Technika cvičení 02. 04. 2019 PDF Tisk

Polední praxe jógy

Téměř každé jógové studio již nabízí své lekce v době oběda, a jak se zdá, zájemců o jógu během polední přestávky stále přibývá. Jaké jsou výhody a jaké nevýhody poledního cvičení? Je dobré vyměnit cvičení za oběd?

Polední praxe jógy

Hlavním předpokladem, že si můžete dovolit polední lekci navštívit, je dostatečně dlouhá polední pauza. Během 30 minut, což je běžná doba na oběd, to určitě nestihnete. Jsou však firmy, které nabízí svým zaměstnancům tzv. pohyblivou pracovní dobu a ti si delší přestávku mohou napracovat během dne. Tento problém nebudou mít ani lidé pracující na směny nebo tzv. na volné noze. Mnoho lidí však patří do kategorie řešící dilema oběd, nebo jóga? To už je opravdu na vás. Pokud máte po lekci připravenou krabičku s lehkým obědem z domova, je vše v pořádku. Ale neměli byste se spokojit se stánkem s rychlým občerstvením po cestě. Správné načasování je důležité, necvičte s plným žaludkem, najezte se po lekci, ale vybírejte lehká jídla bohatá na bílkoviny a polysacharidy (např. kousek ryby se zeleninou, sushi, vegetariánskou kuchyni). Nevynechávejte oběd úplně, hlad vás stejně brzy dožene a spořádat velkou porci na večer určitě nechcete.

Polední praxe má také svou pozitivní stránku. Rozpůlíte pracovní dobu, vyčistíte si hlavu, protáhnete tělo, a získáte tak novou energii do druhé části pracovního dne. Bude se vám lépe pracovat a budete se na práci lépe soustředit. Zůstává otázka, zda se v průběhu jógy opravdu dokážete plně oprostit od pracovních povinností a zda vás myšlenky na nedokončenou práci, případně nějaký pracovní pohovor s nadřízeným, nebudou během lekce rušit. Podle mé zkušenosti je to opravdu těžké, musíte sami sebe hlídat a svou mysl neustále směřovat ke svému dechu a svému tělu, neochuďte se rozlítanými myšlenkami o plnohodnotnou lekci. Rozhodli jste se tuto hodinu věnovat sobě, proto toho využijte beze zbytku a pokuste se již na jógovou podložku vstupovat s čistou hlavou.

Pokud se ptáte, zda je nějaký typ jógového cvičení pro polední praxi vhodnější než jiný, tak za sebe odpovídám, že není. Každému vyhovuje něco jiného, někdo cvičí raději dynamickou power jógu, jiný dává přednost klidné jin józe. Záleží čistě na vás, který druh lekce zvolíte, důležité je cítit se dobře a vzhledem k bohaté nabídce jógových studií věřím, že tu správnou lekci pro sebe najdete. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové lektory. Každá nová zkušenost vás posune a vy sami nakonec zjistíte, co je pro vás dobré.

 

Jestliže nemáte možnost svou polední přestávku prodloužit a využít ji k návštěvě jógového studia, přesto byste se rádi protáhli a uvolnili, mám pro vás tip na krátké protažení ve vaší kanceláři, přímo na vaší kancelářské židli.

Posaďte se, vytáhněte páteř vzhůru za temenem hlavy, bradu malinko přitáhněte k sobě, povolte ramena, ruce volně položte do klína dlaněmi vzhůru, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Dýcháte nosem, představujte si svá žebra, jak se otevírají do stran. Zklidněte se, myšlenky nechte volně plynout. Poté několikrát s nádechem vytáhněte ramena k uším a s výdechem je pusťte dolů.

Propleťte prsty, přetočte od sebe a vytáhněte ruce podél uší vzhůru (ještě trošičku povytáhněte páteř), ruce pusťte do upažení dlaněmi nahoru a vědomě protahujte paže do stran, pomalu přetáčejte dlaně směrem vzad, pohyb je z ramen, cítíte napětí mezi lopatkami, přetočte dlaně od sebe a zatlačte do dálky (propnuté paže). Paže uvolněte.

Sedíte stále s protaženou páteří, pravá ruka jde s nádechem vzhůru (opět se maličko povytáhněte) a poté s výdechem mírný úklon vlevo, držte otevřený hrudník, čistý úklon. Opakujte na druhou stranu.

Obě ruce v týl, otevřete lokty a s výdechem do úklonu, jako když chcete jeden loket zabodnout do země a druhý do stropu, zároveň se zády (jako by) opíráte o zeď, a to celou plochou zad, rameny i lokty. Opakujte několikrát na obě strany.

Rotace hrudníku – spojte dlaně nad hlavou, otevřete lokty, ramena dolů, bříško vtažené a podívejte se pod jedním loktem ke stropu (rotace hrudníkem) a pod druhým.

Rotace celým tělem – nejprve vytáhněte ruce ke stropu, pak jděte pravou paží dopředu na kolena, levou za tělo, opět se trochu povytáhněte z pasu vzhůru a přetočte se pomalu dozadu za paží, rameno tlačte dozadu a dolů, hlava se postupně otáčí vzad. Vyměňte strany.

Položte dlaně zpět do klína, uvolněte ramena, přetáčejte hlavu doprava a s výdechem přibližte bradu dolů k rameni, s nádechem brada zpět vzhůru, s výdechem dolů až pod rameno, prodýchejte (protější rameno stahujte dolů), půlkruh hlavou přes hrudník na druhou stranu do úklonu, ucho zůstává nad ramenem, můžete si pomoci rukama, levou dlaní mírně přitlačte hlavu do úklonu, pravou propněte směrem k zemi, rameno dolů. Nádech a výdech – brada se přetáčí maličko dolů, nádech maličko nahoru. Pusťte, uvolněte a zopakujte na druhou stranu.

Nakonec obě dlaně položte v týl, s výdechem povolte bradu na hrudník, povolte lokty, s nádechem otvíráte lokty do stran, zvedáte hlavu, pouštíte ruce a pomalu stahujete lokty dolů, pouštíte dlaně podél těla, rovná záda… Namasté.

 

Objednat předplatné