Rozhovory s osobnostmi 18. 12. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Regina Šimoníčková

Myslím si, že není nutné za každou cenu pilovat pozice každý den, jóga je něco jiného než dokonalé tělo.

O životě s jógou.....Regina Šimoníčková

Jak jsi se dostala k józe?
Asi před 13 lety jsem navštívila powerjógu Vaška Krejčíka.

Proč jsi u jógy zůstala?
Ze začátku to bylo proto, že mi po lekcích bylo dobře, hlavně po těle. Postupem času nabývaly pocity širších rozměrů, a to více na duši než na těle. Jóga mne naučila myslet jinak, být všímavější k sobě, ke svému okolí a vnímat to všechno s lehkostí a bez úsilí. Přijímat věci tak, jak přicházejí, a zrovna tak je nechat i odejít.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Je, pokud zrovna nepraktikuji lekce, pozoruji krásu kolem sebe, srnky na poli, když jedu autem, šneka na cestě, když se jdu projít, a vůni přírody, je to divné, ale poslední dobou se dokáži volně nadechnout i v Praze (pravda podzim teprve začíná). Myslím si, že není nutné za každou cenu pilovat pozice každý den, jóga je něco jiného než dokonalé tělo. Odpověď zní tedy ano.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Volnost, kterou mi dala.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Nehledám, jóga mně stačí, pokud se naskytne možnost vyzkoušet si nějaký sport, tak se jí nebráním, ale pravidelným společníkem je mi jóga. O jiné pohybové aktivity se v mém životě zatím stále ještě starají moji kluci, a to se potom na jógu vyloženě těším.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Vzrůstá, jen si nejsem úplně jistá, zda je to zájem o jógu jako takovou, nebo zda je to zájem o pohyb, který tvaruje tělo.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Asi to samé co mně, na začátku příjemný pocit na těle, a pokud vydrží, tak i spokojenost na duši.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Lidé si musí sednout navzájem, jsou tam určité energie, které se nemusí potkat hned na začátku, ale neznamená to, že za pár let to nemůže být jinak. Dejte na svůj pocit, vám musí být dobře. Závěrem snad jen, že tam, kde to lahodí oku, nemusí za každou cenu znamenat, že je to to nejlepší.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Myslím si, že s jógou spíš odejdou, ale samozřejmě riziko tady je, pokud budete pospíchat, neposlouchat, co vám říká vaše tělo, a myslet si, že vás se žádné riziko netýká, tak potom skutečně může přijít a v tuto chvíli beru jako riziko i zklamání, že jóga není to, co mi o ní někdo říkal.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Ne.

Jak jíš ty?
Nejsem nijak vymezený strávník. Jím to, co mi chutná a dělá dobře. Maso mi jako dítěti nutili s tím, že ho jíst potřebuji, nikdy mi ale nechutnalo, později jsem ho jedla proto, že zde moc jiných potravin na výběr nebylo, a dnes už ho nejím. Je mi dobře a nepovažuji se za vegetariána. Myslím si, že i do stravování se do určité míry promítá jóga a stejně jako v józe je několik stylů a neznamená to, že jeden nebo druhý je ten pravý, stejně tak je to s tím, co jíme. A pokud si budeme vědomě ubližovat na józe a tlačit do pozic, asi to ve stravování nebude o nic lepší.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Cesta.

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné