Ájurvéda 24. 10. 2020 PDF Tisk

Období váty – uzemnění a nalezení rovnováhy

Léto skončilo, listy na stromech vyschly a začaly opadávat. Teplota klesá, je stále chladnější a větrnější počasí. To vše jsou vlastnosti ájurvédské dóši váty a tak, jak je vidíme kolem nás, se projevují také uvnitř našeho těla bez ohledu na naši konstituci.

Období váty – uzemnění a nalezení rovnováhy

Pro vátu je typické zejména to, že s příchodem chladnějšího počasí se více oblékáme a chráníme své uši, když je větrno. Tyto vlastnosti váty lze vyjádřit i tím, že naše pokožka a vlasy vysychají, stolice je tvrdší nebo se může objevit zácpa, jsme zimomřiví a celkově se začínáme cítit lehce neuzemněně. Po výdeji letní energie zkrátka nastává čas, kdy začínáme být trochu vyčerpaní.

Jak udržet uzemnění a rovnováhu podzimu?

 Abychom ani na podzim neztratili balanc, je dobré:

  1. Upřednostnit teplá jídla, koření i nápoje

Jezte teplá, vlhká a kašovitá jídla, jako jsou polévky a dušená masa, teplou kořenovou zeleninu, jako je dýně a sladké brambory, měkká jídla, jako je tvaroh nebo čerstvý kozí sýr. Přidejte také fermentované potraviny a vše se snažte dochutit kořením, které vás prohřeje – skořicí, muškátovým oříškem, černým pepřem, kmínem, fenyklem či zázvorem. Pokud dostanete chuť na sladké, volte datle či med.

Vyvarujte se potravinám, které organismus jakýmkoliv způsobem stimulují, jako je tmavá čokoláda, káva, černý čaj a další potraviny a nápoje bohaté na kofein. Povzbuzují nervový systém, což je systém váta. Místo toho pijte pouze teplé, uklidňující nápoje, jako je heřmánkový, levandulový či čerstvý zázvorový čaj, horká voda, horké (ořechové) mléko.

  1. Provádět masáž teplým sezamovým olejem a dopřát si horké koupele

Před sprchou proveďte každý den masáž teplým sezamovým olejem. Dopřejte si horké koupele či parní lázně.

  1. Chodit brzy spát a brzy vstávat

V tomto období se snažte zbytečně neponocovat. Dle ájurvédy je ideální čas na spánek kolem 22. hodiny. Zkuste svou mysl před spaním zklidnit četbou nebo poslechem jemné hudby. A pokud je to možné, probuďte se dříve, než vyjde slunce nad obzor. Zkuste také každý den jen tak sedět na slunci alespoň 10 minut.

  1. Noste teplé a barevné oblečení

Noste teplé oblečení vyrobené z těžších látek, například z vlny. Noste věci bohaté na teplé barvy – červenou, žlutou či oranžovou. Pokud jde o vůně, vybírejte hřejivé, uzemňující a sladké parfémové oleje. Důležité je, aby vám stále bylo teplo, noste čepici pro ochranu uší a šátek pro zachování vašeho krku v teple.

  1. Dělejte vše pomaleji a také občas nedělejte nic

Pohybujte se pomaleji, mluvte pomaleji, jezte pomaleji a dělejte věci postupně, vyhýbejte se multitaskingu. Procvičujte pomalou nádí šódhanu pránájámu, a pokud jde o jógu, přecházejte pomaleji z pozice do pozice, abyste tělo pořádně zahřáli. Volte ásany, které uzemňují a posilují tělo. Doporučuje se regenerační jóga, šavásana a jóga nidra. Udělejte si také čas na to, abyste jednoduše nic nedělali, leželi na gauči a odpočívali. Neciťte se provinile, že nic neděláte.

Denní rutina během podzimu

  •  Probuďte se brzy, nejlépe před východem slunce.
  •  Kromě zubů si vyčistěte také jazyk.
  •  Naneste do nosních dírek trochu ghí nebo sezamového oleje.
  •  Pokud je to žádoucí, vypijte 2 šálky horké vody s citronem, aby se zvýšila zásaditost vašeho těla.
  •  Cvičte každý den alespoň 20 minut a snažte se dýchat nosem, ať už volíte jógu či jdete jen na procházku.
  •  Meditujte (alespoň 5 minut).
  •  Masírujte své tělo čistým olejem před, během nebo po koupeli či sprše.
  •  Při snídani si dejte syrovou zelenou energii – zelený koktejl nebo zelený džus z kapusty, pampelišky, listové zeleniny. Pokud máte pocit hladu, dejte si teplá zrna.

  • autorka: Valentina Lebová
  • fotografie: Shutterstock.com

Objednat předplatné