Jóga Zprávy 28. 09. 2020 PDF Tisk

Ovládněte svůj hněv pomocí jógy

Herečka Sonal Chauhan na svém Instagramu sdílela pozici králíka, jednu z inverzních ásan, které pomáhají zvládnout případný vztek. Ten občas zažíváme všichni a je potřeba ho uvolnit tím správným způsobem… Což vyvolalo velkou vlnu zájmu!

Ovládněte svůj hněv pomocí jógy

Ásana králíka je jednou z nejjednodušších inverzí, která má však naprosto stejné výhody jako její náročnější varianty. A je dostupná všem.

Aby bylo tělo v dokonalé formě, je třeba správně protáhnout svaly a zároveň uklidnit nervy tak, aby nastala rovnováha. Jeden z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je pravidelné cvičení jógy. Zatímco jógové ásany jsou obvykle specifické a zaměřují se na různé části těla, jedna jógová ásana poskytuje holistický efekt – jedná se o králičí pozici, nazývanou také šašankásana.

Herečka Sonal Chauhan, která byla spatřena při provádění této ásany, a následně ji také sdílela, se nechala slyšet, že pozice je jednou z nejjednodušších inverzí a přináší téměř stejné výhody jako jiné pokročilé inverze.

„Je to snazší než většina inverzí, protože nejste úplně vzhůru nohama a na hlavě spočívá jen velmi malá váha. Můžete však získat mnoho stejných přínosů – energii a jasnou mysl, abychom jmenovali alespoň některé – protože vaše hlava je pod vaším srdcem. Nezáleží na tom, odkud začínáte, nezapomeňte se během celé pozice soustředit na dýchání, abyste získali maximální výhody. Zaměřte plnou pozornost zejména na svůj výdech, během něj se tělo i nervy uvolňují tak, jak je třeba,“ řekla.

Jak to udělat?

  1. Sedněte si na paty. Vydechněte a uchopte paty tak, aby vaše ruce směřovaly ven – takže palce jsou venku, prsty uvnitř.
  2. Stáhněte střed svého těla a sestupte na kolena položením hlavy na zem směrem ke kolenům tak, aby se čelo dotýkalo kolen.
  3. Zvedněte boky do výšky a otáčejte se vpřed jako kolo, dokud se lokty nepropnou.
  4. Zůstaňte v pozici po dobu pěti dechů a pak se pomalu vraťte zpět. 

Králičí pozice protahuje horní část těla, včetně páteře a posturálních svalů, které uvolňují tlak nervů celé páteře. Nejedná se pouze o hluboké protažení páteře, napnutí a stimulaci meziobratlových plotének, ale také o udržení pevnosti disků, které nám pomáhají absorbovat nárazy způsobené každodenním pohybem, aby se zabránilo bolesti zad. Přední ohyb masíruje a stimuluje břišní svaly a orgány, což zlepšuje trávení. Stimuluje se také hypofýza, epifýza, štítná žláza a příštítná tělíska, imunitní a endokrinní systém. Dochází k posílení svalů pánevního dna, uvolnění svalů nohou a zmírnění bolesti sedacího ústrojí. Komprese na nohou může omezit výskyt křečových žil. Pozice může také pomoci jedincům trpícím sexuálními poruchami (například posílením dělohy) a diabetem.

Podle Chauhan přináší ásana rovněž energetické výhody. Šašankásana dále zlepšuje koncentraci a paměť a navozuje relaxaci. Póza se podobá poloze dítěte, což vytváří pocit bezpečí a odevzdání se. Je známo, že tato pozice představuje úlevu od psychického stresu a je doporučována všem, kteří se cítí emocionálně nevyvážení nebo mají potíže s ovládáním hněvu či frustrací.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné