Zdravá strava 24. 08. 2016 PDF Tisk

Pijte vodu s citronem správně!

Dočetli jste se desítky důvodů, proč pít každé ráno vodu s citronem, a tak ji nyní den co den také pijete? A pijete ji správně?

Pijte vodu s citronem správně!

Pití vlažné vody s vymačkanou citrónovou šťávou je součástí snad všech doporučení týkajících se různých „detoxikačních“ kúr. Po zadání hesla do vyhledavače „voda s citronem“ vám vyjede nespočet článků s 5, 10, 15 i dokonce 18ti důvody, proč tuto kombinaci pít, nejlépe ráno a na lačno. Všechny tyto účinky však mohou být dosaženy pouze s kvalitními zralými citrony, které obsahují dostatek minerálních látek, vitamínů a fytonutrientů. Účinky nezralých a nahnilých citronů jsou výrazně nižší a v případě plísní a pesticidů mohou být až nezdravé.

 

Když už vodu s citronem ráno pijete, dbejte na několik věcí:

1) Při nákupu si dejte pozor, aby kůra citronů byla lesklá a co nejméně pórovitá (pórovitost značí silnější slupku a méně šťávy). Pokud doma naleznete jakékoliv náznaky plísně, citron bez milosti vyhoďte, stejně tak jako ostatní kusy, které s ním přišly do kontaktu. Odkrojení nestačí, protože přítomnost plísní není vždy vidět a napadený může být celý plod (a to platí i u jiného ovoce a zeleniny).

2) Do České Republiky se dováží citrony utržené v zemích jako Španělsko, Brazílie, Argentina, Itálie nebo Řecko. Jsou sklízeny jako nezralé a chemicky ošetřené, proto často v obchodech najdete kusy, které je potřeba nechat ještě několik dní dojít při pokojové teplotě. Téměř vždy tedy po nákupu nechte citrony ještě alespoň 4 dny odpočinout v míse, než je začnete konzumovat. Vždy si takto kupte citrony dopředu. Po nakrojení je pak skladujte v ledničce.

3) Před použitím je dobré citron umýt v horké vodě za použití jaru a kartáčku, případně si po manipulaci vždy umýt ruce. Poté ho důkladně osušte v útěrce. Pouhé opláchnutí vodou nestačí, tak jako tak, na slupce vždy zůstanou rezidua látek. BIO citrony by měly být chemicky neošetřené, a proto jsou v tomto ohledu vhodnější volbou.

4) Šťávu z citronu nikdy nevymačkávejte do horké vody, ale do vlažné až teplé, aby se zachovalo co největší množství vitamínů.

5) Ihned po vypití vody s citronem si nikdy nečistěte zuby. Kartáčkem byste si mnohem více vetřeli kyseliny do skloviny, což by se určitě nelíbilo vaší zubní sklovině. 

 

 

Objednat předplatné