Rozhovory s osobnostmi 21. 08. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou .....Romana Klášterecká

Moje cesta k józe šla přirozeným vývojem. Dlouho jsem vedla lekce aerobiku a step aerobiku a postupně jsem začala hledat fyzickou aktivitu, kterou bych tělo protáhla. Na klasickou jógu jsem v té době připravena nebyla.

O životě s jógou .....Romana Klášterecká

Jak jsi se dostala k józe?

Moje cesta k józe šla přirozeným vývojem. Dlouho jsem vedla lekce aerobiku a step aerobiku a postupně jsem začala hledat fyzickou aktivitu, kterou bych tělo protáhla. Na klasickou jógu jsem v té době připravena nebyla. A najednou Václav Krejčík začal propagovat power jógu. Okamžitě mě to zaujalo a hned jak to bylo možné, jsem odjela na kurz do Prahy. Byla jsem nadšená. Přesně to jsem hledala. Po lekcích jógy jsem cítila každý sval. Okamžitě jsem začala vyhledávat všechny rozšiřující workshopy, které Vašek pořádal, abych se dozvěděla víc. A to byl začátek…

Proč jsi u jógy zůstala?

Na začátku to byly pouze ásany, které jsem střídala celkem rychle za sebou. Postupně se přidávala práce s dechem a filozofie. V józe pořád objevuji něco nového, pořád mě baví, myslím si, že kdo se vydá na cestu s jógou, už u jógy zůstane.

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Jóga je mým dením společníkem. Nejprve to byla jenmá osobní jógová praxe a vedení lekcí. Přirozeným vývojem proto pro mě bylo otevření vlastního studia Happyoga. Denně mám tedy možnost předávat své zkušenosti a radost z jógy dál svým klientům. Jóga je nejenom cvičení o dechu, ale take o postojích k životu, v jednání a chování.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Neustálé vzdělávání se.

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Co se týče pohybu, jóga mě v plné míře uspokojuje. Ráda si ale jdu zaplavat a take velmi ráda chodím na procházky. Jsem moc ráda venku na vzduchu. V létě, kdykoliv to vyjde jezdíme na hory za turistikou.  Máme oblíbené Beskydy, kde jsme autem do dvou hodin a můžeme vyrazit.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě ano. Vidím to u nás ve studio Happyoga. Každý týden k nám přicházejí noví zájemci, jógu vyzkoušet a většinou u ní zůstávají.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Protažení, posílení, práce s dechem, zklidnění. Mohou se upravit některé zdravotní problémy. Někdy je pro klienty překvapením, že jóga není jen o tom, že se sedí v lotosovém sedu a dýchá☺

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Určitě by se měl klient zajímat o vzdělání lektora, zkušenosti. Dál musí sám vyzkoušet, které lekce mu budou vyhovovat, který lektor ho zaujme. Je vhodnější hledat studio, které je pouze jógové, přivítá ho vždy klid a pohoda, kterou většinou klienti přicházející na jógu hledají.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Závislost na denní praxi☺ - to jsou ta příjemná rizika. Ale někdy se může stát, že nový klient kopíruje pozice déle praktikujících klientů a zde může opravdu dojít ke zranění. Nově příchozí se hlavně musí naučit vnímat svoje tělo a nesoutěžit.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Mylím si, že nemusí. Pokud pravidelně provádíte jógovou praxi, vnímáte svoje tělo, začne Vám samo napovídat, co Vám dělá dobře a co ne.

Jak se stravuješ ty?

Velmi jednoduše, zelenina, zrniny, ovoce. Maso velmi málo, ale úplný vegetarian nejsem. Občas si dám rybu. Z toho méně zdravého si neodpustím kávu, kvalitní kakao a čokoládu.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Radost.

 

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné