Rozhovory s osobnostmi 06. 11. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ......Vladimír Mikuláš

Naše troufalost říkat, že tohle je špatně a tohle jediné dobře, i třeba ve jménu tradicionalismu, nějaké školy či pod záštitou diplomu, je přinejmenším legrační. Přesto je studium důležité. Ale jediné pravé poznání je pouze na vlastním těle a ve své praxi.

O životě s jógou ......Vladimír Mikuláš

Jak jsi se dostal k józe?

Jógu jsem původně znal jen z filmů, ve kterých většinou nějaký intelektuál stál na hlavě, nebo nindžové různě meditovali či využívali mudry ke zvláštním schopnostem.Poprvé jsem jógu na vlastní kůži ochutnal na konci své fotbalové kariéry kolem roku 2003 v nádherném studiu Eterna, kde jsem v té době masíroval, a které patřilo mé první učitelce jógy Andrejce Smékalové.

Proč jsi u jógy zůstal?

Poté, co jsme celý tým z Eterny přešli do nově vzniklého Energy Studia, mě po nějaké době oslovil Vašek Krejčík, zda bych nechtěl cvičit, a to jógu pro muže. Kurz se poměrně rozjel a na hodiny pro muže se začalo hlásit i hodně žen, takže jsem u cvičení zůstal. A postupně jsem poznal, jak je jóga neuvěřitelná. Nemohu zapomenout v té době na velký vliv mého dobrého přítele Ládi Pokorného, skvělého učitele jógy a karate.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, jóga je mým společníkem, který mi pozitivně změnil život... a čím déle ji praktikuji, tím výraznější vliv na mě má. Na fyzické úrovni se mi zlepšilo trávení, zrak, čich. Jsem na tom lépe než ve dvaceti, zlepšuje se mi z fotbalu poškozené koleno. Po psychické stránce cítím lásku na každém kroku a její důležitost. Cítím se jistější a žiji více naplno a přitom mi jóga přináší vnitřní klid. Vše, co přichází, beru jako praxi. Snažím se věci vidět i jiným úhlem pohledu a respektovat ostatní. A cítím zodpovědnost za to, co činím a třeba i koho volím, protože za to, jak se máme, si můžeme sami. Svoboda a nezávislost jsou velmi důležité. Uvědomuji si, že štěstí mé rodiny je priorita, ať už jde o partnerství, mé děti, mé rodiče, mou sestru Štěpánku a její rodinu nebo rodinu mé přítelkyně. Díky tomu všemu pak mohu lépe pomáhat ostatním.


Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Na první pohled by to mohly být ásány, ale nejsou. Jsou také důležité...pro mě je to ale Nekonečno. Stejně jako ve vesmíru, tak i v našem životě nikdy nedosáhneme ani v nejmenším dokonalosti či poznání, že tohle je definitivně tak či onak. A přitom naše troufalost říkat, že tohle je špatně a tohle jediné dobře, i třeba ve jménu tradicionalismu, nějaké školy či pod záštitou diplomu, je přinejmenším legrační. Přesto je studium důležité. Ale jediné pravé poznání je pouze na vlastním těle a ve své praxi. Jóga je spravedlivá ke všem stejně jako Bůh, příroda nebo vesmír, ať to chce, jak kdo chce. Jakou energii vysíláme, taková se nám vrací. Ahimsa je pro mě stále víc a víc naplňující. Jóga zlepšuje činnost nervo-informačních systémů a napomáhá buňkám k lepší tvorbě a funkčnosti. Učí mě nespěchat, netlačit na pilu, nebrat se tak vážně a dává mi klid. A to vše mě na józe přitahuje.


Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Ano, ještě praktikuji Karate a zajímám se o Judo a všeobecně o bojová umění. Ta se na první pohled zdají být opakem jógy, ale vlastně je to sebe-obrana, tato umění učí „sám sebe chránit“. Tedy stejně jako jóga nás učí nenásilí. Dále si rád zahraji fotbal či futsal, zábavný je i fotbalgolf, miluji i jiné sportovní aktivity, ale naštěstí na ně není čas. Na rozdíl od dřívějška už mi nejde jen o vítězství, ale především o prožitek. Jógu a bojová umění používám například pro přípravu a posun sportovců, pracuji z pohledu biomechaniky a také psychologie. A jde vidět, jak jim to prodlužuje sportovní život a nejen ten sportovní...


Řekl bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Naprosto a bude vzrůstat stále víc. Nelze jinak, je to několik tisíce let prověřená a na milionech lidí praktikovaná cesta za štěstím...

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Jóga je velkým hybatelem věcí a záleží jen na nás jakým směrem. Musíme praktikovat rovnoměrně ve všech stupních, a to je velmi důležité. Díky józe člověk mládne a čím bude starší, tím lépe se bude cítit, pokud půjde správným směrem. Ale zároveň je třeba i jógu praktikovat pouze na sto procent, nikoli více. Bolest je již signál, že děláme něco špatně.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Měli by si vybírat podle prostoru na cvičení, prostoru v šatnách, celkové příjemné atmosféry, usměvavé recepce. To vše je znamením, že studio je tu pro klienta. Měli by si dát veliký pozor na atmosféru nejen na hodině, ale i v šatně, na aroganci, pocit nadřazenosti, že ten či onen cvičí lepší druh jógy či je něco víc...Přitom je jen jedna jóga, pouze v mnoha podobách. Je to ale o vnímání a každý ho má specifické. Mám možnost vidět lidi odcházející či přicházející na hodiny mých kolegů instruktorů Kataríny Mikulandové, Katky Bílkové, Jany Jílkové, Veroniky Ševčíkové, Pavli Rozmarové či Vaška Krejčíka a jsem nadšen, jak jsou všichni milí, bez hraní si na něco víc. A to záleží na učiteli...


Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Ano a v několika úrovních. Pozor na sektářství a manipulace, závislost na svém učiteli, pozor na ambice své i svého učitele. Viděl jsem lektora, který dokonce rve lidem nohu za hlavu i za cenu zranění. A to třeba jen proto, že přijede nějaký jeho „guru“...Další nebezpečí vidím například v nevhodném výběru druhu jógy. Zraněný či nemocný člověk musí praktikovat jinak, někdy dokonce nepraktikovat některý ze stupňů či druhů, ale pomalu se na ně připravit. Příkladem špatné volby může být např. má milá ashtanga jóga, pokud se necvičí s důrazem na všechny stupně, ale pouze s důrazem na ásány, což je u nás velmi časté. Toto cvičení je pak velmi jangové a třeba pro ženy jangového typu je zcela přitahující, ale zároveň značně rizikové. Jangová esence je silná energie mužského dominantního typu, ale i ashtanga může být praktikována s velmi jemnou esencí, jako to např. učí Dalibor Štedroňský či můj kolega Pavel Porada. Jejich hodiny jsou komplexní a neambiciózní.


Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Pochopitelně, že nemusí. Ale pokud bude člověk praktikovat jógu ve vší plnosti, pak začne zjemňovat a dojde i na stravu a chování ke všem tvorům a přírodě. Navíc zuby i střeva člověka jsou nejpodobnější zvířatům, která jí rostlinnou stravu, nikoli dravcům. A tito zvířecí vegani, třeba sloni, jsou mezi savci největší a nejsilnější, i když žádné maso nejedí. Ale tím neodsuzuji masojedlíky. Já to chápu, také jsem jím byl. Ale pokud už je nutné zabíjet, tak s co největším respektem a se vším využitím. A je třeba si uvědomit, že to byl živý, krásný a jedinečný tvor a ať je tedy ta energie využita co nejlépe. Zároveň je důležité věci nehrotit, a to ani vegetariánství, veganství či jiné výživové směry.


Jak se stravuješ ty?

Jako správný gurmán si na jídle pochutnávám a díky své přítelkyni Denise jíme doma vynikající veganská jídla. Netušil jsem, jaké dobroty je možné připravovat a právě jí patří můj obdiv, protože je velmi znalá zdravé stravy, je vynikající kuchařka a zvládá to skvěle i s péčí o naše dvojčata Samuela a Gabriela. A těším se zase na její přednášky o stravě na našich akcích. V mé stravě si hlídám trochu příjem cukru a vyhýbám se mléčným výrobkům.


Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je součástí mého života a jeho pestrostí, už jen pozorováním svých synů vidím rozdílnost každé bytosti. Oni jsou od sebe narozeni jen čtyřicet sekund a přesto jsou ve vývoji naprosto rozdílní a úžasní...A co teprve dospělý člověk se všemi životními zkušenostmi...Jóga je pro mě přípravou na vše, co život přináší, a učí mě použít minulost k poučení, žit přítomností a tím si tvořit budoucnost...


Děkujeme za rozhovor!

-jd-

www.mikulas-terapie.com

 

Objednat předplatné