Jóga Zprávy 22. 04. 2021 PDF Tisk

Plus size jóga

Jóga je univerzální, a proto ji může cvičit opravdu každý.

Plus size jóga

Je velkým omylem myslet si, že jóga je vhodná jen pro pružné a hubené jedince. Když máte větší velikost, jóga sice může působit odstrašujícím dojmem, zejména při pohledu na hezké obrázky jogínů zaujímajících ladné pózy, ale buďme upřímní, jak asi vypadali všichni ti, co cvičí jógu, když sami začínali?

Největším problémem silnějších lidí je bezesporu stud. Bojí se navštívit lekci jógy, aby se nevystavili případnému posměchu a necítili se trapně vedle těch, kteří jógou jakoby proplouvají samovolně. Jenže o tom jóga přece není.

Tak jako vás jóga nenutí zaujmout danou ásanu v její nejpokročilejší podobě, nikdy vám nebude ani nařizovat, jak máte vypadat. Je to přeci na vás. Naopak. Jóga je životní styl, který nás učí a zároveň ukazuje, že každá poloha i podoba jsou správné. Nesoutěžíme. Nemáme s kým. Pro každé tělo i mysl je dobré se zapojit do jakékoliv fyzické aktivity a postupem času se zlepšovat. Hledat cesty, ale netlačit, protože není důvod.

Jóga musí být hravá a zábavná. Musí nás bavit. Musí nás těšit a dělat nám dobře. A pokud jste v ní našli zalíbení, je úplně jedno, jestli střed vašeho těla lemují vyrýsované břišáky, nebo nějaký ten špíček navíc.

Radovat se z pokroku, to je to hlavní. Těšit se z toho, že jsem se já osobně rozhodl sám pro sebe něco udělat. Po fyzické, ale i mentální stránce.

A pokud vám stud přece jen brání, cvičte doma! Vždyť je to ten nejsnazší způsob, jak se zapojit, zlepšit a získat sebevědomí. S pravidelnou praxí se každé tělo posouvá dál. Jóga neřeší, zda máte velikost XS nebo XL. Učí nás uvolnění na těle i na mysli. Doma jste v bezpečí a cítit se fyzicky, psychicky i emocionálně fit je právě pro lidi s vyšší váhou velice důležité.

Když si dopřejete dostatek času a tohle si uvědomíte, přijde další krok, který vám jasně ukáže, že to, na čem skutečně záleží, jste vy sami. Nikoliv názor druhých na vaše tělo!

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné