Zdraví 05. 01. 2022 PDF Tisk

Pojďme do sauny!

Jakmile se ochladí, zaplní se sauny. Přitom je to místo, které můžete navštívit v kteroukoli roční dobu. Rozdíly mezi zimním a letním saunováním v podstatě neexistují, snad jen, že v zimě jsou více obsazené. Jak vás v chladném počasí sauna zahřeje, tak vám v létě pomůže „přežít“ horké dny, neboť dokáže „vyladit“ termoregulaci těla, a tudíž se budete méně potit. Důvodů, proč navštívit saunu, je ale mnohem víc...

Pojďme do sauny!

Poslouchejte svoje tělo – a platí to v józe, stejně tak jako v sauně. Nemusíte za každou cenu vydržet v horku, dokud se nepřesypou hodiny. Netrhejte žádné rekordy ve výdrži, není nutné sedět na nejvyšším místě, kde je teplota nejvyšší, nemusíte na sebe převracet džber ledové vody, když vám stačí studená sprcha. Sauna má být místo, kam chodíme relaxovat, užívat si očisty, klidu a kde se chceme cítit dobře. Proto stejně jako na podložce, kdy přizpůsobujeme praxi svým momentálním potřebám, přizpůsobujme se jim i v sauně.

Jak se v sauně chovat?
Každý návštěvník sauny by měl dodržovat určitá pravidla. Pojďme si je tedy ve zkratce shrnout. Do sauny vstupujeme z hygienických důvodů bez plavek, pouze s bílým prostěradlem nebo ručníkem. Holým tělem se nedotýkáme dřevěných lavic, ale vždy se podložíme prostěradlem. Podložená by měla být i chodidla (výjimkou je, sedíte-li na spodní lavici a chodidla máte položená na zemi). Dodržujte hygienu, to znamená před vstupem do sauny se osprchujte, nepoužívejte žádná parfémovaná mýdla či sprchové gely, které by pak svou intenzitou obtěžovaly ostatní. Před použitím ochlazovacího bazénku se opět nejprve osprchujte. Důležité je dodržovat pitný režim. Pití budete mít nejspíš v plastových lahvích, ty však nepatří dovnitř sauny (stejně jako plastové kelímky nebo pantofle). Chovejte se tiše a ohleduplně k ostatním. (A ještě drobné upozornění pro pány, většina žen si sem přišla odpočinout, vaše přílišná pozornost jim nemusí být příjemná.)

Čím je pro nás sauna prospěšná?

  1. Kondice vašeho srdce
    Průzkumy prokázaly, že pokud navštěvujete saunu pravidelně 2–3× týdně, zlepšíte kondici svého srdce až o 23 % oproti těm, kteří do sauny chodí jen jednou v týdnu. Budete-li se saunovat každý den, zlepšení bude vyšší až o 48 %.
  2. Detoxikace organismu
    Během jedné návštěvy vypotíte přibližně půl litru tekutiny, kterou tvoří převážně voda, ale zároveň i drobné množství kovů (měď, nikl, olovo, rtuť) a jiných chemikálií, čímž pomůžete svému tělu se těchto těžkých kovů zbavit.
  3. Zlepší se vám nálada
    Díky vyšší teplotě se zvýší hladina hormonu serotoninu, který je označován za hormon štěstí, dochází také k vyplavování endorfinů, ke zlepšení krevního oběhu, k uvolnění svalů, a to vše má za následek, že se budete cítit lépe.
  4. Kvalitnější pleť
    Při pocení se odplaví bakterie a nečistoty, čistí se póry, pokožka se prokrví a vyhladí. Díky snadnějšímu přísunu živin ke kožním buňkám dochází k vyhlazení drobných vrásek, ke zvýšení hydratace a schopnosti pleti regenerovat.
  5. Pomoc při hubnutí
    Díky odvodnění organismu dojde k okamžitému úbytku váhy, tento efekt je ovšem krátkodobý, jakmile tekutiny doplníte, váha se dorovná. Ale 30 minut strávených v sauně vydá za střední cvičební zátěž, povzbudíte metabolismus k rychlejšímu spalování, které vydrží i několik hodin po návštěvě sauny, a to už stojí za to.
  6. Posílení imunity
    Povzbudíte svůj imunitní systém, neboť dojde k navýšení bílých krvinek, které jsou zodpovědné za boj s viry a infekcemi. Zároveň se sníží hladina stresového hormonu kortizolu, a tím pravděpodobnost nachlazení či chřipky až o 30 %.
  7. Pozitivní vliv na mozek
    Krátkodobým působením vyšší teploty se mozek dostane do stavu neurogeneze (vznikají při něm nové mozkové buňky), zvýší se vaše mentální kapacita a schopnost lépe se učit.
  8. Svaly
    Střídání tepla a chladu pomáhá při regeneraci svalů, lepší roztažitelnosti šlach a funkčnosti chrupavek. Zvyšuje se také produkce růstového hormonu testosteronu, a to až o 40 %, což jistě potěší milovníky silových sportů.

Kdy se sauně raději vyhnout?
Děti do jednoho roku bychom do sauny neměli brát vůbec, protože ještě nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém a lehce by se přehřály. I u starších dětí musíme být opatrní a v případě, že je chceme se saunou seznámit, tak jen při nižších teplotách (např. v infrasauně) a po kratší dobu. Musíme vzít v úvahu také schopnost dítěte vydržet v klidu, abychom se vyhnuli rušení ostatních a případnému neustálému „větrání“ při častém otvírání a zavírání dveří.

Sauna není vhodná ani pro těhotné, zejména v prvním trimestru. Později se doporučuje jen s lékařským souhlasem.

V individuálních případech je u žen sauna nevhodná při menstruaci, může dojít ke zhoršení křečí nebo zesílení krvácení.

Nikdy nespojujte návštěvu sauny s alkoholem. Dochází k neúměrné zátěži srdce, může se projevit i s alkoholem spojená omezená schopnost úsudku, kdy správně neodhadnete reakci svého těla, jak dlouho v sauně vydržíte, a hrozí vám tak zbytečné zdravotní komplikace.

Klasické kontraindikace jsou vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění nebo vrozené srdeční vady.

  • Martina Horáková
  • foto: Shutterstock.com
  • www.py-martina.eu

Objednat předplatné