Jóga Zprávy 22. 02. 2021 PDF Tisk

Psychoterapie jógou na mezinárodní scéně

Jógové psychoterapii se bude věnovat 20. světový kongres psychiatrie, který se koná 10.–13. března 2021 v Bangkoku.

Psychoterapie jógou na mezinárodní scéně

Na této prestižní akci pořádané Světovou psychiatrickou organizací (WPA) přednese Dr. Pandit Devjyoti Sharma sídlící v oblasti Kutch prezentaci o józe jako terapii při léčbě psychických onemocnění.

Sharma praktikuje jógovou terapii v Kutch už dlouhou dobu. Jako první vedl workshop na téma „Jógová psychoterapie při léčbě úzkostné poruchy, deprese, zvládání stresu a prevenci sebevraždy“ v lednu 2019, pořádaný Indickou psychiatrickou společností v Kalkatě.

Není ovšem pouze propagátorem této terapie, ale v červnu 2019 v Ahmedabadu také proškolil 25 lékařů a 60 zdravotních sester působících v oblasti duševního zdraví.

„Z praxe známe řadu západních teorií psychoterapie, které jsou používány již mnoho let. Jógová psychoterapie je ale indický koncept, který může léčit či eliminovat úzkost, depresi, negativní emoce, impulzivnost a mnoho dalších forem duševních chorob,“ uvedl Sharma spolu s tvrzením, že psychoterapie také snižuje potřebu léků u pacientů s běžnými psychickými onemocněními.

Biopsychosociální model, který se používá při léčbě pacientů s psychickou poruchou, prosazuje jógovou psychoterapii. Sharma proto přidal do tohoto zaběhnutého modelu „duchovní slovo“ a překřtil jej na terapii „biopsychosociálního duchovního modelu“.

„Je to poprvé, co bude model psychoterapie jógou prodiskutováván na mezinárodním fóru. Poté, co jsme získali uznání Indické psychiatrické společnosti, je výzvou, aby byl koncept pochopen a přijat na globální úrovni. WPA je nezávislá agentura složená z mezinárodně uznávaných primářů a psychiatrů z celého světa. Oni sami považují moji terapii za zajímavou a rozhodli se mi věnovat čas,“ dodal.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné