BLESKOVĚ
Relaxace 02. 12. 2018 PDF Tisk

Přeneste vánoční atmosféru do své praxe

Advent je tady. Vzduchem se nese vůně pečeného cukroví, perníčků a svařeného vína. Nadcházející sváteční období nás přirozeně vede ke zjemňování a zklidňování. Přenesme tuto hřejivou atmosféru do své jógové praxe.

Přeneste vánoční atmosféru do své praxe

V životě jsme často někam tlačeni. Mnohdy vlastní vinou, nebo alespoň přičiněním. Spoustu záležitostí řešíme zaujetím pozice, která je krkolomná a nepříjemná. Jak v rovině fyzické, tak v rovině duševní, duchovní a mentální. Jak doma, tak v práci. Jak v soukromí, tak i na veřejnosti. Je v tom síla, úsilí a z toho plynoucí pnutí a stres. Pocit, že nestíháte už od rána, jen co vstanete. Rozpusťte ten pocit. Odhalte to falešné vědomí. Respektujte přirozený tok času. Plynutí. Zastavte se a jen vnímejte. Co se kolem vás děje. Jak jste toho všeho součástí. Jak jste součástí sebe sama. Jak jste sebou samým. Daří se to? Nehodnoťme. Buďme. Čiňme. Konejme. Sledujme a pozorujme. Chováme se tak? Podle svého nejlepšího svědomí? Pak nejsme v pozici. Ale v poloze.

Smysl a význam ásany

Ásany. Jógové polohy. Nebo pozice? Není to totéž. Na pochopení rozdílnosti pojmů záleží. Protože se za ním skrývá mnohem víc než jen rozdíl pouhých slov. Je to rozdíl ve vyjádření, filosofii, myšlenkách, životní nátuře. V esenci, tomu, co nám vdechává život. Co nás dělá tím, kým jsme. Poloha je uvolněná, svobodná, volná a svá. Pozice? Ta znamená ztuhlost, nepřirozenost, křeč, strnutí. Když jdeme proti sobě a tomu, co je nám milé. Když se snažíme něco vydržet a působí nám to trápení. Když chceme něco dokázat, ale cítíme, že to není ono a že bychom vlastně měli jít někam úplně jinam. To všechno se skrývá v rozlišení pojmů pozice a polohy. Hádejte, o čem bude potom jóga. Poloha, nebo pozice? Přirozenost, nebo pózování?

Pohoda nekonečného plynutí

Život je jedno velké plynutí. Stejně jako svět. Odněkud někam. Odkud a kam nevíme. Můžeme to ovlivnit? Jistě. Protože žijeme mezi tím. Mezi odkud a kam. Směr našeho toku určují naše rozhodnutí, postoje, životní polohy. Hodnoty, priority, názory. Pozice zadržuje volný tok. Je tuhá, nepružná, neflexibilní. Stojí na místě a neumožní pohnout se dál. Je to něco, kam se chceme natlačit, i když cítíme, že děláme něco proti sobě. Je složitá. V poloze je jednoduchost. Síla, světlo a teplo. Zaujmeme jí a zkrátka v ní jsme. Snadné. Krásné. Volné. Příjemné. Takový je další rozdíl mezi polohou a pozicí. Nezaujímejme pozice. Buďme v polohách.

V jednoduchosti je krása

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Podle mě se v tom dávném lidovém moudru skrývá hluboká pravda. Jen my lidé si někdy sami činíme život nadmíru složitým. Často zbytečně. Často zaujímáním pozic. Řešením a rozpitváváním maličkostí. Pro jednotlivé stromy pak nevidíme celý les. Pro jednotlivé dárky a stromky a kapry a vánočky a cukroví a kdo ví co ještě dalšího nevidíme celé Vánoce. Jejich smyslem je klid a mír. Stravte je s těmi, kteří jsou vám nejbližší. Takovou osobou jste sami sobě i (nebo především, nejprve?) právě vy. Buďte sami se sebou v poloze. Nestavte se vůči sobě do pozice. Ani do opozice. Zavřete oči, zaměřte pozornost na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Sledujte, co se ve vás děje. Odehrává. Naslouchejte sami sobě. A potom zaujměte polohu. Vyberte si jednu jedinou, která je vám pohodlná. V níž se zkrátka cítíte dobře. Přikryjte se dekou, pokud to poloha dovolí, a jednoduše v ní buďte. Dýchejte. Vnímejte jedinečné plynutí, které je všude kolem vás. A vy jste všude kolem něj. Jeho nedílnou součástí.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné