Rozhovory s osobnostmi 07. 03. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Šárka Řiháková

Fascinuje mě její klid, ticho ale i dynamika a hlas dechu, respekt k tělu a k životu, soulad pohybu s naším dechem, uvědomění si sebe sama a krás okamžiku.

O životě s jógou.....Šárka Řiháková

Jak jsi se dostala k józe?

K józe jsem se dostala docela náhodou. Ale, kdo ví, jak je to s náhodami?:) V mládí jsem se věnovala gymnastice, závodnímu plavání. Nic z toho vrcholově, spíš na krásu, jak tvrdil můj tatínek.  Ale postupem času se dostala do popředí škola a s tím skončilo i mé sportování. Pak přišly na svět děti, kterým jsem se plně věnovala, takže byl vždycky důvod, proč nemůžu jít cvičit. Ale od dětství mi byla diagnostikována skolióza páteře, a to je problém, který vyžaduje pravidelný přísun pohybu a když chybí, tělo trpí bolestí dřív nebo později. A u mě se po porodech projevily docela silné bolesti krční páteře a migrény trvající i tři dny. Takže jakmile mladší dítě nastoupilo do školky, začala jsem se poohlížet po nějaké sportovní aktivitě. A tak se objevila jógu! Nejprve v kombinaci s pilates a pak jen samotná. Chytla mě hned po první lekci, přitáhla k sobě a už nepustila.

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Nejprve proto, že mi přinášela úlevu od bolesti. Později uspokojení nejen po těle ale i na duši. Našla jsem pohyb, který plyne ze mě a díky němuž se můžu naplno projevit. Jóga mi pomohla najít sebe sama, vykvést, projevit svou duši. Mám pocit, že to, co jsem žila před setkáním s jógou, je z nějaké jiné knihy, jako bych to nebyla já. Tak silně mě jóga změnila život. Našla jsem se v ní a díky  ní našla svou práci, stala jsem se lektorkou a s láskou předávám, co umím.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, je. A to ve všech projevech mého bytí. Pohybem, slovem, myšlením, konáním. Teda aspoň se o tom snažím:) Pro většinu lidí je jóga jen praxe na podložce. To je ale jen zlomek toho, co jóga nabízí. Čas strávený na podložce mě naučil, jak naložit s mnoha situacemi v běžném životě. V prvé řadě je to klid, zastavení se a nepodlehnutí energii okamžiku. Dalo by se říct, že jsem získala jakýsi nadhled nad situací, která by mě dřív rozhodila. A už mnohokrát v životě se mi vyplatilo nechat věci plynout, nehodnotit, nesoutěžit a nechat být.

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Fascinuje mě její klid, ticho ale i dynamika a hlas dechu, respekt k tělu a k životu, soulad pohybu s naším dechem, uvědomění si sebe sama a krás okamžiku. Jsem okouzlená, jak mi umožňuje, i přes naplněný sál, být sama! Miluju její variabilitu, hravost a to, jak spojuje lidi kolem sebe.

 

Hledáš/ máš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Snažím se co nejvíc chodit pěšky. A vzhledem k tomu, že to od nás z domu do studia mám 2,5 km, tak je to docela příjemná procházka a užívám si, když ji můžu a stíhám co nejčastějí absolvovat. Jinak ale nemám žádné jiné sportovní aktivity. Miluju tanec a když je přiležitost, s radostí se jí chopím.

 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Ve svém studiu vidím, že zájem roste. Přicházejí noví a noví zájemci. Jóga je na výsluní a věřím, že i zůstane. Najdete ji téměř v každém časopise a i článků na internetu se objevuje čím dál víc. Cítím, že lidé mají opravdu velký zájem. Jsou díky pracovnímu vytížení dlouhodobě ve stresu a chtějí si odpočinout, vypnout. Jóga jim může pomoci. Ve svém studiu se snažím o co nejširší nabídku lekcí jógy, aby si našel opravdu každý. 

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Já myslím, že kdo se dočetl až sem, tak už ví. Moc nerada vkládám do případných zájemců nějaký obraz o józe, aby se příliš neupínali na něco, co je jen můj pohled. Na otázku, co je jóga?, co mě čeká na lekci jógy? odpovídám, ať člověk přijde vyzkoušet. Jednak se nedá slovy moc popsat jaká je a také není nad osobní zkušenost. Ale přece jen jedno bych vyzvihla. Jóga nabízí zastavení se, možnost v běhu všedního dne najít oázu klidu a postupem času tuto zkušenost, dovednost přenést do svého každodenního života.

 

Na co by si měl hledajícil zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

To je těžká otázka, vzhledem k tomu, že jsem lektorkou i majitelkou studia. Já sama za sebe bych dala na intuici, k tomu doporučení z řad přátel a taky třeba jen na první dojem z telefonátu do studia. Příjemný hlas, přivítání, vstřícnost, ochota odpovědět na otázky ohledně lekcí, to by bylo pro mě lákadlem a pak už jen stačí přijít a vyzkoušet lekci. Já potřebuji z lektora cítit energii, vnímat, že do lekce jde srdcem a že z jeho srdce jóga plyne.

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Jóga je výborným prostředkem, jak udržovat tělo zdravé, fungující a spokojené. Pokud je lekce vedena zkušeným lektorem a přidá se k tomu cit, láska a respekt k vlastnímu tělu a jeho možnostem v daný okamžik, nelze ublížit. Stačí ale jen náznak soutěživosti, touha být lepší a  nejlepší, je zle.

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Ách, těžká otázka. Myslím, že je to osobní věc každého. Jedno z mravních pravidel jógy mluví o nenásilí, k sobě ani k ostatním živým tvorům. Z toho logicky plyne, že mnoho jogínů je vegetariány. K józe se, stejně jako já, mnoho lidí dostane kvůli touze zbavit se bolestí těla a zpočátku ani netuší o hlubší podstatě jógy, o její filosofii a stravuje se tak, jak byl zvyklý. Postupem času ale přirozeně vyplyne potřeba přemýšlet o tom, co jím, jak se chovám a tak je přerod ve vegatariána hodně častý. Třeba i já jednou budu:)

 

Jak se stravuješ ty?

Už jsem naznačila, že nejsem vegetariánka. Mám výhodu, že od dětství přirozeně tíhnu k lehčí stravě a tučná jídla mi nechutnají. Dopřávám si dostatek zeleniny a ovoce, která jsou typická pro místo, kde jsem se narodila. Mou slabostí jsou sladkosti, ale od nového roku jsem je (zatím úspěšně) vyřadila ze svého jídelníčku a k tomu dala sbohem i pečivu. K tomu se třeba časem vrátím, ale zatím mi nechybí a cítím se mnohem líp. Nevedlo mě k tomu nic dramatického, jen touha poznat, jak se budu cítit a co to s mým tělem udělá. Miluju ovesné kaše a ulítávám na oříšcích. Miska lískových s brusinkami, to je moje každodenní radost. Při chvílích odpočinku si vychutnávám kávu, dobré víno a nebráním se ani zdravotním účinkům domácí slivovice:)

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je láskou, mým životem, mou jistotou, oporou a radostí! 

 

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné