Jóga Zprávy 16. 12. 2019 PDF Tisk

Podle nové studie je jóga jako terapie bolesti zad účinnější než cokoliv jiného!

Nová studie zjistila, že lidé dlouhodobě trpící bolestí zad výrazně zlepšili svůj stávající stav pravidelnou praxí jógy oproti těm, kteří pokračovali v běžné lékařské péči.

Podle nové studie je jóga jako terapie bolesti zad účinnější než cokoliv jiného!

Tuto studii provedli vědci z University of York ve Velké Británii, kde se 156 pacientů zúčastnilo 12týdenní pravidelné praxe jógy. Dalším 157 pacientům se dostalo standardní péče od NHS (National Health Service) ve Velké Británii.

Výsledky byly následně zveřejněny v časopise Annals of Internal Medicine. Ukázalo se, že první skupina věnující se józe měla menší bolesti zad a celkově zaznamenala vitálnější tělo po 12 týdnech jógových lekcí.

„Bolest zad je nepříjemná a limitující pro každého, koho zasáhne. Její léčba, dnes sice široce používána pro velký počet jedinců, má však v dlouhodobém horizontu jen malý účinek,“ řekl dr. David Torgerson z oddělení věd na University of York.

Poté dodal:

„Naše výsledky ukázaly, že jóga může poskytnout krátkodobé i dlouhodobé výhody těm, kteří trpí chronickou nebo opakující se bolestí zad, aniž by je ohrožovala vedlejšími účinky.“

Jedna z účastnic této studie Sue Faulknerová, 68letá žena, okomentovala výhody, které získala z 12týdenního programu jógy:

„Procházky už pro mě nejsou problém, mohu se bezbolestně věnovat své zahrádce a moje tempo není ničím zpomaleno.“

Podle nejnovějších statistik bude 80 % britské populace v určitém okamžiku trpět bolestmi dolní části zad. Vzhledem k tomu, že je v současné době velmi málo léčebných postupů, které jsou skutečně účinné, je potřeba najít nové způsoby, jak jednak bolesti zad předcházet a zadruhé jak ji zmírnit, když už nastala.

Konečným cílem je tedy nalezení léčby bez léků s vedlejšími účinky, která však pomůže a z dlouhodobého hlediska povede k vyřešení tohoto problému.

Jóga může poskytnout mnoho forem úlevy a také může být jen tím, co ve svém životě zkrátka potřebujete.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné