Jóga Zprávy 20. 09. 2021 PDF Tisk

Obličejová jóga: Uvolní nejen svaly, ale také stres

To, že je stres „vidět“ na našem obličeji, všichni víme. Stres, smutek, starosti, to vše se nám do tváře přímo vepisuje. Tvář zešedne, vypadá pohuble a výsledkem je optických pár let navíc. Obličejová jóga je správným řešením, jak se zbavit jakékoliv negace a nechat svůj obličej opět rozzářit a omládnout.

Obličejová jóga: Uvolní nejen svaly, ale také stres

Lidé skutečně automaticky vyjadřují své emoce prostřednictvím mimiky, ať chtějí nebo nechtějí. Náš nervový systém je pevně propojen, aby v určitých vzorcích stáhl mimické svaly (svaly obličeje) a zprostředkoval řadu emocí, jako je štěstí, smutek, znechucení, hněv, překvapení a strach, komunikační prostředky každého z nás.

Navíc během svého života máme tendenci dělat stále stejné výrazy obličeje na základě naší osobnosti a s ní spojených obvyklých reakcí. Při opakování se v našich obličejových svalech hromadí chronické napětí, stejně jako ve svalech v celém našem těle. To je důvod, proč, jak lidé stárnou, se jejich tváře mohou postupně zkřivit do tvarů, kdy ne každý vypadá šťastně a spokojeně. Někomu zůstane příkladná „mračivka“, jinému se svěsí koutky úst, ale také se mohou objevit nepěkné pavučinové linky jako důsledek kouření. Naše tvář je tak knihou příběhů, které jsme za svůj život prožili.

Ba co víc, stejně jako chronické napětí v posturálních svalech může způsobit naši stagnaci ve stavu stresu, tak může chronické napětí v obličeji způsobit „zaseknutí“ v odpovídajícím emočním rozpoložení.

Je proto nezbytné uvolnit svaly celého těla, abyste předešli bolestem svalů a kloubů a snížili stres. Je ale stejně důležité uvolnit chronické napětí v obličejových svalech, protože tak dojde ke snížení stresu a zlepšení emoční flexibility a můžete také předcházet bolestem hlavy a blokaci čelistního kloubu.

Podvědomě stahujeme svaly proto, abychom se bránili, chránili nebo se alespoň připravili na to, co přijde. Když se naučíte uvolňovat obličejové svaly, uvidíte, že se budete cítit otevřenější, uvolněnější a méně defenzivní.

V žádném případě však nejde o to přestat se smát nebo se nemoci sem tam zamračit. Mimika je přece vyjádřením toho, kým jsme. Jen je potřeba, abychom se naučili vědomě uvolnit ty „obličeje“, které v nás vytváří vnitřní napětí.

Nespornou výhodou face jógy je to, že ji můžete praktikovat kdykoliv a takřka kdekoliv. Pohodlně se usaďte, uvolněte se a zavřete oči. Dejte si záležet, abyste uvolnili úplně všechny obličejové svaly, a všimněte si vlivu na váš duševní stav.

TIP
Přihlaste se na lekci obličejové jógy, kterou pořáda Energy studio v Praze již tuto neděli 26. 9.! A pokud v tento termín nemůžete, zkuste obličejovou jógu na Jóga Virtual! :)

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné