Ájurvéda 04. 05. 2022 PDF Tisk

Očista v ájurvédské klinice na vlastní kůži

O ájurvédské očistě jsem uvažoval již dlouho. V Česku existují ájurvédské procedury, ale věřím tomu, že účinější je někam odjet, být tam a v rámci všech terapií a doporučení být v klidu. Mít čas na sebe.

Očista v ájurvédské klinice na vlastní kůži

Být vykořeněn z povinností a pravidelností, které člověk plní ve svém běžném životě. A tak jsem svou druhou cestu do Indie spojil s prvotním cestováním a pobytem na ájurvédské klinice. Po cestování indickou realitou jsem byl velice rád, když jsem přijel do klidu nízkých Himálají. Čtrnáct dnů pobytu na ájurvédské klinice v krásné části Rišikéše Tapovan Green Hills mi přineslo neuvěřitelnou vitalitu a sílu. Usměvavý a milý doktor Vinob Kumar mi připravil program na základě prvotního vstupního vyšetření. Cíl byl odkyselit a harmonizovat dóši, protože základní dóša pitta - vatta byly v danou chvíli v opačném poměru.

Potřeboval jsem se vrátit k mému naturelu (ájurvédsky prákrtí), který každý z nás máme. Životním stylem se může tato přirozenost disharmonizovat a ájurvéda s jejími postupy vytváří prostor pro návrat k rovnováze. A proto jsem se ocitnul ve vůni očistného kadila při vstupu na recepci Ayuskama kliniky dr. Vinoba Kumara. Kadidlo kouří v oltářku s hindusitickými božstvy vedle nádherného, na stěně nakresleného, ÓM. Na druhé straně ve velkém akváriu plavaly závojnatky a sumci. S těmito indíciemi jsem cítil, že jsem na správném místě.

Doktor nejříve domluvil s kuchařem způsob, kterým se budu stravovat. Základ byla pravidelnost, jednoduché kombinace a ne příliš velké porce. Jednoduchá kombinace potravin v základu s rýží, vařené, nebo v páře připravované zelenině, s nejrůznějšími úpravami luštěnin a brambor, jedním druhem ovoce ke snídani, samozřejmě čapátí, a jídlem bez pití, mi pomohla v obnovení energie. Mé břicho, které příjezdem do Indie začalo splaskávat, tak začalo mít formu, která mi doma v posledních dvou měsících utekla. Pravidělně zařazované jógové rituály pro trávení a povzbuzení metabolismu, stejně jako jóga s indickým učitelem stimulovaly můj trávící a vylučovací trakt. Teplo a masáže, jednotlivé ájurvédské terapie rozproudily cirkulaci tekutin v těle, podpořily prokrvení a zahřívání organismu, které je nutné k očistě. Do ohně bylo přikládáno a tak tělo začalo návrat ke své přirozenosti.

Jedním ze znaků je i pocení a tak teplo, byl prostředek pro vylučování toxinů z těla ven. Je pravda, že to také bylo cítit. S tím se ale nedá nic dělat. Roll-onem to zakryjete na chvíli, ale stejně si potom musíte na svůj pach, který postupně slábne a mizí, zvyknout. Stejně jako na různé boláky po těle, které signalizují vylučování toxinů ven z těla. Pohled nikterak pěkný, ale víra v cíl je zde silnější.

Mé terapie začínaly masáží teplými bylinnými šáčky na oblast spodních zad a ramen. Tyto dvě části páteře jsem zmínil při první konzultaci s ájurvédským doktorem a tak vše směřovalo k jejich hýčkání. Posléze přichází na řadu vytvoření ohrady (kati basti) na mých bedrech, do které je vpouštěn horký olej s bylinnou směsí. Lehce se bedra prohřejí a promasírují, olej se vymění za opět teplý a pokračuje se. Tuto terapii lze aplikovat na všechny klouby a části těla pro zmírnění, nebo vytažení bolesti, zbavení revmatismu a artritídy. Po odendání ohrádky se zbytkový olej vmasíruje do těla a začíná marma masáž, masáž základních energetických bodů spojená s ájurvédskou masáží celého těla. O 108 marma bodech se v ájurvédě i józe popsaly knihy. V překladu ze sanskrtu marma znamená tajný, zranitelný, nebo citlivý a takové jsou shluky těchto míst v těle. Jsou to tkáně, kde dochází ke spojení mnoha míst a lehkým tlakem jsou ovlivňovány. Jóga říká, že s sebou nesou minulost, prožitky a zážitky, které se jemnými technikami ájurvédy otevírají. Stejně tak působí jógové ásany a pránájáma na tato místa v těle. Marma body vedou pránu a společně s nádími ji přivádějí ke každé buňce v těle.

