Zdraví 25. 11. 2020 PDF Tisk

Ovoce a zelenina v dobách koronaviru: Jaká je správná hygiena potravin?

Zdraví je komplexní balíček. Ať už tedy mluvíme o klasické chřipce, běžných onemocněních z nachlazení, o nějakých závažnějších bakteriálních nákazách nebo o novém čínském koronaviru, který Česko aktuálně zachvacuje drtivou epidemií, měli bychom žít zdravým životním stylem tak, abychom zachovávali určitou rovnováhu, která se projevuje dobrým zdravím. S tím do značné míry pomůže konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Jak je ale po příchodu z obchodu správně umýt?

Ovoce a zelenina v dobách koronaviru: Jaká je správná hygiena potravin?

Imunitu bychom měli budovat dlouhodobě a setrvale, a ne pouze v případě, že nám teče do bot. Protože krátká a jednorázová opatření, navíc zavedená ve spěchu a na poslední chvíli, bohužel nezabírají (takhle nás například dlouhodobě nespasí nárazová konzumace vitaminu C).

Abychom tedy efektivně podporovali přirozenou obranyschopnost našeho organismu, měli bychom se pravidelně hýbat, vyhýbat se stresu, dobře spát, myslet pozitivně a v neposlední řadě jíst zdravě a vyváženě – jídelníček by měl obsahovat dostatek probiotik a prebiotik, vlákniny, čerstvého kvalitního ovoce a zeleniny. Právě ty jsou ale v souvislosti s koronavirem, vedle pečiva, dalšími nejvíce diskutovanými potravinami. Jak bychom s nimi měli po příchodu z obchodu nakládat? O tom jsme si povídali s Michaelou Bebovou, doktorkou biochemie a odbornicí na výživu. Pomohla nám zformulovat čtyři zásady, které by se v souvislosti s hygienou ovoce a zeleniny měly dodržovat.

  1. Plody omývejme až před konzumací

První zásada je jasná a jednoduchá. Ovoce a zeleninu bychom měli omýt až před samotnou konzumací, a nikoliv hned poté, co je přineseme z obchodu. Po příchodu domů bychom si ovšem měli umýt ruce a znovu tak učinit poté, co nákup vyložíme z tašek.

  1. Ke slupce přistupujme obezřetně

Právě slupka ovoce nebo zeleniny představuje styčnou plochu mezi vnitřkem plodu, který konzumujeme, a vnějšími podmínkami. A od utržení až do chvíle, než se dostane do našich rukou, projde plod dlouhou cestu, během níž přijde do kontaktu s mnoha místy a mnoha dalšími lidmi. A jejich stopy se neukládají nikde jinde než právě na slupce a v ní. Ke slupce bychom tak podle Michaely měli přistupovat velmi obezřetně.

  1. Nutné je plod omýt a nechat odmočit

Jak tedy se slupkou nakládat? „Plody je nutné několikrát pečlivě umýt pod proudem tekoucí vody a střídat přitom teplou a studenou,“ radí Michaela a pokračuje: „Potom je nechme odmočit v octové vodě, a kde to lze, odstraňme slupku úplně.“ U kořenové zeleniny nebo třeba i u broskve, nektarinky či jiného ovoce se slupkou, která se neloupe, je navíc moudré ji vyčistit speciálním kartáčkem na zeleninu a ovoce.

  1. Po loupání si umyjte ruce

Ve slupkách ovoce a zeleniny samozřejmě nemusí nutně čekat jen koronavirus, ale například u slupek citrusů jsou to hlavně pesticidy, což se ale týká třeba i jablek, jejichž slupky zase bývají napuštěné stabilizačními voskovými látkami zajišťujícími krásný lesk. „Proto bychom si po oloupání slupky před vlastní konzumací pomeranče, mandarinky, grepu či banánu měli znovu umýt ruce, abychom na dužinu plodu nesahali špinavýma rukama, na kterých mohly ulpět právě chemické postřiky ze slupky,“ radí Michaela.

Zásadní je kvalita, ne kvantita
Zdá se vám toho najednou moc a bojíte se, že dodržování zmíněných zásad pro vás bude moc složité? „S trochou praxe si péči o plody osvojíte a za nějakou dobu je budete praktikovat zcela automaticky,“ uklidňuje Michaela a dodává: „Určitě tak nečiňte jen nyní v době koronaviru, ale zvyky si ponechte i do budoucna. Ve zdravém jídelníčku nejde jen o to jíst ovoce a zeleninu, ale také dbát na to, jakou zeleninu a ovoce konzumujeme, co reálně plody obsahují a jestli jsou pro nás skutečně prospěšné.“

  • autorka: Kateřina Hájková  rozhovor s Michaelou Bebovou, doktorkou biochemie a odbornicí na výživu
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné