Jóga Zprávy 08. 10. 2020 PDF Tisk

Proč je důležité být fit i během pandemie?

Když svět zasáhl koronavirus, všechno se zavřelo a mnoho lidí trpělo hlavně po psychické stránce tím, že přišli o své denní rutiny, které byly důležité pro očistu těla i mysli. Většina tělocvičen se snaží nalákat své věrné klienty zpět a přináší hmatatelné důvody, „proč“ by neměli ani v takových pro lidstvo náročných časech přestávat sportovat.

Proč je důležité být fit i během pandemie?

Je jedno, zda jste příznivcem jógy nebo dáváte přednost klasickému fitness. Důležité je, že sport v jakékoliv podobě pomáhá zvyšovat obranyschopnost našeho organismu, který se tak stává odolným vůči vnějším vlivům – mimo jiné také vůči zmíněnému koronaviru.

Po jarním „uzavření“ lákají tělocvičny všech koutů světa zpět opatrnou veřejnost, aby si zacvičila. Aby uklidnili mnohdy ještě vyděšené zákazníky, majitelé zavedli – a inzerují – řadu bezpečnostních opatření proti koronaviru. Současně se fitness průmysl snaží rehabilitovat i tím, že vysvětluje lidem, že žádná pandemie by neměla člověka donutit k tomu, aby s cvičením přestal. I během pandemie by měly jógová studia a jiné tělocvičny mít své zákonné místo hlavně pro ty, kteří sport berou jako únik od stresu a starostí každodenního života.

V prvních měsících po vypuknutí koronaviru byla většina známých propagátorů zdravého životního stylu – ve jménu opatrnosti – pro zavření těchto míst. Zavřely se nejen tělocvičny, ale také fitness centra, restaurace, kina a bary. Státní a místní úředníci důsledně označovali tělocvičny za vysoce riziková místa pro možné šíření infekce, dokonce je zařadili do stejně rizikových skupin jako bary a noční kluby.

Začátkem srpna guvernér New Yorku Andrew Cuomo prohlásil, že cvičení v tělocvičně je „nebezpečná činnost“ a že tato zařízení zůstanou zavřená. O pár týdnů později ale informoval o možnosti jejich znovuotevření v září, ovšem pouze s třetinovou kapacitou a přísným dodržováním daných podmínek a předpisů.

New York, New Jersey a Severní Karolína patřily k místům, kde se jógová studia a fitness centra otevřela jako poslední. Nutno podotknout, že mnoho států nadále omezuje kapacitu a zavedlo nové požadavky v souvislosti s vývojem situace, podobně jako u nás.

Výhody tělocvičen jsou jasné. Pravidelné cvičení působí proti depresi a zlepšuje spánek a celkovou schopnost člověka být a cítit se fit, což je skvělá možnost, jak zůstat zdravý a vyhnout se tak případné nákaze COVID-19. Dle studií totiž sport působí na psychický stav, a jakmile je člověk v pohodě, je to vždy ten správný krok k tomu, aby i fyzické tělo bylo zdravé.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné