Jóga Zprávy 23. 04. 2020 PDF Tisk

Počet těhotenství se více než zdvojnásobil s online programem pro neplodné ženy

Nová studie zveřejněná v březnu 2020 ve vědeckém magazínu PLOS ONE uvádí, že online verze uznávaného programu, který radí neplodným ženám, „jak otěhotnět“, dosáhla stejného úspěchu jako jeho obdoba ve formě osobních schůzek. To platí jak pro snížení emoční tísně, tak pro zvýšení počtu těhotenství.

Počet těhotenství se více než zdvojnásobil s online programem pro neplodné ženy

Neplodnost a psychická zátěž
Ukázalo se, že neplodnost vyvolává silnou emoční i fyzickou úzkost a deprese. Může to být způsobeno pocity studu, viny a nízkého sebevědomí, které snižují kvalitu života. Odhaduje se, že 30 až 40 % pacientek s neplodností trpí depresí a úzkostí.

Fyzická aktivita a stravovací návyky
Dalším viníkem je pak nedostatek pohybu či špatné stravovací návyky. Léky používané při léčbě neplodnosti zatěžují tělo i mysl, což celkovému stavu příliš nepomáhá.

Na druhé straně je méně pravděpodobné, že ženy trpící depresí podstoupí léčbu neplodnosti, a vyhlídky na to, že se po jednom léčebném cyklu vzdají, jsou vyšší. Výzkum ukázal, že i když je velká šance, že výsledek bude příznivý, a i když si pacienti mohou takovou léčbu dovolit, tak nejčastějším důvodem k přerušení je opravdu psychická úzkost.

Bylo prokázáno, že osobní poradenství prostřednictvím specializovaných pracovníků snižuje u neplodných žen míru úzkosti, stresu a deprese a současně zvyšuje šanci na otěhotnění. Ženy však tuto možnost příliš nevyužívají z různých důvodů, jako jsou pochybnosti o účinnosti, cena, stud související s neplodností, obtíže s cestováním a další problémy. Výsledkem pak je, že se tyto ženy mnohdy rozhodnou děti nemít, protože je složitost a délka celého systému odradí.

Program
Aby se celá situace zlepšila, zaměřila se současná studie na vytvoření online programu s názvem „Program plodnosti pro duši i tělo“, který vytvořili harvardští vědci v Domarově centru. Tento program byl vyvíjen po dobu tří let a vychází z dříve používané osobní verze. Vědci spolupracovali s gynekologickou a reprodukční bioložkou Alice Domar z Harvardu.

Online program poskytuje veškerý obsah nabízený na osobních setkáních v deseti instruktážních modulech, z nichž každý trvá jednu hodinu. Každý modul používá zvukové, vizuální a textové materiály. Vysvětluje, jak stres a životní styl ovlivňují plodnost, nabízí relaxační techniky v podobě hathajógových jemných ásan až po hluboké dýchání a meditaci, kognitivně behaviorální terapie, techniky pro efektivní vyjádření emocí, zvládnutí negativních emocí, procvičování asertivity a splnění stanovených cílů.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné