BLESKOVĚ
Technika cvičení 03. 11. 2020 PDF Tisk

Podzimní jóga – čas nechat věci volně plynout

Podzim dorazil v poryvech větru a s přívaly padajícího listí. Na první pohled hezký obrázek plný barev, který však není po teplém a prosvětleném létu vždy vítaným společníkem. Chlad, zkracující se dny, neustále se měnící počasí, to všechno je spíše důvodem uvařit si hrnec horké polévky a zůstat pod dekou. Praxe jógy nám může pomoci se s těmito, ne vždy příjemnými změnami lépe vyrovnat a nenechat podzim, aby se projevil na naší náladě a na tom, jak se budeme cítit. Je to vlastně ideální čas naučit se s opadávajícím listím nechat věci volně plynout.

Podzimní jóga – čas nechat věci volně plynout

Aby se vliv jógy mohl plně projevit, je potřeba praktikovat ji pravidelně, avšak nenásilně a s ohledem na své vlastní pocity. Je přece důležité, abychom co nejvíce eliminovali dopad případného stresu. Jóga nás učí na nic netlačit. Nenaléhat. A tím se my sami zdokonalujeme v tom brát věci tak, jak přichází.

Už jste někdy zakusili, jak obtížné může být soustředit se během meditace a ásany jen na ně samotné? Máte tendenci spěchat z jedné pozice do další, aniž byste si udělali čas a vychutnali plody každé z nich? Trávíte čas v šavásaně (Corpse Pose) přemýšlením nad seznamy, co všechno musíte udělat a jaké potraviny chybí ve vaší lednici?

Podzimní neklid
Podzim je v ájurvédě spojený s dóšou vátou, která, pokud není v rovnováze, může podzimní neklid více prohloubit. Nejlépe zjistíte, jak na tom s mentální rovnováhou jste, když zaujmete pozici hory neboli tadásanu. Jak vnímáte svá chodidla? Máte váhu těla plně rozloženou mezi paty a prsty, ale vynechány nejsou ani vnitřní a vnější strany chodidel? Zkuste se plně postavit na celé plosky, napřimte se a lehce protáhněte směrem k nebi. Jakmile vyrovnáte své fyzično, i na psychické rovině se začnou dít divy. Abychom předešli strachu či úzkosti (většinou se projeví sevřením prstů) a netrpěli nespavostí či problémy se zažíváním, je potřeba se uvolnit. Uvolnění všeho, co může znamenat naši snahu na něčem zbytečně lpět, nám následně dovolí brát věci kolem sebe takové, jaké skutečně jsou. 

Strach z opuštění
Na hlubší úrovni skutečně představuje jakási sevřenost jen pouhý strach z opuštění, jako když podzimní listí lpí na větvi, místo aby se pustilo a dalo věcem volný průběh. Praxe probíhá stejně a stejným způsobem může pomoci. Místo abyste lpěli na tom, zda je každá pozice dokonalá, se plně odevzdejte své praxi a přijměte každou ásanu přesně tak, jak jste v daný okamžik schopni. Právě tak je totiž sama o sobě provedena dokonale. 

Krása ásany spočívá v tom, že využívá fyzické tělo jako vstupní bod pro řešení emocí a duševních stavů, které mohou být jinak nepolapitelné. Chcete-li vyrovnat svůj vnitřní neklid, klaďte důraz na stojné pozice. Ty vás uzemní a stabilizují.

Nechť se podzim stane metaforou
Jak vaše praxe dospívá s časem, vaše vědomí dozrává. Než přejdete k dalšímu, zaměřte své vědomí na vychutnávání plodů každé z ásan.

TIP
Vyzkoušejte sekvenci nazvanou příhodně – Podzimní jóga  na Jóga Virtual, kterou vás provede zkušená lektorka Petra Záveská Duspivová.

  • autorka: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné