Jezte chytře 09. 11. 2023 PDF Tisk

Podzim aneb jak zahřát tělo a posílit imunitu pomocí jídla a doplňků stravy

Začal říjen a zatímco září se většinou nese v duchu nových začátků a babího léta, říjen už je znamením opravdového podzimu, tmavých večerů a spadaného listí na cestách.

Podzim aneb jak zahřát tělo a posílit imunitu pomocí jídla a doplňků stravy

Upřímně, ze všech čtyř ročních období, je pro mě podzim tím nejvíce náročným obdobím. Velkou zásluhu na tom má fakt, že má majoritní dóša je váta a pro váty je sychravý, studený a deštivý podzim stručně a jasně řečeno p-e-k-l-o. Poslední roky čelím podzimu pomocí vhodné výživy a kvalitních doplňků stravy. Každému funguje něco jiného, zde je pro inspiraci má cesta.

Úkol číslo 1 zahřát se pomocí změn v jídelníčku

Letošní energetická krize je pro mě osobně krizí opravdu velkou, protože se všude šetří na všech frontách a i my, s plynovým kotlem, prostě musíme topit s rozmyslem (díky bohu za krb!). Zatímco v létě holduji salátům, jogurtům, banánům, okurkám a obyčejné vodě, s příchodem klesajících teplot okamžitě měním jídelníček a místo ochlazujících potravin se snažím zařadit co nejvíce zahřívajících elementů. Pro váty je to strašně důležitá věc a i když mi to vyloženě není vždy po chuti, vím, že prostě musím. K snídani si tedy připravuji teplé kaše nebo peču jáhelníky (jáhly jsou zahřívající potravinou) a všeobecně si dávám hutnější snídaně (palačinky, lívance, domácí pečené koláče ve zdravějším kabátě apod.) a naopak potlačuji chladivé ovoce a mléčné výrobky, lupínky a müsli, tropické ovoce a oblíbené kombinace z nich. Studené večeře typu caprese a různé variace salátů odsouvám stranou a vařím co dva nebo tři dny krémové zeleninové polévky, které vždy tvoří teplý základ večeří. Obědy mám vždy teplé a zařazuji sezónní pečenou zeleninu jako je dýně, růžičková kapusta nebo celer. Vařím čaje se zahřívajícím kořením a nepiju studenou vodu. Intenzivně zařazuji skořici, zázvor, chilli a pepř všude, kde to jen jde. Takové změny v jídelníčku jsou přirozené a velmi efektivní, protože chlad zevnitř někdy nezaženou ani dva svetry navíc. Pokud prožíváte podzim podobně, věřte, že změny v jídelníčku jsou nutností.

 

Úkol číslo 2 podpořit imunitu vhodnými doplňky stravy

Můžeme se hádat, pravdou ale je, že mnohdy nám prostě běžná strava na pokrytí všech potřeb našich tělních systémů prostě nestačí a je potřeba si pomoci koncentrovaným zdrojem, jako je doplněk stravy. Podzim je náročný z hlediska boje s nejrůznějšími nachlazeními a bakteriálními či virovými onemocnění. Proto nezahálím a hned, ideálně ještě v září, začínám podporovat organismus vhodnými doplňky stravy. V minulém příspěvku, který vyšel na začátku září, jsem psala o vitamínu C a důležitosti stavu vysycení těla. Mimo něj ještě vsázím na:

  • vitamín D, o jehož hlavní zdroj (Slunce) s příchodem podzimu, v našich podmínkách, přicházíme. Užíváme od konce října, veganský vitamín D3 z lišejníku, v denních dávkách.
  • zinek, který je nezbytný pro funkci imunitních buněk a jeho dostatečná hladina je předpokladem pro efektivní boj s infekcemi.
  • betaglukany, které jsou imunitními moulátory a drží imunitu laicky řečeno aktivní a v pozoru
  • adaptogeny, které pomáhají tělu se vypořádávat se stresem a s celkovým nervovým vypětím (jsou tedy dobré i v rámci podzimního boje sama se sebou)
  • glutathion, který je tělu vlastní, velmi silný antioxidant a mimo jiné může podpořit i obranyschopnost těla
  • omega-3 mastné kyseliny, které jsou esenciální a tak nedostatkovou živinou v našich jídelníčcích, ideálně ve formě rybího tuku bez zápachu, krillu a nebo omega-3 pocházejících z řas.

 

Výše zmíněné určitě neberte jako dogma. Z výčtu doplňků stravy možná nabydete dojem, že je to moc. Mně ale tento přístup ze strany výživy a doplňků funguje, proto ho pro inspiraci předávám nyní zde i vám.

 Přeji vám, abyste si našli na podzimní období pro vás ideální přístup i Vy!

Objednat předplatné