BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 08. 02. 2021 PDF Tisk

Podložka na jógu od Louis Vuitton pobouřila hinduisty!

Hinduistický aktivista vyzval společnost Louis Vuitton, která vyrobila svou vlastní podložku na jógu za použití hovězí usně, aby tento výrobek označila jako „nesmírně nešetrný“.

Podložka na jógu od Louis Vuitton pobouřila hinduisty!

Rajan Zed, prezident Univerzální společnosti hinduismu, ve svém úterním prohlášení uvedl, že je tato podložka „velice nevhodná“ jako součást jógové praxe. Ta má totiž své kořeny převážně v hinduismu, který považuje krávy za posvátné symboly života.

Sám pak dodal, že se tento krok neshoduje s filozofií pradávné praxe: „Jóga je hluboká, posvátná a starodávná disciplína, která je doslova živena hinduismem, a představa provádění této praxe na podložce vyrobené ze zabité krávy je velmi bolestivá.

Louis Vuitton se sídlem v Paříži se k tomuto výroku zatím nevyjádřil, ačkoliv byl urgován agenturou Associated Press, která požadovala komentář.

Podložka na jógu, vyrobená převážně z plátna s koženými detaily a řemínkem z hovězí kůže, se prodává on-line za 2 390 dolarů.

V e-mailu pro AP vyzval Zed manažery Louis Vuitton, aby se omluvili a dodržovali jistý kodex chování, který zahrnuje závazky k etické a sociální odpovědnosti vůči okolnímu světu. „Společnost by se neměla zabývat náboženským přivlastňováním, svatokrádežemi, vysmíváním se vážným duchovním praktikám a zesměšňováním celých komunit,“ řekl.

Univerzální společnost hinduismu se sídlem v Renu v Nevadě vedla několik nedávných kampaní zaměřených na to, co považuje za komerční zneužití posvátných symbolů své tradice.

Jednou z nich byla například kampaň, která vyzvala společnost Anheuser-Busch InBev, aby přejmenovala svou pivní linku Brahma – což je v hinduismu označení pro božstvo – a také naléhala na řadu nočních podniků, aby jako součást své výzdoby přestaly používat obrazy s buddhistickou či hinduistickou tematikou.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Cineberg / Shutterstock.com

 

Objednat předplatné