BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 02. 08. 2021 PDF Tisk

Poselství Mezinárodního dne jógy

Jóga je cesta vedoucí ke zlepšení fyzického i duševního zdraví každého z nás bez ohledu na to, zda máme či nemáme nějaké zdravotní omezení. Jak se oslavil mezinárodní den jógy ve světě?

Poselství Mezinárodního dne jógy

Cílem jógy je hlavně nesoudit. Nesoudit, zda je někdo lepší či horší, a také nedělat rozdíly v tom, pro koho je jóga vhodná a pro koho už ne.

I proto se sešli lidé z celého světa, aby společně oslavili Mezinárodní den jógy, který je každoročně datován na 21. června. Hlavním cílem je oslava jógy jakožto cesty, která má v první řadě přinášet potěšení.

Mnozí z nás považují jógu za velmi náročnou, někdy až nedosažitelnou disciplínu. Opak je však pravdou. Jóga nesoudí a nelimituje. Navíc pracovat s myslí a dechem, což jsou hlavní atributy této praxe, může skutečně kdokoliv. A pokud jde o samotné fyzické prvky, tj. ásany, i ty lze mnoha způsoby upravit tak, aby vyhovovaly každému z nás.

A právě v souvislosti s touto společenskou problematikou uspořádal Dhiman Trust seminář jógy pro komunitu zdravotně postižených ve městě Chennai.

Akce „Yoga Day“, kterou vedl Shobanaa Dhiman, ředitel módních show, jenž již dříve organizoval přehlídky, kde účinkovali zdravotně postižené osoby, transsexuálové a modelky nadměrných velikostí, chtěl svým krokem přispět ke zkvalitnění fyzického i duševního života lidí s tělesným či mentálním postižením. Hlavním cílem bylo poukázat právě na jógu bez hranic a její blahodárné účinky.

„Tohoto dne se účastnili všichni, kteří měli zájem. Měli jsme zde osoby na invalidních vozících, s berlemi/chodítky, pacienty s dětskou obrnou, s motorickými a intelektuálními problémy, takže byla přijata odpovídající preventivní opatření k zajištění maximální bezpečnosti. Také, následkem pandemie COVID-19, jsme byli nuceni omezit počet přihlášených, což ale mělo i své výhody. Všem jsme se mohli dostatečně věnovat. Někteří účastníci byli dokonce parasportovci či sportovci, zatímco ostatní se věnovali sportu běžným způsobem. Jako vedoucího výcviku jsme pozvali Dr. Ananda Jyothiho, generálního tajemníka paralympijského sportovního svazu TN,“ řekl Shobanaa pro Zee Media. 

Organizace podporuje více než 10 000 jednotlivců, včetně stovek zdravotně postižených osob. Působí v různých městech, včetně Kanpur, Lucknow, Hyderabad a Bengaluru.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné