Rozhovory s osobnostmi 27. 03. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou .....Petra Vonšovská

Jóga vám může zruinovat život. ☺ Budete šťastnější, vyrovnanější a může se stát, že najednou volíte jiné priority ve svém životě.

O životě s jógou .....Petra Vonšovská

Slíbila jsem svým učitelům nést pochodeň tradiční Ashtanga jógy a sdílet její úžasnou tradici s každým, kdo jen bude chtít se učit. ManjuJois mi dal požehnání vyučovat První a Druhou sérii tradiční Ashtanga jógy. Pokračuji v linii Sri K. Pattabhiho Joise, stejně jako Manju Joisa Nancy Gilgoff. Každý rok s nimi cvičím a učím se od nich na jógových seminářích a učitelských trénincích. Také svým učitelům asistuji na seminářích a učitelských trénincích různě po světě.

Jak ses dostala k józe?

K józe jsem se dostala když mi bylo jednadvacet let v Energy Studiu, kde jsem cvičila power jógu a kvůli bolesti zad a touhy k prohloubení znalostí jsem si udělala tenkrát i lektorský kurz. O čtyři roky později jsem se setkala s Manju P. Joisem (nejstarší syn Sri K. Pattabhiho Joise) a Nancy Gilgoff (první žena ze "západu", jež se učila od Sri K. Pattabhiho Joise) a do Aštangy jsem se zcela zamilovala. Tam se mnou začala jóga, už to nebylo jen fyzické cvičení. V dnešní době cvičím třetí sérii Aštangy.

Proč jsi u jógy zůstala?

Jóga se stala mou součástí, jako bych ji už někdy v minulém životě cvičila, už nelze jen tak odejít. Během praxe jógy okolo sebe necháváme spadnout všechny stěny, které nás zdánlivě oddělují od poznání reality, zámotek okolo nás zcela zmizí a my jsme otevřeni tomu, co se může stát, už se nebojíme uhnout z cesty, už se nesnažíme dále klamat sebe sama. Je to cesta bojovníka, vždy byla a vždy bude. S tímto poznáním už není cesty zpět... Někdy máme pocit, že jsme vyhozeni z hnízda, že kráčíme do neznáma, ale už nás to neděsí. A v tuto chvíli se nám dveře otevírají. Někdy si musíme projít utrpením, abychom poznali sami sebe, co skutečně v životě chceme a co je naším úkolem, posláním. Je to nezbytný proces, díky kterému si začneme vážit přítomného okamžiku a uvědomíme si co nás a lidi kolem nás učiní šťastnými.

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Cvičím každý den, 6 dní v týdnu a mám jeden den odpočinku. Praktikuji pránájámu, recituji mantry, medituji. Žiji teď a tady, mám jiný pohled na svět. Studuji texty, učím se sanskrt, ájurvédu. S každým dechem je se mnou jóga. 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Zpočátku to může být fyzično, krásné zdravé, štíhlé, silné tělo, avšak za fyzickou praxí, kterou v dnešní době nazýváme jóga, se skrývá mnohé. Aštanga jóga, kterou učím a praktikuji, je životní filosofií, která má potenciál vytvořit zářivě zdravé tělo a mysl. Může ji praktikovat každý, ať už je mladý, starý, zdravý či nemocný. Způsob a přístup, jakým se učí mladý člověk, se liší od způsobu učení starého či nemocného. Při pravidelném cvičení má spoustu pozitivních účinků na náš organismus. Hloubka praxe, hluboké vědomí dechu v každém okamžiku, to nás vede až za hranice naší praxe na fyzické úrovni. Pokrok v praxi není pouze v lepším provedení jednotlivých ásan. Pravidelná praxe jógy transformuje naší mysl a cílem je přenesení tohoto vědomí do našeho každodenního života.

