Jóga Zprávy 19. 11. 2020 PDF Tisk

Protažení zajistí lepší odpočinek!

Kvalitu a množství spánku může zlepšit cvičení jógy, a to díky protahovacím ásanám a meditaci.

Protažení zajistí lepší odpočinek!

Spánek by měl být vítanou přestávkou, kdy vypneme a oddáme se plné relaxaci. Bohužel dnešní doba tomu moc nenapomáhá, a tak spousta z nás trpí nespavostí či jinou poruchou spánku. Lidé se převalují, jsou ve stresu, usínají těsně nad ránem, kdy vlastně pomalu musí vstávat a fungovat. Studie publikovaná v červnu v časopise Sleep Medicine odhalila, že poté, co pandemie covid-19 dosáhla vrcholu, došlo u dospělých k nárůstu klinické nespavosti o 37 procent.

Četné studie ukázaly, že cvičením můžeme zkrátit čas potřebný pro usnutí a zároveň čas, který strávíme v noci koukáním do tmy. Rovněž se zvyšuje doba a kvalita spánku. Ačkoli odborníci doporučují vyhnout se intenzivnímu cvičení před spaním (protože zvyšuje srdeční frekvenci, tělesnou teplotu a adrenalin), bylo prokázáno, že strečink a meditativní pohyby, jako je jóga, kvalitu spánku naopak zlepšují. Tyto typy cvičení aktivují relaxační nastavení těla, které vyvolává záplavu relaxačních hormonů a fyziologické reakce uklidňují nervový systém.

Jedná se především o cviky, kdy tělo protahujeme, anebo meditační cvičení, která plně zklidní a ztiší naši mysl. Důležitou součástí toho všeho je samozřejmě dech, kterému musíme věnovat náležitou pozornost. Je potřeba dýchat dlouze a zhluboka. Klidný a vyvážený dech totiž sám o sobě podporuje relaxaci těla.

Pozice kočky
Pozice kočky s pomalým přecházením z vyhrbení do prohnutí pomáhá uvolňovat napětí v horní části zad a krku a synchronizuje dýchání a pohyb, což uklidňuje tělo i mysl. Nejprve je třeba srovnat tělo tak, aby záda byla rovnoběžně s podložkou. Dlaně se položí pod úroveň ramen a kolena pod kyčle. Při nádechu tlačte břicho směrem k zemi a vzhlédněte. Vydechněte, zatlačte bradu k hrudi a vyhrbte záda. Pohybujte se plynule mezi dvěma polohami tak, že s každým nádechem vstoupíte do prohnutí a s každým výdechem do vyhrbení.

Pozice dítěte
Tato pozice uvolňuje napětí v zádech a v oblasti ramen, vytváří jemné protažení v bocích a má celkově uklidňující účinek. Je potřeba položit hrudník na stehna a čelo opřít o zem. Paže protáhnout podél nohou dozadu a celkově se uvolnit. Je možné také provést mírnou masáž čela tak, že si pod něj vložíte malý míček a plynule a pomalu pohybujete hlavou ze strany na stranu (tento krok stimuluje akupresurní bod, o kterém se předpokládá, že uvolňuje nervové napětí). 

Twist vleže
Tento kombinovaný pohyb protahuje boky a dolní část zad. Natáhněte nohy a držte je u sebe. Zvedněte pravé koleno směrem k hrudi, sevřete ruce na úrovni pravé holeně a jemně obejměte koleno, abyste si protáhli dolní část zad a boky. Držte tři dechy. Uvolněte koleno a bez narovnání nohy jej ohněte doleva pro jemnou rotaci v zádech. Podívejte se doprava. Držte po dobu pěti až deseti dechů a poté vyměňte strany.

Spěte lépe díky tomu, že se vašemu tělo dostane kvalitního protažení.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné