Jóga Zprávy 15. 10. 2020 PDF Tisk

První „jogínská“ univerzita otevřena v USA

Jóga je známá po celém světě. Už méně známý je fakt, že v Indii můžete dokonce vystudovat vysokou školu jógy. A aby toho nebylo málo, první vysoká škola jógy byla otevřena také v USA. Tato univerzita bude kombinovat moderní vědecké principy se starou indickou praxí.

První „jogínská“ univerzita otevřena v USA

Univerzita jógy Vivekananda (VaYU) nabídne on-line magisterský program zaměřený na jógu. Zpráva o založení univerzity byla oznámena u příležitosti Mezinárodního dne jógy 21. června.

Podle informací deníku The Economic Times byla činnost univerzity zahájena ministrem zahraničních věcí V. Muraleedharanem společně s předsedou Stálého výboru pro vnější záležitosti P. Chaudharym během virtuálně uspořádané akce na generálním konzulátu Indie v New Yorku.

U příležitosti tohoto virtuálního slavnostního otevření Muraleedharan oznámil, že univerzita má být místem, kde bude šířeno a sdíleno univerzální poselství jógy, a bude se tak jednat o první takovouto instituci mimo území Indie. Také doufá, že tato vize bude nadále šířena po celém světě.

„Jóga se jako symbol indické kultury a dědictví stala prostředkem jednoty a bratrství ve světě. Prostřednictvím jógy můžeme předávat poselství světového míru,“ řekl a dodal, že jóga poskytuje duševní rovnováhu a emoční stabilitu.

Prvním předsedou VaYU bude Dr. H. R. Nagendra, významný jógový guru a jógový konzultant indického předsedy vlády Modiho a kancléře Svámího Vivékánandy Jógy Anusandhany Samsthany (SVYASA). Nagendra připomněl, že díky Svámímu Vivékánandovi se v USA rozšířila indická jóga v celé své velkoleposti, a to v roce 1893, kdy cestoval po zemi a přednesl svůj slavný projev v Chicagu. „Inspirováni jeho učením a způsoby, jak čelit výzvám moderní doby, jsme navázali na celý tento proces a využili jej pro přenos jógy do akademického prostředí,“ uvedl. Rovněž doufá, že VaYU propojí východní a západní zdravotní péči, a vznikne tak integrovaný systém.

Univerzita bude také hrát roli ve špičkovém výzkumu jógy a její další popularizaci v Americe i mimo ni. Důležité je, že VaYU vyplní mezery ve vzdělání mnoha moderních učitelů jógy v USA, kteří doposud čerpali informace v oblasti jógy většinou prostřednictvím 200 a 300hodinových certifikačních programů jógy. VaYU jim poskytne možnost věnovat se józe nejprve on-line a později také v podobě prezenčního studijního programu.

Při virtuálním spuštění jógový guru Baba Ramdev rovněž zmínil, že VaYU je záležitostí indické hrdosti, a vyjádřil přesvědčení, že tato hrdost podpoří Indii pro příští roky v oblasti výzkumu jógy.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné