Jóga Zprávy 03. 09. 2018 PDF Tisk

Pozitivní vliv jógy na lidský mozek

Pozitivní přínosy jógy, jakými jsou pružné tělo, protáhlé svaly, ale také bezbolestná záda, už asi vešly do povědomí každého z nás. Jóga a meditace však rozvíjejí své pole působnosti dál...

 

Pozitivní vliv jógy na lidský mozek

Týdenní rutinní praxe jógy a meditace může posílit myšlenkové schopnosti, zlepšit soustředění, a celkově tak zamezit stárnutí našeho mozku. Podle nové studie starších dospělých s časnými známkami výpadků paměti a paměťových problémů je jóga přesně to, co vás udrží svěží a váš mozek plně aktivní.

Většina lidí ve věku kolem 40 let výše si uvědomuje, že schopnost zachovat si myšlenky, a zejména vzpomínky, se v průběhu let začíná rozptylovat. Známá jména a slova se již do paměti nevracejí tak rychle, jak bychom rádi, a klíče od auta získávají stále lepší schopnost se teleportovat do nejrůznějších kapes a zásuvek, kde je samozřejmě dost těžké je nalézt.  

Nemusíme stárnout!

Když stárneme, tak se některá oslabení duševních funkcí jeví jako nevyhnutelná. Ale rozvíjející se věda naznačuje, že bychom mohli zpomalit a zmírnit úpadek tím, jak žijeme, a zejména tím, zda a jak posouváme naše tělo kupředu. Dřívější studie zjistily, že lidé, kteří se věnují běhu, tančí, cvičí tai-čchi nebo pravidelně zahradničí, mají nižší riziko vývoje demence než lidé, kteří nejsou vůbec fyzicky aktivní.

Existuje také důkaz, že kombinace fyzické aktivity s meditací může zesílit výhody obou činností. V zajímavé studii, která vznikla na základě těchto poznatků, se ukázalo, že například lidé s depresí, kteří meditovali předtím, než šli běhat, měli lepší náladu spojenou s výkonem této aktivity než lidé, kteří vykonávali pouze jednu z těchto aktivit nebo i obě, ale samostatně.

Ale mnoho lidí nemá fyzickou kapacitu nebo chuť na běh nebo jiné podobné aktivity. Takže v nové studii, která byla vydána v dubnu v časopise Journal of Alzheimer's Disease, se výzkumníci z Kalifornské univerzity, Los Angeles a dalších institucí rozhodli prověřit, zda jóga, relativně mírná, meditativní aktivita, by mohla změnit a zesílit fungování lidského mozku, a posílit tak jeho schopnost přemýšlet. Začali rekrutováním 29 dospělých středního věku z oblasti Los Angeles, kteří řekli vědcům, že se starají o stav svých vzpomínek a kteří trpěli mírnou kognitivní či duševní poruchou, případnými předchůdci hrozící demence. Absolvovali také sofistikovaný typ kontroly mozku, který sleduje, jak vzájemně komunikují různé části mozku. Dobrovolníci byli rozděleni do dvou skupin. První skupina měla doma praktikovat různá cvičení na rozvoj paměti, a to alespoň 15 minut denně, a druhá skupina se zaměřila na cvičení jógy a jednoduché formy meditace.

Dobrovolníci praktikovali své programy po dobu 12 týdnů. Pak se vrátili do laboratoře univerzity na další kolo kognitivních testů a druhé vyšetření mozku. V té době byli všichni muži a ženy schopni výrazně lépe vykonávat většinu testů, při kterých museli zapojit mozkovou aktivitu.

Ale pouze ti, kteří praktikovali jógu a meditaci, zaznamenali výrazné zlepšení nálady – při hodnocení potenciální deprese zaznamenali nižší hodnoty než skupina, která praktikovala pouze mentální cvičení.

Následné snímky mozkové aktivity ukázaly, že u lidí, kteří se pravidelně zabývaly meditací, a to alespoň 15 minut denně, jednotlivé části mozku komunikovaly lépe a aktivněji než u ostatních. Jednalo se převážně o části, které se týkají paměti a jazykových dovedností. Ti, kteří praktikovali jógu však také rozvinuli větší komunikaci mezi těmi částmi mozku, které kontrolují pozornost, což naznačuje větší schopnost soustředit se a multitaskovat.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shuttersock.com

Objednat předplatné