Žijte jógu blog 05. 02. 2021 PDF Tisk

Powerjóga 5krát ANO

Powerjóga představuje fyzickou zátěž, důležitou pro posun a získání fyzické i psychické odolnosti. Na základě spojení vůle, těla a dechu v „symfonii“ se jedná o dokonalou souhru a dynamickou pohybovou meditaci – tanec. Není to boj ani závod o rychlost. Je to vědomé plynutí v dechu s cílem užít si pohyb, dát si do těla a podpořit odolnost.

Powerjóga 5krát ANO

1. Posiluje a souměrně protahuje tělo
Systematická práce těla v powerjógových pozicích posiluje ochablé svaly, vyrovnává svalové dysbalance a také protahuje svaly, které jsou zkráceny. Představuje komplexní péči o fyzické tělo a mysl. Je zbytečné říkat, která pozice protáhne nebo posílí určitou část těla více či méně. Celý systém funguje exkluzivně a vede ke zpevnění těla i jeho uvolnění, zlepšuje hybnost kloubů a fasciálního systému. Navíc působí pozitivně na činnost srdce a oběhovou soustavu, rozvíjí dýchací soustavu, podporuje hormonální činnost (endokrinní žlázy) a utiší nebo vybalancuje centrální nervovou soustavu, která je v naší společnosti velice přetížena. Obrácenou pozorností dovnitř dojde k vypuštění zbytečných myšlenek a zátěží z mysli, kterých bývá mnoho. Díky dechu a vědomému řízení pohybu povzbudíte tělo i mysl současně. V rámci powerjógové ásanové praxe je zapojen aktivní střed těla, aby docházelo k bezpečnému způsobu provádění pozic a ke kumulování a vzrůstání energie v organismu. Ovládání spodní části pánve a břicha poskytuje ochranu srdci a dochází k vyrovnání tlaku (při dynamickém cvičení jógy). Když praktikujete bez spodního zámku, můžete se rychleji unavit a nebudete mít dostatečnou sílu pro svou praxi.

2. Podporuje imunitu a orgánové soustavy
Většinou hledáme a vidíme výsledky práce těla a pozic na vnější, tedy fyzické úrovni. Daleko intenzivnější vliv jógové praxe se však odehrává uvnitř těla, v soustavě vnitřních orgánů. Právě tam se dějí zázraky jógy. Stlačováním a napínáním orgánů, orgánových soustav a svalů dochází k prokrvení celého organismu, oživení každé buňky v těle a přínosu kyslíku i prány. Celou praxí dochází k harmonizaci vnitřního i vnějšího prostředí člověka vždy s bonusem... očistou mysli a navázáním užšího spojení se sebou sama.

3. Redukuje stres a napětí
Dech je pojítkem mezi tělem a duší, dech je vazba k přítomnosti. Dech je základem pro celkové uvolnění.

4. Kultivuje pozitivní energii
Energetický systém našeho těla je složitý. Celý systém je řízený a ovlivňovaný pránou (univerzální energií) obsaženou ve všem. Ona sama je tvořena dalšími typy energií (paňča prány). Praxí pozic, dechových technik, principů koncentrace a meditací dochází k „ladění" energie celého systému. V cyklu powerjógy zahřejte tělo, podpořte energii a stoupejte na vrchol, kde slunce září a pomáhá tvořit, postupovat a být. Užívejte si vrcholu a ustůjte sebe sama v záplavě energie. Soustřeďte svou mysl na cíl, který máte, protože energie, která z praxe powerjógy vzniká, je určena právě pro dosahování vašich cílů a realizaci vašich snů. A o to jde. Nestát na místě, nevzdychat a nelitovat se, ale přiložit ruku k dílu. Popohnat energii, která může stagnovat i v závislosti na životních a přírodních cyklech, svitu slunce nebo měsíce, emocích každého z nás. Na závěr se položte a v mrtvole jen buďte. To je to nejkrásnější, co celá praxe přináší. Užijte si ten pocit, kdy už nic nemusíte. Ani cvičit, ani řídit svůj dech a stačí vám jen být.

5. Otevírá cestu k duchovnosti
I když je powerjóga vnímána jako fyzické cvičení, práce s dechem a trénink soustředění se, nelze zapomenout, že se díky ní otevírá cesta dovnitř sebe sama a umožňuje nám poznávat se víc než kdy jindy. Možná v nás probleskuje určité „světlo" či „jas", které nás poutají a vedou hlouběji než pouze k sobě sama. Možná se nám otevírá možnost jít někam dál a objevit tak oporu a jistotu v samotné podstatě.

TIP
Text je převzatý z připravované knihy Žijte jógu 2, kterou Václav Krejčík vydává 1. 3. 2021. Elementární postupy pro cvičení jógy, základní dechové techniky sestavené do efektivní praxe pránájámy (řízení energie), tipy pro očistu organismu, návody pro přenesení jógové filozofie do běžného života a spoustu nádherných fotografií z Čech a Moravy. Neotálejte, předprodej knihy již začal. A pssst, na prvních 150 objednávek čekají věcné dárky!

  • autor: Václav Krejčík
  • www.zijtejogu.cz
  • @vaclavkrejcikofficial
  • foto: Dušan Štraus

Objednat předplatné