Pozvánka na cvičení 28. 07. 2016 PDF Tisk

Prahu navštíví mistr, který představil západu pradávnou jantrajógu

V srpnu do Prahy zavítá po čtrnácti letech významný tibetský duchovní mistr Čhögjal Namkhai Norbu, který je znalcem tibetské a asijské kultury, medicíny a duchovních nauk. 

Prahu navštíví mistr, který představil západu pradávnou jantrajógu
Mistr bude vyučovat dzogčhenové nauky a účastníci pražského semináře 12.-14.8 2016, se budou moci seznámit i s celou řadou metod, které lze praktikovat v rámci této cesty. Praxe kontemplace, meditace, jantrajóga, a další nauky, jako např. radostné tance Khaita a Tanec vadžry, které jsou na seznamu světového dědictví organizace UNESCO.
 
Z pohledu jógy je významné, že již v 70. letech minulého století začal Čhögjal Namkhai Norbu na západě vyučovat jantrajógu. Ta se dá bez nadsázky označit za za jeden z nejstarších ucelených dochovaných systémů jógy, ke kterému existuje jak písemný text, tak přímá linie transmise (předání), dochované až do dnešní doby. Tato linie vede od velkých mistrů Padmasambhavy a Vairóčany, který jeho ústní instrukce již v 8. století zaznamenal v kořenovém textu Ňida kadžor (v překladu Sjednocení slunce a měsíce). Čhögjal Namkhai Norbu sepsal v současnosti k tomuto textu komentář, založený na ústním vysvětlení některých tibetských jóginů a siddhů 20. Století. V češtině vyšel pod názvem Jantrajóga - Tibetská jóga pohybu.

O Čhögjalovi Namkhai Norbu

V raném dětství započal tradiční klášterní výcvik pro inkarnované lamy. Jeho cesta ho ale později zavedla k jeho hlavnímu mistrovi Čhangčhub Dordžemu, který žil jako prostý laický lékař obklopený komunitou žáků a vyučoval dzogčhen, tedy nauku o prvotní podstatě mysli. Dzogčhenové nauky měl také možnost obdržet od dalších mistrů, a také svých strýců, z nichž jeden se stal právě velkým mistrem jantrajógy a jeho nevšední osud a realizace jsou zachyceny v knize Duhové tělo, která vyšla i v češtině.
Poté byl Čhögjal Namkhai Norbu událostmi v Tibetu donucen odejít do zahraničí. Tehdy byl pozván do Itálie, kde pak dále pracoval v Institutu pro Střední a Dálný východ v Římě a vyučoval na univerzitě v Neapoli. Lidé si často představují, že tibetský mistr bude chodit v rouchu, žít v přísném celibátu a dodržovat mnišské sliby. Nauka dzogčhenu ale vyzývá, aby praktikující pracoval s okolnostmi svého života. Může ji stejně dobře integrovat s životem mnišským i laickým. Proto se i v tomto Čhögjal Namkhai Norbu po příchodu do Itálie rozhodl žít pracovním i rodinným životem, mít manželku a děti. I to mu umožnilo porozumět blíže západnímu životnímu stylu a ve vztahu k tradici následoval životní styl svého mistra Čhangčub Dordžeho. Později zareagoval na opakované žádosti studentů, aby jim začal předávat i duchovní nauky. Stal se tak prvním, kdo toto učení veřejně představil na západě.
 
I znalci buddhismu byl do té doby dzogčhen považován za tajnou nauku a vrcholnou fázi praxe předávanou jen zkušeným studentům. V kláštení tradici je chápán jako učení pouze pro ty, kteří prošli cestou přípravných praxí. Čhögjal Namkhai Norbu, v rámci odkazu linie svých mistrů, ale vyučuje dzogčhen jako kompletní cestu, kdy je studentovi naopak nejprve představen stav poznání a poté metody a nauky, které může používat k tomu, aby tento stav dokázal integrovat se svým běžným životem. Tato cesta tedy sama o sobě není nutně spjatá s konkrétním náboženstvím nebo kulturou ani životním stylem a pravděpodobně i proto oslovila velké množství studentů po celém světě.

O jantrajóze

Jantrajóga v některých svých podobách může připomínat hathajógové ásány. Hlavní rozdíl je v tom, že jantrajóga klade důraz na všechny tři oblasti naší existence (tělo, energii a mysl) a nesoustředí se pouze na dokonalé provedení ásán. Typickým pro jantrajógu je právě propojení dechu a pohybu, které se často provádí ve specifickém rytmu. V jantře se praktikující soustředí hlavně na dýchání (nádech, zádrž, výdech). Pohyby těla a pozice podporují určité aspekty dechu. Pokud tedy nějakou pozici nemůžeme provést dokonale, nevadí to. Důležité je správně dýchat a cvičení se věnovat pravidelně. I neprůžné a nemotorné tělo se správným pravidelným cvičením může změnit k nepoznání.
Harmonizace pohybu těla, dechu a mysli je přínosná nejen pro naše zdraví. Klidná, spokojená mysl, zdravé dýchání, silné pružné tělo a celková pohoda jsou jen obecnými vedlejšími účinky jantrajógy.
Jantrajóga pro děti se jmenuje kumar kumari a neprovádějí se v ní dechové zádrže. Tělesné pohyby se v kumar kumari provádí nejen spolu s dechem, ale také s různými zvuky.
Cvičení jantrajógy je nyní rozšířeno po celém světě. Čhögjal Namkhai Norbu vybral a pověřil již více než sto instruktorů jantrajógy. V Praze se jantrajóga cvičí v centru Komunity dzogčhenu, v Opletalově 35, naproti Hlavnímu nádraží.

 

Čhögjal Namkhai Norbu – Nauka atijógy. Přímé uvedení do stavu poznání
12. - 14. 8. 2016 Výstaviště v Praze Holešovicích, Průmyslový palác
Akce je plně otevřena veřejnosti, vstupné na základě dobrovolných příspěvků.
 
Nejbližší kurz jantrajógy pro začátečníky
Kdy: 16.-18.9.2016
Kde: Praha, konkrétní místo bude upřesněno na www.dzogchen.cz
Instruktoři: Fijalka Turzíková (CZ) a Jeff Sable (US)

Objednat předplatné