Životní styl 01. 09. 2022 PDF Tisk

Proč začít s jógou?

Tolik lidí kolem vás cvičí jógu a vy si pořád říkáte, co na té józe všichni mají? Už pomalu přemýšlíte, že ji také půjdete vyzkoušet na vlastní kůži?

Proč začít s jógou?

Nechte se zlákat. Začátek nového školního roku je vhodná doba pro nové zážitky a třeba při józe zůstanete minimálně až do příštího září. Připojuji pár atraktivních bonusů, které jóga oproti jinému cvičení přináší. Další už objevíte sami…

Protahuje tělo i mysl

Jógové cvičení oproti jiným sportům působí zároveň na fyzické i mentální úrovni. Protahujeme a posilujeme opravdu celé tělo, přitom však protahujeme a posilujeme i mysl. Jóga se totiž nezaměřuje na povrch, ale na to, co je uvnitř. Učí nás uvědomovat si svaly hluboko pod povrchem kůže, atak možná díky józe objevíte svaly, o kterých jste vůbec nevěděli. Tímto neustálým uvědomováním si svého těla, odpoutáváme pozornost od myšlenek, které nás obtěžují a zahlcují. Cvičíme, pozorujeme své tělo, až se přistihneme, že nemyslíme na to, co bylo či co bude, ale soustředíme se jen na daný moment. 

Naučí vás dýchat

Jednou z metod tohoto zpřítomnění je sledování a ovlivňování dechu. „Tam, kde je dech, je i život,“ říká se často v józe. A opravdu, pokud bychom si všímali v běžném dni svého dechu, možná bychom přišli na to, že někdy téměř nežijeme. Ve stresových momentech zadržujeme dech. Pod návaly úkolů si takzvaně neumíme oddechnout. To, že dech je pro život zásadní, zjistili v Indii již před tisícovkou let a vyvinuli celou soustavu dechových cvičení nazvanou pranájáma. Pranájáma nám prozařuje mysl, občerstvuje nervovou soustavu a má pozitivní vliv na naše emoční prožívání. Nemálo lidem se na první hodině jógy stane, že se po dlouhé době pořádně nadechnou. Nutno podotknout, že ještě více než nádech je důležitý výdech. Vyprazdňování toxinu pomocí výdechu totiž vytvoří prostor pro příliv nového čerstvého kyslíku. 

Jóga je o radosti a ovoce sklízíte rychle

Tělo někdy na józe dostane pořádně zabrat, a o to větší pozitivní účinky jógy po cvičení cítíte. Přitom ale jóga není o utrpení a už vůbec není pro soutěživce. To, jestli si v předklonu vsedě s nataženýma nohama takzvaně ustelete na stehnech nebo zůstanete viset hrudníkem vysoko nad nimi, není důležité. Každý v józe začíná v tom momentu, kde se jeho tělo právě nachází. Pravidelným cvičením se tělo pomalu začne zlepšovat a naopak ti málo protažení se mohou brzy radovat z úspěchů. Ty totiž přichází relativně rychle, již po třetí, čtvrté lekci. A tak berte cvičení s lehkostí. Naladit se můžete jedním nenáročným dechovým cvičením rovnou. Opravdu pořádně si oddychněte nebo si dlouze zazívejte. Pocit klidu, úlevy a radosti přijde. Je to jen fyziologie.

Jóga vám dá to, co potřebujete

Bolí vás záda? Potřebujete se v životě zklidnit? Chcete se naopak zenergetizovat a zapotit? To všechno jóga umí. Komplexnost jógy je neuvěřitelná. Ušetříte za maséra, za trenéra i za psychologa.  Je však důležité vybrat si ze škály nabízených lekcí takovou, která vám sedne. 

Jóga omlazuje

Jógu můžete cvičit celý život. Není omezená věkem, váhou ani jinými stavy těla, jako je třeba těhotenství. Dalo by se říci, že s jógou můžete zestárnout, kdyby však jedním z jejích přínosů nebylo to, že omlazuje. Opravdu. Pravidelným cvičením jógy se mládne. Pravidelnost je přitom důležitá. Odborníci se shodují, že krátká jógová praxe každý den má na tělo člověka silnější účinek než delší cvičení jednou týdně. Právě často opakovaná aktivita má totiž pozitivní vliv na zvládání stresu, který může vést k srdečním příhodám, depresím a je také spojen se stárnutím. Opět se tak vracíme k pranájámě. V boji proti vráskám se doporučuje například tygří dech, „vjágrá pranájáma“, u které zapojujete i svaly obličeje. Zkusit můžete i několik cviků z obličejové jógy. Ačkoli víme, že důležitá je krása vycházející z naší duše, proč to nezkusit alespoň pro legraci. Právě radost je totiž to, co nás udržuje zdravé a mladé. A tak se vydejte na první lekci jógy, užijte si jí a objevte svoje vlastní benefity.  

  • autor: Markéta Faustová
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

Poznámka redakce

Nevíte, jakou podložku si vybrat? Poradívem vám zde.

Chcete-li cvičit jógu doma, vyzkoušejte online kurz 10 lekcí JÓGY PRO ZAČÁTEČNÍKY s instruktorem jógy Václavem Krejčíkem v TV Jóga Virtual. Přístup do TV Jóga Virtual je zdarma pro předplatitele časopisu Jóga Dnes. 

 

Objednat předplatné