Rozhovory s osobnostmi 15. 09. 2015 PDF Tisk

Poindická zpověď

Václav Krejčík si s námi povídal o józe, on-line kurzech jógy na www.jogavirtual.cz, cestování, nové knize a dvd a také o životním stylu po jeho návratu z cest za poznáním, učení se a relaxací.

Poindická zpověď

Tři měsíce jste byl většinu času v zahraničí. Co vám to přineslo a nechyběl vám každodenní kontakt s cvičícími ve vašem studiu?

Tento čas je pro mě naprosto regenerujícím. Zažívám věci naprosto jinak a samozřejmě především, když jsem v Indii. Všechen čas nebyl pracovní, a tak jsem zažil krásu hor, kterou miluji, byl na chvíli u moře, jak pracovně tak následně soukromě, a velký čas zabrala Indie, stejně jako minulý rok. Byly to tři měsíce, které mi otevřely nové obzory, dodaly množství inspirace pro mou práci, regenerovaly mé síly a možná nasměrovaly...teď nejsem schopen říci kam. A jestli se mi stýskalo? Po pravdě řeknu, že v začátku jsem byl rád, že nevidím lidi, že nemusím nikomu nic říkat a že jsem bez pozornosti. To si myslím, že je přirozený stav, když pracujete většinu roku s lidmi. Ale nyní se velice těším, že mám opět své regulerní lekce v mých studiích, že můžu sdílet jógu s ostatními na lekcích, vzdělávacích kurzech a nebo v rámci podzimního turné. Nejdříve se mi nestýskalo...a pak už jsem pociťoval touhu po kontaktu vedení lekcí.

Jaký byl pobyt v Indii? Byl stejný, nebo jiný, než předešlý rok?

Pobyt s sebou nesl úsměv, slzy, radost, smutek, boření představ, živou indickou realitu a náraz představ. Prostě to byla mela. Určitě pobyt nebyl stejný jako minulý rok. Myslel jsem si, že jsem poznal Indii a letos jsem pochopil, že to vlastně nebyla pravda. Minulý rok jsem se s ní seznámil v Dílí, které je velkoměstem a v Rišikéši, která mě nadchla. V hodnocení tohoto roku bych však Rišikéš nazval kulturní zastávkou za krásami jógy, klasická Indie to ale není. Letos jsem cestoval po posvátných místech v Indii, které mě naprosto fascinovaly. Navštívil jsem Váránasí (město živých a mrtvých), Haridwar (město boha Višnua), můj sen Tádž Mahal (místo lásky) a následně jsem strávil druhou půlku pobytu na rišikéšské ájurvédské klinice dr. Vinoba Kumara. Dravý cestovatelský adrenalin mě natolik uspokojil a současně unavil, že jsem přivítal pobyt v nízkých Himalájích, na klinice, kde mé tělo bylo čtrnáct dnů proplachováno, promýváno a omlazováno. Úžasný pocit, pro který vím, že určitě toto chci opět zrealizovat. A myslím si, že s postupujícím věkem by podobná aktivita měla být na předpis lékařů. Očista do čista...to prostě byl zázrak.

Proč jste si vybral ihned po návratu přechod do evropské reality v Itálii a Rakousku, a jaké, v porovnání s Indií, jste vnímal rozdíly?

Prostě to přišlo jako dovolená, a musím říci, že jsem velice rád. Měl jsem čas na vstřebání zážitků z Indie a součaně na pochopení toho, jak jiné kultury to jsou a jak se mění nároky těla. Navíc jsem přiletěl zcela pročištěný a v Itálii a Rakousku mě čekaly mé dobrůtky, které si dávám. Jenže, ono tělo na to reagovalo zcela jinak, než bych si přál. A tak jsem se celou dobu sžíval s novým vnímáním těla. To, že jsem to dělal několik let jinak, tělo vůbec neakceptovalo. Zažil jsem úžasný pocit čistého těla, které najednou musí jinak reagovat na stereotypy, které mělo. Prostě jedl jsem méně, pil vína méně a vlastně jedl hodně omezeně, protože tělo to nechtělo. Chyběla mi rýže a luštěniny, které v Indii byly tak úžasně připravovány. Navíc mi byly servírovány bez mé spoluúčasti na stůl, a o to to bylo lepší. Teď si prostě zvykám na nový způsob stravování a musím říci, že mi daleko více vyhovuje.

