BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 14. 06. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou .....Tereza Cíchová

Skrze jógu jsem se dostala k védské meditaci a ta mě provází dennodenně dvakrát. Bez ní si neumím svůj život představit.

O životě s jógou .....Tereza Cíchová

Jak jsi se dostala k józe?

Úplně náhodou ve Švýcarsku. Čerstvě jsem se tam přestěhovala a hledala jsem nějaké cvičení.  Nemohla jsem natrefit na nic, co by mi vyhovovalo, až jsem jednou přišla do jógového studia v Bernu. Nádherně to tam vonělo, paní učitelka byla laskavá a milá a mně bylo jasné, že jsem našla to, co jsem hledala. 

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Protože mi dělala a dělá dobře. Vrací mě sama k sobě, do těla, k dechu, na zem.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, je. Téměř každý den ráno cvičím. A díky józe mám pocit, že snáze vnímám své tělo i mimo jógovou podložku, při chůzi, vsedě u počítače, za volantem. Jóga mě naučila poslouchat signály těla. Skrze jógu jsem se dostala k védské meditaci a ta mě provází dennodenně dvakrát. Bez ní si neumím svůj život představit. Dodává mi velký odpočinek po těle, pomáhá mi získávat nadhled a chápat věci v širších souvislostech.

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Že ji mám všude s sebou, že nepotřebuju žádné pomůcky, náčiní, boty. Že si stačí někde sednout, lehnout nebo stoupnout.

 

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Ráda chodím. Nejradši v přírodě. A od té doby, co mám bosonohé boty, ráda občas běhám. 

 

Řekl/a bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Myslím, že ano. Lidé podle mě podvědomě cítí, že není možné žít odděleně od přírody, od celku, od cyklů a přirozeného řádu. Jóga je podle mě jedna z cest, kudy se člověk může na širší celek znovu napojit či naladit, protože nás učí chápat naše tělo jako celek. 

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

To je podle mne velmi různé. Některým protažení, jiným zklidnění, dalším posílení, dalším prostor a čas být sám se sebou a svým tělem. Myslím, že možností je mnoho.

 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Doporučila bych řídit se pocitem v těle. Když někam přijdu a je mi z toho divně, i když vlastně nevím proč, věřím tomu, že je to pro mě signál. Stejně tak obráceně. Když je mi např. při hovoru s instruktorem dobře, cítím se přijatá a pochopená, zůstala bych.

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Pokud budeme cvičit „zvenku dovnitř“, nikoli „zevnitř ven“, tak rizika podle mě hrozí. Jógu chápu jako výcvik citlivosti. Pokud ji budeme pěstovat, tělo nám řekne, co pro nás je a co není dobré. Klouby vždy hlásí, když už jim pohyb nedělá dobře. Dech přestává být jemný, když je tělo ve stresu. Pokud ale nebudeme tělo poslouchat a necháme se unést mentálními ambicemi, ať už jsou naše nebo instruktorovy, můžeme si ublížit.

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Podle mě nemusí.

 

Jak jíš ty?

Jím převážně vegetariánsky, občas si dám ráda rybu. Mám ráda čerstvé, sezónní a místní suroviny. Ráda vařím i jím. Přípravu jídla chápu jako velmi tvořivý proces, baví mě si hrát s barvami, texturami a chutěmi. 

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě nástroj, jak cítit své tělo, jak objevovat další a další vrstvy vnímání, jak se dobře rozhýbat a přitom si zároveň odpočinout, jak o sebe pečovat i jak nabízet druhým, aby mohli díky józe pečovat sami o sebe.

 

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné