BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 23. 08. 2021 PDF Tisk

Práce s myslí = lepší kvalita spánku u dětí

Celý svět spěje k poznání, že abychom byli zdraví a žili v klidu, je potřeba pracovat hlavně se svou myslí. Proto se i instituce, jako je škola, stále častěji zabývají faktem, že zahrnout do svých osnov také „mindfulness“ není tak úplně od věci.

Práce s myslí = lepší kvalita spánku u dětí

Nová studie zkoumající výhody práce s myslí totiž ukázala, že děti po zahájení základních cvičení v rámci školy spaly v průměru o 74 minut déle. A všichni víme, jak je kvalita spánku nejen pro děti důležitá.

Výhody praktikování práce s myslí v různých formách, od meditace po dechová cvičení, si získávají v posledních letech stále větší pozornost. Důvodem je nejen to, že práce s hlavou pomáhá eliminovat stres, ale obecně zvyšuje kvalitu životů nás všech.

Ačkoli je meditace v mnoha zemích praktikována dlouhodobě, pro vědce bylo dešifrování neurologických, fyziologických a dalších fyzických výhod náročné.

V nové průkopnické studii, která byla publikována v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine vědci na Stanford University School of Medicine, bylo prokázáno, že základní „praxe“ zlepšuje kvalitu spánku u dětí.

Vědci použili polysomnografické techniky měření mozkové aktivity k posouzení, jakým způsobem školní trénink mysli, včetně výuky dětí, jak uvolnit a zvládat stres zaměřením své pozornosti na přítomnost, mění dětský spánek.

Děti účastnící se studie žily v nízkopříjmových, především hispánských komunitách v oblasti San Francisco Bay Area. Byly vybrány dvě lokality, přičemž jedna komunita absolvovala praktickou výuku, jak co nejlépe pracovat se svou myslí, a druhá sloužila jako kontrola. Obě skupiny byly vybrány v místech s vysokou kriminalitou a navíc ze sociálně slabších rodin, tj. subjekty výzkumu byly pod dlouhodobým stresem.

Výzkum přinesl překvapivé výsledky, na základě kterých bylo vyhodnoceno, že míra stresu není rozhodující, protože jóga dokáže zlepšit život za jakýchkoliv podmínek.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné