Relaxace 20. 03. 2018 PDF Tisk

První jarní den – nový start i restart!

Zima se s námi loučí a dnes v 17:15 začíná konečně astronomické jaro. Tipy a nápady, jak přivítat jaro a udělat něco sám pro sebe jsou tu!

První jarní den – nový start i restart!

Tolstoj řekl: „Jaro je doba plánů a projektů“. A protože je jaro obdobím obnovy, měli bychom po dlouhé zimě tělu odlehčit a zbavit ho toxinů. Jaro je časem posílení, kdy můžeme dosáhnout toho, čeho dosáhnout chceme, a vytvoření příležitostí pro pozitivní změny. A tady je pár jógových rad, jak přivítat jaro…

  1. Vzbudit se a zářit (nejlépe před 7. hodinou ranní…)

Dny se prodlužují a noci se krátí, máme tedy více času využít svůj volný čas k tomu, k čemu chceme. Máme více času připravit se na každý den. Dýchat, pohybovat se a meditovat. Spát dlouho, pěstovat svou letargii vůči všemu a stagnovat vytváří disbalanci. Pokud je to jen trochu možné, zkuste každý den pozdravy slunce.

  1. Naladit se na mód přírody

Choďte na procházky, a zkuste tak splynout se zemí. S naší planetou zemí. S hlavou na čerstvém vzduchu můžete pozorovat probouzení jara v přírodě. Kochejte se tím, jak se kolem vás všechno probouzí a začíná kvést.

  1. Jezte vědomě a lehce!

Přineste více vědomí do svého stravování. Pravidelná strava, jídla, mezi kterými uděláte pauzu 2–3 hodiny, posílí nejen vaše tělo, ale také vaši mysl. V návaznosti na ájurvédu zkuste alespoň na jaře svému zažívání odlehčit tak, že vynecháte mléčné produkty, hluboce zamražená a chlazená jídla a nápoje, a také příliš mastná jídla ráno a pozdě večer. Naopak zkuste zvýšit příjem kořeněných a celkově ostrých jídel a stejně tak i jídel s vysokou nutriční hodnotou a plná živin.

  1. Ukliďte nepořádek

A to nejen ve svém těle! S příchodem jara přichází také potřeba uklidit si nejen doma, ale také ve svém těle. A odstranit tak vše, co nás táhne k zemi. Využít zkrátka výhody tohoto období naplno. Pročistit, zjednodušit a prosvětlit jakékoliv zatížení svého těla. Odlehčit stravě. Odlehčit bychom ale měli také svému domovu. Vzdejte se všech nepotřebných věcí. Něco dejte na charitu, jiné věnujte kamarádkám. Udržet pak dům čistý bude mnohem snazší, když v něm nebude překážet zbytečný nepořádek.

  1. Neti a nasaya

S příchodem jara přichází také období pylů a pylových alergií. Žlutý pylový prach často ležící na našich autech se často usazuje také v nosních dutinách, zapříčiní jejich podráždění a způsobí alergii. Chránit, pročistit a obnovit nosní dutiny tím, že budete praktikovat neti a zvlhčovat je slanou vodou. Tento proces je znám a používán tisíce let ájurvédskou medicínou na zmírnění problémů s dutinami a alergiemi obecně. Proložte neti s nasayou, kdy si do nosních dírek vložíte vatu namočenou do sezamového oleje, zhluboka dýchejte, vaše dutiny se promastí a celkově pročistí.

  1. Masáž

Se sezamovým, olivovým či kokosovým olejem. Tento ájurvédský proces podporuje rovnováhu, promazání a flexibilitu svalů, tkání a kloubů. Ájurvéda také doporučuje tuto každodenní masáž k tomu, aby naše pleť byla měkká a mladá.

  1. Dechová cvičení

Dechová cvičení obnovují tělo a mysl, podporují trávení, zlepšují a zrychlují metabolismus. Zaujměte pozici vsedě s rovnými zády. Dýchejte rychle, rytmicky, se sílou v nádechu i výdechu 10 až 30 dechů. Dýchání zcela vychází z bránice. Jakmile dech dokončíte, seďte v tichosti po dobu 30 vteřin.

  1. Jóga

Jaro je skvělým obdobím k tomu začít svou denní jógovou praxi. Zasedněte pravidelně na svou podložku. Pro tuto roční dobu je ideální cvičit ráno. Rozproudíte tak krevní oběh, posílíte imunitu a zlepšíte si náladu.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com