úterý 8. 10. 2024
Často na lekcích jógy vidíme provádění pozice kobry, nebo psa hlavou vzhůru tak, že ramena jsou u uší a hlava zapadlá do záklonu vzad. Je to správný způsob provádění pozic, nebo zde hrozí nějaká rizika?
To že jsou ramena vytažená nahoru (a hlava zakloněná) způsobuje zkrácení a přetížení šíjových svalů – zejména horní porce trapézu, zdvihače lopatky a části sternokleidomastoideu, která se upíná na klíční kost. Tyto svaly jsou ve zvýšeném napětí při dlouhodobém stresu a při porušené trupové stabilizaci jsou přetěžovány třeba dlouhým koukáním do počítače.
Někteří lidé přidávají vědomý záklon hlavy ve snaze „vylepšit“ pozici. Toto provedení ale není správné. Krční páteř je nejpohyblivější oblast páteře. Záklon lze provádět v rozsahu až 90°stupňů (záklon v hrudní páteři jen 20-25°), proto není nutné záklon hlavy cíleně rozvíjet. Záklon páteře by měl být plynulý a rovnoměrný v celé délce - od kostrče až po první krční obratle.
Vzhledem k tomu, že páteř funguje jako jeden celek, souvisí pohyb v krční páteři i s pohybem v bederní páteři. Pokud zakloníme hlavu (výrazně zvětšíme lordózu - prohnutí krční páteře), pak se přirozeně zvýrazní i prohnutí v bedrech. Tím se bránice a pánevní dno dostává z paralelního postavení, nemohou správně pracovat a je porušena trupová stabilizace. Břišní svaly pak nemají šanci udržet dostatečné zpevnění páteře. Vzniká tak riziko rozvoje bolestí zad či poškození páteře.