ramenem přesuňte do rotace. Prodýchejte, vraťte se do výchozí polohy a zopakujte na druhou stranu.

Hrajte si jako miminko

Z diamantového sedu se přes mírný záklon přesuňte do polohy diamantového spánku. Vytáhněte se za pažemi vzhůru, chyťte se za lokty a prodýchejte. Zopakujte a za lokty se chyťte opačně, opět prodýchejte. Poté uvolněte nohy, vytáhněte se za rukama i za nohama do dálky s výdechem a s nádechem uvolněte. Poležte si v šavásaně, potom přitáhněte kolena k hrudníku a uvolněte kyčle kroužením od sebe a zpátky k sobě a opačně – k sobě a od sebe.

Zastavte s koleny u hrudníku, natáhněte levou nohu tak, aby pravé koleno zůstalo u těla. Obejměte se pod ním a dýchejte. Poté uchopte palec pravé nohy ukazovákem a prsteníkem levé ruky a nohu napínejte, jak tělo dovolí. V krajní poloze prodýchejte a poté nohu směřujte na stranu, kde ji pokrčíte a tlačíte koleno k zemi. Prodýchejte, znovu nohu napněte, přitáhněte koleno k hrudníku a vyměňte nohy. Poté obě nohy, jak tělo dovolí, natáhněte tak, že se chytnete ukazováky a palci obou rukou za palce u nohou a obě nohy začnete napínat. Vytahujte se z ramen, břicho mějte vtažené, pánevní dno pracuje.

Prodýchejte a poté uchopte vnitřní strany chodidel a otevřete nohy do polohy spokojeného miminka. Prodýchejte, přehmátněte na vnější stranu chodidel a ještě dýchejte. Vraťte kolena k sobě, prokružte kyčlemi jako předtím a poté přesuňte kolena na pravou stranu, hlava se dívá nalevo, paže jsou v poloze svícnu. Dýchejte. Zopakujte na druhou stranu. Vraťte se na záda, s nádechem se vytáhněte za rukama a za nohama do dálky, napněte všechny svaly na těle, s výdechem uvolněte. Zopakujte a setrvejte v poloze šavásany, kde v sobě necháte doznít pocity z uplynulé praxe. A potom vstaňte a vydejte se vstříc dalším dnům…

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné