Rozhovory s osobnostmi 15. 10. 2014 PDF Tisk

Pavla Rožumberská a jóga

Pavla Rožumberská, tanečnice, instruktorka powerjógy a pilates o józe. S Pavlou si můžete zacvičit v Energy Studiích v Praze. 

Pavla Rožumberská a jóga

Co pro tebe znamená jóga/powerjóga?

Od malička jsem se věnovala moderní gymnastice, vystudovala jsem taneční konzervatoř, ale to opravdové a smysluplné zalíbení v pohybu mi přineslo až cvičení jógy. Díky němu jsem porozuměla svému tělu a jeho potřebám. Tomu, jak pracovat s bolavými zády, které mě bohužel „díky” taneční praxi celý život provázejí, správnému dýchání a především umění se zastavit a věnovat se pouze sama sobě. Postupně se tato moje záliba stala životní profesí, kterou se snažím předávat dál. Spokojenost mých klientů s pokroky, a tím jak dobře se po lekcích cítí, je tou největší odměnou. Vedení lekcí jógy je pro mě radostí a věřím, že i životním posláním.

Cvičíš powerjógu, nebo ještě něco jiného?

Věnuji se také cvičení pilates, které je v mnoha ohledech milované józe podobné. Také se soustřeďuje na ovládání a prevenci pohybového aparátu, zapojení hlubokých svalů pro správné fungování celého organismu, zaměření pozornosti na přítomný okamžik... Ale chybí mi zde kouzlo pránájámy a relaxace pro hledání vnitřního klidu.

Jak vnímáš spojení tance a hudby?

Vzhledem ke studiu konzervatoře a absolvování mnoha kurzů různých druhů jógy je pro mě spojení tance a jógy velmi přirozenou cestou. Fascinuje mě taneční propojení jógových ásan, nespoutané možnosti přechodů z pozice do pozice, plynutí v rytmu dechu a hudby. Pro některé „asketické jogíny“ je tato kombinace nepřijatelná. Mnozí však našli v tomto nádherném propojení stejné zalíbení jako já.

Proč bys pozvala lidi na své lekce powerjógy?

Cvičení a také vedení lekcí jógy se věnuji přes deset let. Přesto je pro mě jóga nikdy nekončící cestou poznání. Stále navštěvuji kurzy všech možných učitelů, studuji knihy, sleduji videa na internetu. Baví mě hledání stále nových pozic a možnosti jejich propojení. Mé lekce jógy jsou variabilní, nápadité, zkrátka nikdy nevíte, co přijde dál...:-)

 

  • -jd-
  • foto: Petr Boháček pro Jóga Dnes 

 

 

 

Objednat předplatné