V oleji jsem naložený téměř celý den a tak v každém svém otvoru ho trochu najdu. Olej vytahuje z těla toxiny, ozdravuje a oživuje organismus. Když terapeut nalije olej na břicho a začíná masáž střev, je to jak v ráji. Tato masáž, která se v Česku moc neprovádí, je však velice prospěšná a pomáhá k dobrému vylučování a ve společnosti basti (průplach střeva olejem, vodou) rozvádí olej do celého střeva z něhož potom olej prostupuje do dalších orgánů. Střevo si lebedí, povzbudí se k činnosti a po terapii v sobě cítíte přehršel energie. Ájurvédský terapeut Riší, kterému bylo 19 let, byl velice šikovný. Na kliniku dojížděl a zase se vracel ze vzdálenosti 89 kilometrů, a to celé každý den na kole. Jak říkal, tatínek mu skůtr koupit nechce. Má si ještě počkat. Studuje a učí se u doktora Vinoda a jeho mysl je jasně nasměřována k získání praxe a postupně vycestování do světa, kde by mohl svůj um uplatnit. Po masáži těla jeho ruce začaly provádět masáž obličeje. Už po týdnu olejování, hnětění a pohybu šikovných rukou je vidět výsledek v podobě vyhlazené pleti. Pokud bych si přál absolvovat celý ájurvédský očistný a revitalizující program, potřeboval bych nejméně 21 dnů. Během této doby se dá naplánovat tvz. pančakarma. To je několik prastarých ájurvédkých technik, které pročistí trávení, vylučování a jednotlivé orgány. Jelikož můj čas byl pouze čtrnáctidenní, doktor, po konzultaci se mnou, zvolil nasju (očista dutin hlavy) a basti (očista tlustého střeva) a vamana dhauti (nucené zvracení).

Nos je brána k vědomí, prostředek pro příjem prány a tak je velice důležitá jeho čistota, aby byl receptivní. Několik kapek vlažného oleje s bylinkami do každé nosní dírky a vy cítíte jak kapičky putují dál do vaší hlavy. Další kapky přišly do uší a masáž hlavy se stala slastným koncem celé tříhodinové terapie, která každým dnem připravuje tělo a organismus na druhý týden, kdy nastává očista střeva. Od třetího dne jsem každé ráno vypil nalačno jeden a půl litru vody a v blízkosti potůčku jsem si strkal prsty na kořen jazyka, abych ho podráždil a vyvolal zvracecí reflex. Zkušenost s touto prastarou, očistnou technikou zaměřenou na horní část trávicí soustavy jsem již měl, a tak jsem tři dny po ránu oddával této technice. Nejdříve se mi do toho moc nechtělo, ale pak jsem si řekl, proč jsem na klinice a zvracel do potůčku, který vše rychle odnášel pryč. Čtvrtým dnem se přidala jedna z nejkrásnějších ájurvédských terapií širodhára, kdy na třetí oko skapává teplý olej. Terapeut postupně nádobu, ve které se olej nachází, rozhoupe. Olej jde od jednoho spánku k druhému, vtéká do vlasů, postupně se ustálí a opět skapává na třetí oko. Toto hluboké uvolnění nervového systému přinese i celému tělu silnou relaxaci. Máte pocit, že jste ztratili s tělem spojení. Je to jako výlet do prázdna, kdy cítíte jen svůj dech v prostoru. Širodhára trvá 45-50 minut a po tomto čase jste jako po dlouhé dovolené, kde jste odpojili svou mysl od všeho s čím byla svázána. Celé tělo je promaštěné a sprcha přichází až za hodinu, aby olej došel míst, kde ho je třeba. Olej vytáhne z těla nečistoty a pomůže stravě v procesu celkové regenerace organismu. Na pomoc je také přivolána přírodní medikace, jako podpora očišťujících procesů. Zcela přírodně vyrobené tablety, které odkyselují, tabletky proti plynatosti a další na podporu trávení. To vše společně dohromady tvoří komplex přírodní ájurvédské léčby.

