Jóga Zprávy 18. 03. 2021 PDF Tisk

Online jóga: hit současnosti

V dnešní době, kdy jsou všechna studia uzavřena, je jedinou možností cvičit online. Učitelé tak vstupují do vašich domovů, vašeho nepořádku, mezi domácí mazlíčky. Přesto jsou online lekce daleko méně intimní než lekce, které se odehrávají v prostředí samotných studií.

Online jóga: hit současnosti

Výuka lekcí probíhá nejčastěji přes Instagram či Zoom. Lektor jógy tak vidí nejen účastníky samotné, ale také prostředí, ve kterém žijí. Na jednu stranu se může zdát, že takový způsob výuky je fajn, lidé nikam nemusí, ušetří mnoho času, který by jinak strávili na cestě či hledáním parkovacího místa.

Na obrazovce notebooku tak „leží“ v barevných obdélnících kolem třinácti lidí, které lektor nabádá, aby uvolnili nejen fyzické tělo, ale také svou mysl. Instruktoři se ale shodují na tom, že krom samotných návštěvníků někdy vidí i dítě, které požaduje po své mamince, aby si s ním hrála, nebo kočku, jež se projde po podložce svého páníčka a usadí se mu na zádech, když zaujme relaxační pozici dítěte. A tak jsou lekce jógy často narušovány vnějšími vlivy, které vybízí cvičící k vyšší dávce koncentrace na sebe samé.

Instruktorka jógy Annie Rice k tomu dodává: „Učím jógu na plný úvazek od roku 2014. Před lockdownem můj život učitelky jógy v Londýně zahrnoval každodenní cykloturistiku po městě, abych stihla svou ranní lekci ve studiu. Následně jsem se přemísťovala do různých kaváren či parků – v závislosti na počasí a roční době – kde probíhaly další lekce. Odpoledne jsem si jela domů na chvilku odpočinout, abych byla svěží a připravena na večerní cvičení. Jakmile nás zasáhl covid a opadla počáteční panika, „co budu dělat?“, rychle jsem se přenastavila – stejně jako většina ostatních lektorů – na cestu online výuky. Tím se životní styl většiny z nás výrazně změnil. Dnes se probudím ve své podkrovní ložnici, vezmu si z přízemí šálek čaje a plazím se pod šikmým stropem na druhou stranu ložnice, abych odučila první lekci. A tak to je pak několik dalších hodin pět dní v týdnu.“

Online jóga má své výhody: Přihlašují se lidé z celého světa, nejen ti se stejným poštovním směrovacím číslem. Jeden z mých korporátních klientů má globální kanceláře, takže vidím odpolední světlo ve švédských obývacích pokojích vedle soumraku v singapurských bytech.

„Rozdílnost spatřuji především v intimitě, která na online lekcích zkrátka chybí, a to i v případě, že jste vlastně v domovech svých klientů. Ne každý si totiž zapne kameru, takže i přes pravidelnou účast všechny nevidíte, slyšíte jen hlasy tváří, které jste nikdy neviděli. Jindy zjistím, že někdo odešel v polovině lekce, a už se nemohu zeptat, zda to bylo tím, že ho lekce nebavila anebo měl jen slabou wifi. I přesto jsem jako lektorka jógy ráda, že napříč všemu, co se děje kolem, jsem stále schopná učit a předávat dál to, co umím.“

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné