Ájurvéda 06. 05. 2022 PDF Tisk

Principy ájurvédy a jejich aplikace do očisty

Sníh se rozpouští, zem je plná vody a příroda se pomalu probouzí. Jaro je obdobím zrodu, růstu, pučících květů, příroda se začíná zelenat. Nejen pro ni, ale i pro nás je toto období nového začátku, každý z nás má pocit, že začíná psát novou kapitolu.

Principy ájurvédy a jejich aplikace do očisty

Přirozeně chceme začít s čistým štítem, odstranit vše nepotřebné, co nás tíží po dlouhé zimě. Pro mne je jaro obdobím inspirace, radosti, ale vím, že pro spoustu lidí okolo začíná “nebezpečný” čas plný nemocí, horeček, alergií, rýmy a jarní únavy. Následující doporučení vám pomůžou zvládnout jaro hravě, s úsměvem a energií.

Jaro je určitě méně chladným obdobím, v jeho druhé polovině ho lze označit za teplé s vysokou vlhkostí. To je to, co stimuluje ájurvédskou dóšu kaphu. Převládá v nás element země a vody, což vyvolává pomalost a těžkopádnost. Ano, s těmito pocity se potýkáme už i v zimním období, jen nyní jsou daleko intenzivnější a mnoha lidem to přináší zdravotní komplikace. Jak už jsem zmínila, i v zimním období převládá kapha, ale požadavky na její harmonizaci jsou malinko odlišné díky podtónům váty. Na jaře je nutné olej, hlen a vodu rozhýbat, být v pohybu, tedy vše dynamičtější než statické. Pokud dále poupravíme životní styl, přineseme do našich životů více lehkosti, tepla, sucha, ostrou a hořkou chuť, pak naše olejová, hlenová dóša kapha bude harmonizovaná a my jen podpoříme přirozený proces jarní očisty a revitalizace organismu.

V jógové praxi se intenzivně stimuluje lymfatický systém, podporuje se činnost vnitřních orgánů i přirozená očista jater. Pozdravy slunci rozproudí vodu, krev, lymfu. Další součástí praxe jsou dechové techniky i očistné jogínské techniky, šatkarmy. Jedna z důležitých jogínských šatkarem je Kapalabhátí, která stimuluje činnost mozku, hypofýzu, ta ovlivňuje produkci hormonů v těle, dále stimuluje a masíruje všechny vnitřní orgány.

Ájurvéda pak k jarní očistě přistupuje jemnějším a intenzivnějším přístupem. Pokud přemýšlíte o intenzivnější očistné kúře, Pančakarma je unikátní, intenzivní a transformační systém očistných terapií. Při této intenzivní očistné kúře se používají speciální léčivé oleje, nálevy, byliny, bylinné léky v kombinaci s očistnými technikami, ájurvédskými terapiemi a speciální ájurvédskou stravou. Ideální je naplánovat očistu na 21.dní, minimálně týden. Během procesu očisty dochází k odstranění odpadních látek, toxínů z těla, k harmonizaci ájurvédských dóš. Obnovuje nejen harmonii fyzického těla, ale pomůže vám znovu nalézt mentální a emocionální vyrovnanost.

Ájurvéda nikdy nezařazuje půst, ale tak zvanou jednodruhovou stravu. Co to znamená? Jíte jeden, maximálně tři dny, záleží na stavu a aktuálním rozložení jednotlivých ájurvédských dóš, speciální jídlo, které se nazývá Kičarí v kombinaci koření, podle predominantní dóši. Existuje i intenzivní program na 21 dní, který lze praktikovat doma. Jeho přesný postup jsem den po dni popsala ve své nové knize, Jóga pro hubnutí a očistu. Upřímně, pokud se rozhodnete podstoupit takový druh očisty, zamyslete se nejdříve nad svým denním programem. Očista je sama o sobě pro tělo i mysl náročná, a pokud chodíte do práce, staráte se o rodinu a máte hodně stresu, pak tuto variantu nedoporučuji. Někdy méně, je lépe. Jógová praxe nás ve své filozofii učí na prvním místě jednat v duchu nenásilí, ať už ke světu okolo nás, tak sami k sobě. Nemusíte podstupovat jarní detox, aby vás neskolila jarní únava. Stačí zařadit vhodné potraviny, jemné ájurvédské terapie a správnou praxi. 

Jak správně jíst v jarním období

Nevím jak vy, ale mé chutě na jaře se výrazně liší od těch zimních. Přirozeně se ztrácí chuť na sladké, těžší pokrmy. Tělo si přirozeně říká o lehčí stravu, připravuje se na jarní očistu. Do jídelníčku zařazujeme více čerstvé zeleniny, ovoce a určitě luštěniny. Už jako malé dítě jsem se těšila na první ředkvičky, které mi tatínek s maminkou přiváželi ze zahrady. Typická jarní chuť je hořká, trpká, kyselá, ty pomáhají přirozené očistě jater. Nezapomínejte, že v tomto období je ještě vhodné teplé, lehké jídlo, aby bylo lehce stravitelné a nezatěžovalo trávicí trakt. Méně vhodné je avokádo, okurka, sladké brambory, olivy, dýně, cukety, tofu, banány, ananas, fíky, datle, kokos nebo melouny. Vynechte těžká, mastná, smažená nebo mražená jídla. Omezte sójové produkty, mléčné výrobky, vepřové, hovězí, kachní maso, ořechy a pečivo. Den začněte lehkou snídaní s čerstvým ovocem. Pro obědy a večeře volte vařenou zeleninu - zelí, brokolice, květák, luštěniny, vařené obiloviny. Pro ostřejší pokrmy přidejte zelené chilli, česnek, cibuli, zázvor, černý pepř i malé množství kajenského pepře. Do jarního jídelníčku občas patří i čerstvé ryby, vajíčka. 

Vhodné ájurvédské praktiky

Po zimním období, kdy se nám nic nechce, nastává čas vyrazit ven, být s přáteli, hrát si a sportovat. Podle ájurvédy je ideální vstávat okolo 6 hodiny ráno, můžete zařadit speciální techniky do ranního rituálu. Očista jazyka, nosu a vedlejších nosních dutin - džala néti, pití teplé vody s citrónem ráno na lačno a kartáčování na sucho. V jarním období se zařazuje lžička nebo i dvě ájurvédského džemu Chyavanprash. Stimuluje imunitu a trávení. Pro podporu činnosti jater a jejich očistu smíchejte půl čajové lžičky kurkumy se dvěmi až čtyřmi lžičkami čistého aloe vera džusu. Než jdete spát, zařaďte Triphalu, pro podporu trávení a uvolňování toxinů během noční relaxace. Po jídle je vhodná kombinace zázvoru, černého pepře, skořice, také pro podporu trávení. Pro jarní období jsou vhodné suché spa procedury jako je sauna, jen nezapomeňte na správný pitný režim. Určitě není vhodné zařazovat krátký spánek během dne. Choďte spát okolo 23. hodiny, nejpozději do půlnoci.

Jógová praxe

V jarním období je důležitá jakákoliv sportovní aktivita. Pomáhá stimulovat krevní oběh, lymfatický systém, zvyšuje vnitřní teplo, což přináší pocit lehkosti a to harmonizuje kaphu. Nebojte se tedy zařadit i intenzivnější cvičení, silovější aktivity. Nejvhodnější doba pro sport je mezi 6 a 10 hodinou ráno. Pokud preferujete odpolední či večerní lekce, pak po 18 hodině. Protože kapha ovlivňovala i zimní období, najdete ve vaší praxi mnoho společného. Na jaře se přidává očista plic, intenzivní stimulace, masáž jater a zahřívání ledvin. 

Zařazujte pozice, které vás prohřívají, jako jsou rotace a určitě ve vaší praxi bude dobré přidat více pozdravů slunce. Otevírejte hrudník, abyste utvořili prostor pro plíce, srdce i lymfatický kmen. Zkuste zůstat déle v jednotlivých ásanách, ucítíte větší teplo, sílu svalů. 

Nebojte se obrácených pozic, rozhýbejte kaphu - element země a vody. Jaro je určitě vhodným obdobím pro dynamičtější styly jógy a třeba i pro Kundalini jógu.

Pránájáma

Vhodné jsou všechny dechové techniky, které vytváří teplo. Například již zmíněné kapálabháti nebo bhastrika, maximální nádech a maximální výdech, přináší pocit lehkosti a intenzivně očištuje.

Další technikou je například súrja bhédana - nádech a výdech pravou, zádrž nádechu a výdech levou nosní dírkou. Nádech na tři doby, zádrž dechu na tři doby a výdech na šest dob.

Meditace - dhjána

V jarním období lze zařadit meditaci v pohybu, kterou může být pozdrav měsíci nebo pranam. Stejně tak se můžeme věnovat jóga nidře nebo restorativní variantě pozice mrtvoly, kdy je podložený hrudník a hlava. 

Jaro je obdobím znovuzrození. Věnujte se tedy vašemu zdraví skrze pobyb, očistné rituály a přípravu vhodného jídla. Harmonizací kaphy se vyhnete těžkému průběhu alergií, rýmám, teplotám i jarní únavě. Stejně, jak taje a rozpouští se sníh na horách, odchází vše nepotřebné z našeho těla během jarního období. Naplňuje nás pocit lehkosti a probouzí se naše síla.

Objednat předplatné