Po týdnu základních terapií je tělo připraveno pro náročnější očistu a tou je bastí. Pročištění střev pomocí oleje a vodního roztoku. Postupně se všechny terapie vrství na sebe a každá podporuje tu další. Občas některá vypadne, protože již splnila svůj účel a objeví se nová. Jsem na výplachy střev zvyklý z Česka. Pravidelně jsem je praktikoval před několika lety. I přesto ve mě byla malá dušička, jaké to bude zde, na indické ájurvédské klinice. Na začátku terapie Riši nastínil počet a názvy terapií, které vystačí na tři a půl hodiny. Když jsem ležel na břiše, položil ruku na můj zadek a povídá: "Po páře, kdy budeš nahřátý, začneme aplikovat olej do konečníku. Nemusíš se bát, bude to pohoda." A tak jak řekl, bylo. Jemná hadička pronikla a vnesla obsah velké injekce teplého oleje do konečníku a části tlustého střeva.

Každý druhý den byl prováděn výplach vodou a cítil jsem, jak chladnější voda protéká střevem a mravenčivě ho ochlazuje. Na výplach střeva měl Riši s sebou pomocníka, který mu držel nádobu s vodou, z níž hadičkou stékal roztok do mého těla. Nejdříve mě připravil rozmasírováním konečníku. V prvních okamžicích jsem si myslel, že používá nějakou hadičku k rozmasírování, ale byl to jen pocit. Jeho prst byl ten, kdo připravoval konečník na proniknutí hadičky. Musel jsem si na to zvyknout, ještě navíc, když se na mě další člověk díval. Oba si u toho povídali jejich řečí, které jsem naprosto nerozuměl. Napadlo mě všechno možné, ale to prostě takové je. Pak to pustíte, uvolníte i svěrače a voda lépe vtéká. Ležíte na boku, terapie probíhá a vy se ji oddáváte. Na jejím konci terapeut bouchá pěstí na boky a hýždě, přetočíte se na záda a oba terapeuti zvednou vaše nohy a pro změnu klepou do chodidel. Všechny tyto úkony mají prohrkat a dobře rozvést vodu ve střevě. Přichází masáž břicha a minimálně 5 minut chůze po místnosti. Pak už to začíná být horší. Velký tlak je vyvíjen na vaše svěrače. Máte pocit, že to nevydržíte, ještě se zkusíte hecnout a pak v rychlosti běžíte do svého pokoje, na svou toaletu, kde máte i papír, nejenom sprchu, a necháte vodu odcházet ze střeva ven. Strava ten den je velice lehká. Na doplnění energie jako energetickou bombu jíte tvz. kičadí. Velice chutná směs rýže a mungo fazolek (možné i s červenou čočkou), na kterou si vzpomínám i ze své první návštěvě Indie. Dostal jsem ji po celonočním průjmu na doplnění energie. Opravdu zabírá.

Nazval bych to totální transformací, která obnovila veškeré síly, které člověk v běžném provozu přirozeně ztrácí. Člověk pracuje na obnově a regeneraci tam, kde žije. Dělá proto hodně věcí, ale i přesto, když máte čas vyhrazený na odpočinek a podstupujete očistné procesy, účinek je daleko silnější, než při běžných povinnostech. A tak uvažuji nad celý očistným procesem pančakarmy. 14 dnů pobytu na ájurvédské klinice mě přesvědčilo o síle starého moudra vlivu přírody na zdraví a energii. Utvrdil jsem se v tom, že opravdu stojí za to, udělat si na sebe čas, zmizet a být jen sám se sebou. A navíc, když se k tomu připletou šikovné ruce terapeutů a rozumná doporučení, tak je o vše postaráno. Naleznete opět silné pouto k sobě sama a zářit budete i vy.

Autorovi knihy o Indii a z Indie:

  1. Jóga, dech a meditace
  2. Jóga, očista a rituály
  3. Indická ulice

Objednat předplatné