V mezičase, kdy jste byl 4 dny v Praze, jste točil kurzy jógy on-line pro všechny předplatitele Jóga Dnes, kteří kurz jógy mohou využívat zdarma. Ti, co předplatné nemají si mohou kurz koupit od 21.9. pouze za 359,-Kč. Následně, kdokoliv se rozhodne s tímto kurzem cvičit, může vstoupit dle svých časových možností v den, kdy chce. Jaké bylo natáčení a práce na celém kurzu?

Natáčíme v různých jógových centerch, aby záběry byly pestré. Točili jsem samozřejmě u mě ve studiu, byli jsem v Dobřichovicích v Jog-In studiu, v Brně v Happyoga a také v Berouně ve Spirit Centru. Já si natáčení moc užívám. Píšu v přítomnosti užívám, protože kurz ještě nemám celý natočený a pevně věřím (musím), že v blízké době vše dotočím. Máme natočeno pět dílů a mnoho tipů, které budou tvořit celý kurz. Jsem také rád, že partnerem kurzu se stala Weleda v rámci jejich kampaně "S Weledou v koupelně".


O čem jsou on-line kurzy jóga pro začátečníky?

Kurzy jsou o základech jógy, které v mých instrukcích nabízím divákům. Doufám, že se nebude jednat pouze o diváky, ale o opravdové zájemce, kteří se jógu rozhodnou cvičit. Na druhou stranu si myslím, že kurz bude vhodný i pro ty, kteří již cvičí, protože si v rámci instrukcí, tipů a výletů do filosofie a symboliky jógy mohou prohloubit svou praxi. Kurz je sice nazvaný pro začátečníky, což začátečníci s ním mohou velice dobře cvičit, ale uspokojí i ty, kteří se jógou zabývají již déle. V páté a osmé lekci lekci budou průvodci moji hosté: Jakub Šamberger a Katka Bílková. To z toho důvodu, že bych byl rád, kdyby si ti, co budou s on-line kurzem pro začátečníky cvičit, nezvykli jen na mě. Dle mého názoru je velice příjemné, když člověk nemá jen jednoho učitele, ale je schopen akceptovat více učitelů, protože právě oni dokáží do praxe jógy přinést novinky a změny. Jednostrannost je zavádějící.

Pro koho jsou kurzy on-line určené?

Pro všechny, kteří chtějí praktikovat jógu. Nemusí být pouze začátečníky. Každý si v lekcích najde to, co hledá v danou chvíli.

 

Kdy on-line kurzy začínají a je možné, když se rozmyslím později, začít cvičit s on-line kurzem jógy pro začátečníky?

Ano. Kurzy startují 1.10. Po tomto datu je možné do kurzu vstoupit kdykoliv, protože kurz bude v nabídce JÓGAVIRTUAL.cz stále.

 

Ve dnech, kdy jste byl v Praze, jste také fotil s vaším oblíbeným fotografem, s nímž jste nafotil několik titulek svých DVD a knížku Jóga v rytmu života, Markem Kučerou. Prozradíte nám o tom něco?

Byl to focení do kalendáře JÓGA DNES, který všichni předplatitelé dostanou příbalem s listopadovým číslem JÓGA DNES. (Poznámka redakce: je pro všechny předplatitele zdarma). Bylo to krásné focení na mostě, kde jezdily vlaky a Marek v pohodě s fotoaparátem stál na kolejích a hledal světlo, super záběr. Trnul jsem spolu s Katkou Bílkovou, která zajišťovala produkci, aby Marka nesmetl vlak. Když po mě chtěli, abych stál na římse kolejiště a pustil se sloupu, který mi dával jistotu, že nespadnu, říkal jsem si, že se zbláznili. No, ale bojovník 2 vzniknul moc krásně a pozice vadžrásany také. Díky umu Marka Kučery, který fotí s citem pro vše, co fotku tvoří, bude první kalendář JÓGA DNES krásným dárkem. S Markem rád fotím a jeho fotky např. do knížky Jóga v rytmu života byly ty nejkrásnější, které jsem kdy měl.

Po minulé návštěvě Indie jste vydal knížku Jóga, dech a meditace, aneb Ztracen a nalezen v Indii. Víme, že vás baví psaní, chystáte opět nějakou knihu?

Neplánovaně ano. Opět jsem si psal své zážitky. Ty však budou tvořit doplňkovou část knížky, která bude věnována především očistě, józe a rituálům. Rituálům jak v běžných podmínkách, tak hinduistickým rituálům a symbolům. Jóga bude prezentována v její jednoduchosti, různých sestavách především pro aktivování vnitřních procesů těla. Tématem knihy se bude prolínat očista mysli, těla a vědomí...

Kde se s vámi mohou zájemci o jógu v podzimních měsících roku 2015 potkat?

