Zdravá strava 17. 08. 2016 PDF Tisk

Racionální pojetí očisty organismu z pohledu výživy

Do úplňku 12 dní...nabízí se zamyšlení nad očistou. Každá žena/muž, která/ý čte tento článek, se nachází v jiném stavu vědomí o pojetí výživy - někdo absolutní laik, který si říká, tak a teď už začnu, někdo už letitý praktik, který ve výživě umí chodit a prostě VÍ. Prosím, každý si z textu vezměte to své...

Racionální pojetí očisty organismu z pohledu výživy

Očista vs. detox - dejte si pozor na rozdíl!

Ne všichni to možná budou chtít slyšet, ale z detoxikace a očistných kúr se stal velmi dobrý a v mnoha případech úspěšný business. V posledních letech náš trh zachvátil nespočet kapiček, nápojů, tabletek a celkových ucelených detoxikačních programů. Naší mysl zachvátilo přesvědčení, že jsme promoření různými bakteriemi, viry, parazity a toxiny a že je třeba toto všechno vymýtit a celkově se od všeho detoxikovat. Prosím, uvědomme si, že slovo detoxikace náleží velmi vážným případům jako je proces odvykání si od návykových narkotických látek (a takový detox může vypadat opravdu krutě), do kterých patří i alkohol. Pro mírnější procesy používejme slovo očista - očista celého organismu, očista střev, které jsou někdy zahlcované vším možným i nemožným, očista naší mysli (což potřebuje snad každý z nás...).

 

Vždyť je to tak jednoduché....

Internet, časopisy, knihy...jsme zahlceni informace o tom, co bychom měli jíst, co bychom neměli, na co je třeba dávat si pozor, co suplementovat, abychom nestrádali, čemu se vyhýbat jako čert kříži...kdo si to ve finále má pamatovat a nezbláznit se z toho? Toto všechno válcuje esenciální myšlenku a zdravý selský rozum střídmé, pestré a vyvážené stravy. Pokud se naučíme dobře jíst (opravdu jíst, ne polohladovět), úplně automaticky splňujeme většinu kritérií a požadavků, které jsou na nás kladeny! Tzn., že pokud se zamyslíme a máme to srovnané v hlavě, nepotřebuju návody. Velmi intuitivně se začneme řídit racionálními pravidly zdravého stravování. A pokud se dlouhodobě pohybujeme v uvědomění, dlouhodobě jíme zdravě a vyváženě, pestře a co nejpřirozenější stravu....víte co? Naše tělo se velmi efektivně dokáže od nežádoucích látek a toxinů čistit samo! Takže jsme opět u prevence a "mysli". V takovém to případě nám správně a funkčně fungují všechny důležité orgány, které nás čistí.

 

Jak s očistou začít?

Než se prostě a jednoduše uchýlit k zobání a pití nejrůznějších detoxikačních lektvarů, začněte u stravy:

1) vyřaďte ze svého jídelníčku všechny výrobky, které jsou jen prázdnými kaloriemi a nutričně nicotnými potravinami (sami projděte obchodem a uvědomte si, co všechno k životu nepotřebujete...)

2) upravte pitný režim - začněte pít jen čistou vodu, bylinné čaje a případně zelený/černý čaj; na určitý čas se vyhněte kofeinovým nápojům a alkoholu

3) přestaňte kupovat polotovary, konzervy, instantní potraviny, dochucovadla, umělá sladidla, omáčky a ochucené výrobky všeho druhu...chemie je fajn obor, ale ne na talíři :)

4) zařaďte do svého jídelníčku nepřeberné množství obilovin a pseudoobilovin na úkor segmentu sladkého a slaného pečiva

5) na určitou dobu velmi omezte až vynechejte maso a masné produkty

6) hýbejte se! a to co nejvíce, nejlépe na čerstvém vzduchu! 

....a uvidíte, jak se budete hezky čistit....:)

  

Ukázka vyváženého jídelníčku pro očistné období, které může trvat týden, měsíc nebo dle vašich potřeb.

- bez lepku, bez mléčných výrobků, bez živočišných produktů

 

Snídaně

jahelno-kukuřičná kaše, mandlové mléko, švestkový sirup, chia semínka, konopná semínka, goji

 

Svačina

šťáva z červené řepy a mrkve (+ trocha olivového oleje) + hrst ořechů (mandle, vlašské ořechy, kešu)

 

Oběd

quinoa rizoto

- quinoa, uzené tofu, žampiony, mrkev, brokolice, cibule, česnek, bylinky, řepkový olej

 

Svačina

tyčinka vivo - green shot

 

Večeře

zeleninový vývar

pohanková sekaná, pickles

 

Objednat předplatné