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jsem yogi tělem i duší, cvičím 6x týdně a mám jeden den odpočinku. Právě v tento den nejčastěji vyrážím na procházky do hor, do přírody. Tam je pro mne zase jiná forma meditace. Jóga je nástroj, díky kterému se můžeme dostat na cestu poznání. Ashtanga jóga je jednou z cest jógy. Cestou bojovníků. To, co se naučíme na podložce, si bereme do života. Říká se o nás, že jsme vojáci jógy. Něco na tom možná je. Aštanga však není o fyzickém tréninku těla, skrze fyzično se pouze dostáváme sami k sobě. Denně stojíme na podložce, denně se oddáváme náročné praxi, denně svádíme boj sami se sebou, s celým světem. A praxe nás osvobozuje.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Ano, vzrůstá povědomí a lidé hledají více smysl života s kterým jóga může určitě pomoci. Pomocí ní se nám otevírají dveře.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Sílu, flexibilitu, vyrovnanost a to nejen na podložce, ale i v životě. Nechci tady propagovat pouze Aštangu, ale je to systém, kterému, dá se říct, trošku rozumím, více než jiným stylům. Systém Aštanga jógy obsahuje celkem šest sérií. První série (YogaChikitsa) detoxikuje, vyrovnává a posiluje fyzické tělo. Druhá série (Nadi Shodhana) čistí nervový systém prostřednictvím otevření a uvolnění energetických drah. Třetí série A, B, C, a D (SthiraBhaga - což doslova znamená sílu a milost), dále zkoumá flexibilitu, sílu a klid adepta jógy a při praktikování vyžaduje vyšší úroveň pokory a oddanosti. Je to více než fyzické cvičení. Je důležité mít svého učitele, který vás provede vaší vlastní praxí.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Je důležité mít svého učitele a učit se od něj. Dávat si pozor na střídání různých směrů jógy. Především v počátku vaší jógové cesty, kdy teprve začínáte sbírat zkušenosti, vám doporučuji vybrat si učitele či styl jógy, který vám nejvíce vyhovuje, a poté se plně oddejte své praxi. Postupně zjistíte, zda vám vybraný styl jógy či lektor sedí, nebo se poohlédnete jinde. Jóga je jen jedna, ale určité ásany se v jednotlivých stylech jógy praktikují z určitých důvodů odlišně, což není na škodu. Problém může nastat, když z nedostatku znalostí a zkušeností kombinujete jednotlivé styly jógy, což může skončit až zraněním. Nechte se vést svým instinktem a najděte si svého učitele, kterému můžete plně důvěřovat a on vás uvede do nekonečného světa jógové praxe.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Ano, jóga vám může zruinovat život. ☺ Budete šťastnější, vyrovnanější a může se stát, že najednou volíte jiné priority ve svém životě. Chcete dělat to, co je pro vás podstatné a důležité, najednou možná měníte přátele, místo večerní skleničky vína čtete knížku, místo ponocování jdete spát ... 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Ne. Ahimsa, neubližování, prvně musí začít u nás. Ne pro každého je vegetariánská strava. I v letadle vám řeknou, prvně nasaďte kyslíkovou masku sami sobě, pak se starejte o ostatní. Tělo je jako chrám, když není zdravé, nefunguje v našem životě nic.

Jak se stravuješ ty?

Stravuji se holisticky, převážně bio strava. Jím maso, ale je pro mne důležité, aby bylo bio. Aby vajíčka byly od slepic šťastně pobíhajících venku atd. Bývala jsem vegetariánem, nejedla jsem maso a nic tučného. Začali mi padat vlasy, kůže byla velmi suchá, ztratila jsem menstruaci, byla jsem velmi unavená a začala jsem i trpět civilizačními nemocemi. Se studiem holistické medicíny jsem se naučila jíst vyváženou stravu, která mému tělu i duši prospívá. Prakticky nepotřebuji lékaře, jídlo je mým lékem. 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace… jóga je pro tebe?

Jóga je pro mne životní styl, pravidelný denní rituál 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Stav bez mysli, dochází k procesu buněčné přeměny z hrubé na jemně božskou. Je něco, co je mou součástí, spojení mysli, těla a duše, jednota. 

 

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné