Jóga Zprávy 06. 05. 2021 PDF Tisk

Postavte se stresu čelem!

A jak jinak než pomocí jógy! Jóga je skvělý způsob, jak se vypořádat s každodenním stresem a cítit se dobře. Stres nás oslabuje, trápí a rozptyluje. Často nás přivádí do situací, kdy spěcháme a nevíme, kde nám hlava stojí, následuje panika, obviňování a končí to explozí uvnitř naší hlavy. A tak to jde den co den.

Postavte se stresu čelem!

Abychom tento vzorec „žití“ byli schopni přeměnit na více zdravý, je potřeba tělu i mysli dodat podporu. A s tím pomůže právě jóga. Vyvážené cvičení jógy vám může poskytnout odvahu, energii a hlavně tu správnou koncentraci na řešení všech výzev. A je pouze na vás, kdy se rozhodnete praktikovat. 

Ranní praxe
Začít byste měli tím, že si – stejně jako v životě – stanovíte seznam výzev, kterým v józe musíte čelit. Mohou to být následující ásany:

  • Balanční ásany – ty můžete držet pouze na jeden dech a s těmi, do kterých se zatím nedostanete, si zkrátka nedělejte hlavu. Jednou to přijde.
  • Pozice, kde prověříte svou odvahu, jako je stoj na hlavě či vrána.
  • Ásany, které vyžadují tu nejhlubší sílu, jako navásana či lolásana.
  • Ásany, které vás učí trpělivosti – povětšinou hlubší úsek nějaké pozice, kde chvilku trvá, než se uvolníte.

Sestavte si krátký, zhruba dvacetiminutový trénink, který vás provede vašimi nejnáročnějšími pózami. Neměl by vás ale vyčerpávat ani zastrašovat natolik, že byste se mu raději vyhnuli.

Dýchejte zhluboka a nejprve své tělo rozcvičte několika pozdravy slunce. A pak systematicky provádějte jednu zvolenou ásanu za druhou a mějte na paměti, že „tady a teď“ je vaše nejlepší maximum.

Tato praxe není o tom soutěžit sám se sebou, ale postavit se výzvám, načerpat dostatek odvahy a pohybovat se pomalu kupředu.

Večerní praxe
Oproti ranní praxi je jiná v tom, že všechny výzvy, které nám den přichystal, už máme za sebou, a podle toho by měla být koncipována i naše jóga. Vyberte si ásany, ne příliš náročné, spíše regenerační, které máte rádi. Možná zvolíte jen dechová cvičení, ásany, které otevřou a uvolní kyčle, anebo budete meditovat, aby se vaše mysl dostala do stavu naprostého nicnedělání. To vše je v pořádku. Vždyť není kam spěchat. Na závěr se nezapomeňte odměnit příjemnou šavásanou.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné