Jóga Zprávy 01. 02. 2021 PDF Tisk

Pracujete z postele? Protahujte se a zbavte se bolesti!

Měkké matrace a polštáře jsou skvělé pro lenošení, ale pokud v posteli celý den pracujete na notebooku, vaše záda ani ramena vám nepoděkují.

Pracujete z postele? Protahujte se a zbavte se bolesti!

Pocit z dobře vykonané práce pak přebije bolest zad, zatuhlost a celková nepohoda. Vše má původ v tom, že postel je měkká a záda se nemají o co opřít. „Postel neposkytuje správnou oporu, a tím pádem se záda uvolní a dochází k jejich nerovnoměrnému zatížení,“ říká Fiona Houston, fyzioterapeutka a zakladatelka společnosti Physio Inverness. „Laicky řečeno se hrbíte a jednotlivé ploténky sesedají, což v konečném důsledku způsobuje bolest zad.“

„Navíc, pokud máte nohy natažené před sebou, zatěžujete nervový systém vedoucí z mozku do míchy a následně až k prstům na nohou,“ vysvětluje. „Tím, že sedíte v posteli s nohama nataženýma před sebou a s hlavou v mírném předklonu, abyste lépe viděli na notebook, nervový systém neustále dráždíte. Je to vlastně jedna z věcí, na které se svých klientů ptáme, abychom – krom jiného – zjistili, zda nemají problémy s nervy.“

Aby se pak daný „posed“ vyrovnal, je potřeba dělat kompenzační cviky, které nám pomohou zbavit se bolesti a napravit to, co jsme svému tělu během dlouhodobé práce z postele způsobili. Houston doporučuje sérii cviků, které uvolní vaše záda.

„Posaďte se na židli a pomalu otáčejte rameny dopředu a dozadu,“ radí. To podle ní nejvíce svědčí vzniklé zatuhlosti, která se musí protáhnout, aby odezněla. Houston doporučuje také jógu: „Jógové ásany, jako je pozice dítěte (sedíte na patách a tlačíte ramena k zemi, hlava směřuje volně k podlaze) nebo pozice kobry (ležíte na břiše, ruce a nohy jsou položené na podlaze a horní polovina těla se prohýbá do oblouku), pomohou vašim kloubům uvolnit se.

Jedná se navíc o jednoduché, ale vysoce efektivní cviky.

Když pracujete celý den z postele, vaše tělo rychle ztrácí svalovou hmotu. „Během několika dní ‚válení se‘ v posteli,“ říká Houston, „i mladý, zdravý člověk velmi rychle ztrácí svalovou sílu.“ Radí, aby se lidé pracující z postele pokusili zahrnout do svého denního rozvrhu silový trénink, ne nutně se závažím, plně stačí, když zapojí své vlastní tělo.

„Dřepy, kliky nebo i vzpírání se smotaným ručníkem fungují skvěle a pomáhají protáhnout a zpevnit spodní část zad.“

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné