BLESKOVĚ
Zažili jste na hodině jógy 21. 06. 2016 PDF Tisk

Na co to mám myslet?

Na začátku lekce jógy nás vede instruktorka k nějakému "myšlení na něco". Proč si mám něco představovat? Co je to? 

Na co to mám myslet?

Posadili jste se do zkříženého sedu. Slova instruktra jógy vás navádějí, jak se máte posadit, jak narovnat páteř a jak dýchat. Po chvíli jste vedeni k vytvoření tvz. sankalpy (záměr-věnování, smysl). Sankalpa tvoří prostor v mysli a udává její směr a její vytvoření pomáhá v realizaci cílů tím, že mentálně připravuje cestu. Bez záměru jsou jógové ásany pouze pohyby těla postrádající hlubšího významu.

Vytvořením záměru vytvoříte pozadí pro vnitřní probuzení. Smysl jógy je probuzení. Svámí Satjánanda řekl: „Když se sankalpa stane řídící silou, všechno, co děláte ve svém životě, se setká s úspěchem.“ Protože záměr je mocný pomocník a po jeho přijmutí, se stáváte více intuitivními k řešení vlastních cílů.

A tak se na začátku lekce můžete setkat se společnou sankalpou, kterou chce instruktor jógy nastavit nějaké pravidlo, nebo na něco upozornit v rámci lekci, např.: „Dnes se soustředíme na nenásilné provádění pozic a sledování odkud pramení síla při cvičení. Pozornost udržujte u pravidelného dechu a nechte se jím unášet po čas celé lekce.“ Touto informací instruktor učí pravidlo "ahinsa-nenásilí" a učí vás neubližovat si v pozicích, respektovat tělo takové, jaké je.

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné