Rozhovory s osobnostmi 22. 01. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou ....Sylvie Nikoličová

Jóga je ve mně každý den. Od té doby, co jsem začala studovat jógu, čtu jógovou literaturu, studuji védantu a učení Šrí Ramany Mahárišiho. Jednou za rok až dva jezdím na několik týdnů do Ramanašramu v Tiruvannamalai, na jihu Indie. Tam opět studuji.

O životě s jógou ....Sylvie Nikoličová

Jak jsi se dostala k józe?
S jógou jsem se setkala již při práci s pacienty na klinice, ale v té době jsem na ni neslyšela. Zkoušela jsem různé sporty, cvičila jsem aerobik a pak přišla jedna hodina powerjógy. Byla jsem unešená novým rozměrem pohybu a její plynulostí. Poznala jsem výtečné lektory, včetně Vaška Krejčíka, s kterým jsem pak několik let powerjógu učila. A pak přišla nabídka studia jógové terapie na FTVS a tam asi začalo to opravdové hledání jógy…

Proč jsi u jógy zůstala?
Protože stále hledám… Jóga mi přivedla do cesty mnoho zajímavých lidí, za všechny zmíním p. Rudolfa Skarnitzla, který mne po celou dobu podporoval a učil, jak správně odhalovat, poznávat sám sebe, poznávat i druhé skrz sebe, být sám sebou, být v sobě… bylo to bohaté studium, které trvá dodnes.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Jóga je ve mně každý den. Od té doby, co jsem začala studovat jógu, čtu jógovou literaturu, studuji védantu a učení Šrí Ramany Mahárišiho. Jednou za rok až dva jezdím na několik týdnů do Ramanašramu v Tiruvannamalai, na jihu Indie. Tam opět studuji. V Praze se pak se studenty Ramanova učení scházíme pravidelně na satsangu. Také cvičím, vedu různé lekce s klienty nebo se studenty. A snažím se být stále v sobě, snažím se být.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Jóga nás učí sebekázni, vede nás k pozornosti a vnímání sama sebe, o to lépe pak vnímáme i okolí. Učí nás správně rozlišovat, co je dobré a správné. Jóga nás vede být láskyplným člověkem, který se těší z každého přítomného okamžiku. Učí nás přijímat jakoukoli nepohodu se ztišením v sobě, nikoli hořekováním, nadáváním či zlobením se. A máme-li představu té fyzické jógy, je to opět studium sama sebe, jen s tím větším pohledem na naši fyzickou strukturu.

Hledáš/máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga? Vždycky jsem měla ráda spojení hudby a pohybu, v mládí jsem se věnovala společenskému tanci, který mne dodnes moc těší, ráda bych se k němu opět vrátila. A pak si neumím představit zimu bez lyží.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Ano, určitě ano. Já se pohybuji mezi studenty, kteří hltají jógu plnými doušky. A stále jich přibývá, že je nemůžeme do školy všechny přijmout. Ale i na lekcích ve studiích mne mile překvapuje to narůstající jógové hemžení.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Poznání sebe sama, svých mentálních schopností, poznání vlastního umění ovládat své tělo tak, aby mu pohyb prospíval a obohacoval jej. A až objeví kouzlo pohybu a začnou pracovat vědomě s dechem, pak už většinou jógu neopustí.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Myslím, že to dnešní zájemce o jógu nemá jednoduché. Nabídka je opravdu velmi bohatá, včetně studií, instruktorů a stylů jógy. Doporučila bych navštívit certifikovaného lektora jógy s dostatečně dlouhou praxí. Co se týká studia, záleží na každém z nás, co nám vyhovuje. Je dobré jít zkusit jednu hodinu a poté se rozhodnout, zda tam budu pokračovat. Vyzkoušet si velikost prostoru, počet cvičících, zda mi vyhovuje daný typ osvětlení, zda se mi tam dobře dýchá a cítím se tam dobře. Také na nás výrazně působí hlasový projev lektora, jeho všímavost, empatie a opravdovost jeho zájmu vás něco naučit.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Rizika vnímám při fyzickém cvičení, kdy snad lektor s nedostatečnou znalostí či praxí může navést cvičícího do nevhodné polohy či pohybu. Je třeba znát vlastní omezení a nejít přes ně. V józe tomu říkáme ahimsa. Podobně to může být i s dechovými technikami. Proto bych doporučovala certifikovaného lektora.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Nevnímám to tak, abych mohl být jogínem, nesmím jíst maso. To, že se jogín zřekne masové stravy, nevychází z nutnosti, že to tak musí být. Vychází to z jeho poznání, pochopení, kdy nepociťuje potřebu jíst maso. Nechce se účastnit ubližování žádným živým tvorům s cílem zajištění si potravy, byť si nakoupí již opracované masové výrobky. Z jiného pohledu je vegetariánská strava mnohem lehčí pro zažívání než masová, nevyčerpává lidský organismus při trávení, a tak zbývá energie na cvičení, na jemnější techniky či na vyšší cíle v józe.

Jak se stravuješ ty?
Já jsem byla vychovaná masovou stravou a nic jsem tehdy nenamítala. Až nyní, kdy jsem poznala jógu, maso jím velmi zřídka. Díky naší dceři, která sama hledá cestu k vegetariánství, je to pro mě zajímavější. Objevujeme různé druhy a úpravy zeleniny a luštěnin, často se inspiruji indickou kuchyní.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Je tím vším. Jógou je pro mne každé setkání s klienty na cvičení, se studenty ve škole, setkání u oběda s rodinou a naslouchání našim teenagerům, jógou je pro mne každý okamžik, kdy jsem.

Děkujeme za rozhovor!

Objednat předplatné