Je několik měst, která navštívím. Termíny jsou na mých stránkách www.vaclavkrejcik.cz a určitě i v kalendáři na stránkách www.jogadnes.cz, kde jsem koukal, že je opravdu hodně termínů všech mých kolegů, což je super. Další termíny jsou ve vzdělávacích akademiích v Praze i v Piešťanech a především v Energy Studích v Praze buď v řádných lekcích a kurzech, nebo na speciálních akcích.

Jsme časopis o józe - JÓGA DNES. Pravidelně přispíváte do časopisu. Jste stále na cestách evropských, amerických i asijských. Obstál by časopis JÓGA DNES ve spektru jógových světových časopisů?

Tak tady bych vůbec nepochyboval. Časopis JÓGA DNES je naprosto srovnatelný se všemi světovými časopisy o józe. Většinou, když jsem v zahraničí, kupuji všechny sportovní časopisy. Zajímají mě témata a celková struktura časopisu. Časopis JÓGA DNES je naprosto jedinečný svým obsahem. Myslím si, že i přes úspěšnou cestu časopisu jeho budoucnost teprve přijde. Nejdříve se musí lidi v Česku naučit vnímat sebe sama, potřebu relaxace, uvolnění a příjemného pohybu, a pak objeví kouzlo jógy. Časopis JÓGA DNES jim může být excelentním průvodcem, stejně jako zcela výjimečná nabídka videí, která jsou pro předplatitele JÓGA DNES zdarma.


Na podzim váš čeká akce, která vás vrací k aerobiku. O aerobiku jste prohlásil, že ani v zákoutích mysli, byste se nechtěl vrátit zpět. Proč se vracíte zpět 7.11. v akci Nepostradatelní (www.nepostradatelni.cz), která se organizuje v Praze a prezentuje se jako "Retro aerobik maraton"?

Byl to hec Davida Hufa. Volal mi s touto myšlenkou, kterou jsem rovnou označil jako blbost. Postupně to uzrávalo, až jsem kývnul na tuto jedinou akci, kde bych rád opět cítil a vnímal hudbu jako zdroj toho, co tělo bude dělat. Já se na lekce aerobiku nikdy nepřipravoval. Vždy jsem čekal, co chvíle ukáže a tak tomu nebude jinak ani zde. Sice jsem 10 let aerobic necvičil a nepředcvičoval, ale zkusím zůstat věrný mému přesvedčení, že daná chvíle je více, než příprava. Ano, hudbu si namíchám, aby mi vyhovovala, ale pak to pojede. Davidovi jsem říkal, že by bylo dobré zajistit i záchranné týmy, které nás "historické" postavy potom opečují. A tak snad to dám. Prostě bude to po více jak 10 letech křepčení na pódiu. Určitě bude následovat i turné, ale to už ne se mnou. Tato jedna akce je pro mě krásná vzpomínka, hec a doufám příjemný zážitek, ale více opravdu nechci. Aerobic byl mou cestou, ale nyní opravdu jen z pohledu hecu a trochu adrenalinu. Rád jsem vždy tancoval, a tak to zkusíme v pokročilém věku rozjet.

Procházíte věkem, stejně jako všichni ostatní a dvě stejné číslovky se postaví vedle sebe právě dnes. Jak to vnímáte? Je stárnutí vaším přítelem a nebo se bráníte, jak to jde?

Věk je mů přítel a nepřítel, ale musím říci, že možná více přítel. Učíme se spolu být. Vidím mizející vlasy v koutech a na koruně hlavy, což mi moc nevyhovuje. Cítím, že o kondici a energii je potřeba více a více bojovat. Dříve to bylo celkem zadarmo. Nyní je to prostě zúročení tréninku, kterým jsem prošel. Mám postupující věk rád. Nechtěl bych nic vracet. Jen se člověk musí více snažit, než dříve. Možná ne více, ale hodně. To je takové rozčarování nad tím, jak funguje trávení, vylučování, formování těla a udržování jeho kondice. Člověk si zvykne velice rychle, že všechno funguje. Už má své návyky a rituály, kterých se drží a najednou ten věk do toho začne kecat. Nedříve si říkáte....to je nesmysl.....ale ono to je fakt. Prostě je mi 44 a tělo i mysl chtějí svou zvýšenou péči. Jsem velice rád, že jsem potkal jógu a vše, co s ní souvisí, protože můžu dnes říci, že je mi dobře, i když roky běží dál. Jsem za to rád a vděčný.


Přejeme hodně zdraví a radosti!
-jd-

Objednat předplatné