Relaxace 05. 11. 2017 PDF Tisk

Podzimní únava i zachmuřelá nálada? Zkuste je vyjógovat!

Znáte to, neustále máte práce nad hlavu, cítíte se zavaleni aktivitami, úkoly a teď, na podzim, nám v tom vůbec nepomáhá ani fakt, že se krátí den, prodlužuje noc a slunce na nás vykoukne jen zřídka. Důsledek je únava, vyčerpání a nálada pod psa.

Podzimní únava i zachmuřelá nálada? Zkuste je vyjógovat!

V takový okamžik se jóga jeví jako ideální pomocník. Že by vás nikdy nenapadlo využít jógu jako životabudič ve chvílích, kdy nemáte na nic náladu a energii taháte doslova z paty? Pak byste měli změnit názor. Jóga je možná právě tím, co vás postaví zpět na nohy. 

Pokud vás zastihla podzimní únava a vy se z toho ne a ne dostat, pak jóga asi nebude tou první věcí, ke které upnete svou pozornost. Posilující pozdrav slunci či pozice bojovníků by ale mohly být právě tím, co vašemu tělu pomůže únavu porazit.

Mimo to, že jóga pomáhá zlepšit spánek, uvolnit stres a zmírnit úzkost a celkově zlepšit fyzické zdraví, je také skvělým přírodním pomocníkem pro získání energie v momentě, kdy ji postrádáme. A jak to jóga vlastně dokáže? Aktivuje naše čakry. Čakry jsou energetická centra rozmístěná podél páteře. Slouží jako nevyčerpatelná zásobárna energie, kterou si laicky můžeme představit jako pletence nervového aparátu našeho těla.

Tím, že cvičíme, v těle aktivujeme jemnohmotné energetické proudy, harmonizujeme je a postupně dochází k jejich sjednocení. Tělo potřebuje jemnohmotnou energii, aby zůstalo zdravé a plné vitality. Místa, kde tato energie přechází mezi hmotným tělem a energetickým tělem, jsou čakry.

Základních čaker máme ve svém těle sedm. Hlavní čakry, jak už bylo řečeno, se nacházejí podél páteře, ale máme také pomocné čakry, které jsou např. v chodidlech či na ploskách dlaní. Čakry si lze představit jako trychtýře, které se zužují směrem k tělu. Trychtýř u první čakry je otevřený dolů k zemi a u sedmé směřuje nahoru do vesmíru. Ostatní čakry mají trychtýře umístěné z přední i zadní strany těla. Také fungují jako trychtýř, který nasává zepředu, přijímá, a dozadu vydává. Aktivací čaker tak zajistíme dostatečný proud energie naším tělem.

Aktivními čakrami a správnou volbou ásan se odblokují zablokovaná místa podél páteře. A prána, životní energie, začne proudit nejen do oblasti zad, ale do celého těla. Aktivuje se oběhový systém, probudí se systém nervový a my pocítíme doslova příval nové životní energie.

A jaké ásany tedy zvolit, aby se tok energie plně rozproudil? Jednoznačně ásany, které stimulují tok krve celým tělem – většinou ty, které pracují s páteří a pomáhají protahovat jednotlivé obratle. To jsou ty, které následně pomáhají bojovat s únavou a zesilují pocit vitality.

Pokud naše páteř postrádá protažení, snižuje se energie nejen v čakrách podél páteře, ale celkově v našem těle. Energie se zastaví a stagnuje. Přestane proudit. Takže pokud protáhnete páteř, automaticky tím aktivujete nervový systém. Pokud k tomu pracujete se svými čakrami, je tok energie o to silnější. Tohle je přesně ten důvod, proč jsou pro nás např. záklonové ásany v józe tak přínosné a pro naši páteř tak posilující. Dojde tak k povzbuzení těla na plné energetické rovině.

Pokud jste tedy i vy mezi těmi, kdo příchod podzimu a sychravého počasí snáší hůře, nevěste hlavu. S jógou se to brzy zlepší.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné