Zažili jste na hodině jógy 20. 06. 2022 PDF Tisk

Proč jsou dobré nejenom obrácené pozice?

Celé tělo je systematicky procvičeno jak na povrchu, tak i uvnitř - což si často málo lidi uvědomují. "Ten úžasný efekt" cvičení jógy spočívá v tom, že jsou aktivovány všechny orgány a každá buňka těla. Dostává se jim kyslík i prána a současně jsou zbavovány odpadu.

Proč jsou dobré nejenom obrácené pozice?

V rámci lekcí jógy můžete zažít všechny pohyby těla, které mu jsou přirozené. Zažijete také však i ty, které se v běžném životě nevyskytují. Jógový instruktor vás provádí pozicemi a kombinuje pohyby lidského těla: předklony a záklony, úklony, torze (rotace) a také obrácené pozice. Pozice se provádějí ve stoji, sedu, lehu, a někdy jsou prokládány restorativními (uvolňujícími, relaxačními) pozicemi. Tato kombinace polohových skupin a pozic souměrně rozvine sílu a flexibilitu těla, aktivuje vnitřní systémy (orgánové soustavy i jednotlivé orgány) - odkrví a následně vše prokrví, projasní mysl a zlepší koncentraci. Celé tělo je systematicky procvičeno jak na povrchu, tak i uvnitř - což si často málo lidi uvědomují. "Ten úžasný efekt" cvičení jógy spočívá v tom, že jsou aktivovány všechny orgány a každá buňka těla. Dostává se jim kyslík i prána a současně jsou zbavovány odpadu.

V obrácených pozicích se posílí paže, ramena a střed těla. Obrácením těla hlavou dolů se vrací krev samovolně k srdci, což má za následek zlepšení krevního oběhu, lymfy a silné prokrvení mozku. Obrácením pomůžete srdci šetřit se, zbavíte se únavy, z nohou a kotníků se odplaví voda, zbavíte se oteklosti. Nervová soustava se zklidní. Projasní se pleť a celý obličej. Obrácené pozice často pomáhají odbourat nespavost, zbavují strachu, posilují sebedůvěru a v neposlední řadě i rozvíjejí vědomí těla.

Obrácené pozice se nedoporučují cvičit ženám v prvních třech dnech menstruace a pozor by si měli dávat lidé s kardiovaskulárním onemocněním a problémy s hlavou. 

  • -jd-
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné